جاذبه های گردشگری تفلیس

میدان آزادی تفلیس

رایا مارکت
27 اردیبهشت 1399
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

میدان آزادی تفلیس از میدان های مهم گرجستان است که برای رسیدن به مکان های دیدنی تفلیس، باید از آن گذر کنید. مسافرینی که به با تور تفلیس می کنند، معمولا تفلیس را با همین میدان آزادی که بارها و بارها در طول روز می بینند، به خاطر می سپارند. رستوران های اطراف میدان آزادی، هتل های با کیفیت آن و فروشگاه هایی که در اطراف این میدان وجود دارند، همگی دلیلی برای سرزنده بودن این میدان است. معمولا در تمام ساعات روز و بخشی از شب، این میدان مملو از جمعیت است. به ویژه در آخر هفته ها و روزهای تعطیل، که گرجستانی ها هم، برای سپری کردن یک روز هیجان انگیز و دوستانه، این منطقه را انتخاب می کنند.

میدان آزادی تفلیس کجاست؟

در انتهای شرقی خیابان روستاولی، میدان آزادی قرار گرفته است. روستاولی که یکی از معروف ترین خیابان های تفلیس است، به تنهایی یک جاذبه گردشگری تفلیس است.

نام قدیمی میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی چندسالی است که با این نام شناخته می شود. پیش از این که نام آزادی روی آن قرار بگیرد، نام "میدان یِروان" روی این میدان قرار گرفته بود. خیابان آزادی نیز، در گذشته با نام یکی از سرهنگ های معروف روسی شناخته می شد. سرهنگ "Paskevich Yerevanski" از افرادی بود که در این منطقه، فتوحات مهم روس ها را انجام داده بود و روس ها، برای قدردانی از وی، این نام را روی این خیابان گذاشته بودند.

نام قدیمی میدان آزادی تفلیس

جاذبه های گردشگری اطراف میدان آزادی تفلیس

این میدان  راه دسترسی به بسیاری از جاذبه های گردشگری تفلیس است. پل صلح تفلیس، پارک پوشکین، موزه ملی گرجستان، کلیسای سیونی تفلیس و ساختمان شهرداری تفلیس، در اطراف این میدان تاریخی قرار گرفته است. از آن جایی که در نزدیکی میدان آزادی ایستگاه مترو وجود دارد، دسترسی به میدان و جاذبه های اطراف آن بسیار راحت است.

 پل صلح تفلیس

مجسمه الکساندر پوشکین

در شمال میدان آزادی تفلیس، مجسمه ای از الکساندر پوشکین بر روی فواره ای زیبا و شگفت انگیز قرار گرفته است که از زیبایی های این میدان محسوب می شود. برای تماشای مجسمه الکساندر پوشکین، بهتر است شب به میدان آزادی بروید. این فواره زیبا در شب با چراغ های رنگی تزیین می شود و در شب بسیار تماشایی است.

مجسمه الکساندر پوشکین

معماری میدان آزادی تفلیس

میدان آزادی تفلیس با معماری سبک نئوکلاسیک و مدرن طراحی شده است و زمان ساخت آن به اوایل قرن 19هم باز می گردد. حدودا 200 سال از ساخت این میدان می گذرد. در سال 1956، زمانی که اتحاد جماهیر شوروی پابرجا بود، مجسمه لنین که یکی از رهبران نیروهای شوروی بود، در این میدان قرار گرفت اما در سال 1991 با برداشتن اتحاد جماهیر شوروی، مجسمه لنین هم برداشته شد. در مرکز میدان تفلیس، امروزه مجسمه ای از حضرت جرجیس را مشاهده می کنید که بر روی ارتفاع 35 متری قرار گرفته است و از تمام نقاط شهر، دیده می شود. مجسمه جرجیس از ترکیب طلا، برنز و سنگ گرانیت ساخته شده است و جرجیس را در حال مبارزه با یک اژدها با یک نیزه بر روی اسبی تنومند، نشان می دهد. (جرجیس، یکی از پیامبران بنی اسرائیل است که بعد از حضرت مسیح به نبوت رسیده است و نزد مسیحیان بسیار محبوب و مقدس است.)

معماری میدان آزادی تفلیس

جایگاه میدان آزادی برای مردم تفلیس

این میدان جایگاه مهمی برای تفلیسی ها دارد چرا که در طول تاریخ، این میدان شاهد جنگ ها و اعتراضات بسیاری بوده است و بعد از چند سال جنگ و اعتراض، در نهایت، گرجستان، به یک کشور با نظام جمهوری مستقل، تبدیل شد. از این رو به این میدان، میدان آزادی می گویند. از سال 1981 به بعد، نام این میدان، برای همیشه، آزادی گذاشته شد. در زمانی که نظام سلطنتی روسیه، بر گرجستانی ها حکومت می کرد، اسامی این میدان، با نام روس ها خوانده می شد. از سال 1919، گرجستانی ها پیروز شدند و نظام سلطنتی روسیه برای همیشه، فروپاشید. امروزه، میدان آزادی، دیگر میدان اعتراضات مردمی نیست، بلکه مکانی برای برگزاری جشن ها و فستیوال های گرجستانی شده است.

جایگاه_میدان_آزادی_برای_مردم_تفلیس

بازدید از میدان آزادی تفلیس

این میدان شاهراه اصلی 6 خیابان مهم در تفلیس است. بازدید از میدان آزادی نیازی به بلیط ندارد، اما برای تماشای دیدنی های اطراف آن، بهتر است از 10 صبح که رستوران ها و مراکز تجاری باز است، تا 1 شب، به این منطقه بروید.