استون هنج در انگلستان

استون‌هنج ، سنگ هایی با دنیایی از اسرار کشف نشده

رایا مارکت
4 تیر 1399
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
6 رای 2.96875 / 5

کنجکاوی مهمترین خصیصه بشر است که باعث شکل‌گیری شهرهای مدرن و پیشرفت تکنولوژی شده است. این کنجکاوی در آثار اسرار آمیز تاریخی بعد عمیق‌تری از امیال انسان هاست که باعث ایجاد جاذبه‌های تاریخی و گردشگری بسیاری شده است. یکی از آثار پر رمز و راز تاریخی جهان، بنای استون‌هنج در جنوب انگلستان است. این جاذبه منحصر به فرد در حدود 13 کیلومتری شهر سالیسبوری قرار دارد. شهر سالیسبوری فرودگاه مسافربری ندارد و باید بلیط هواپیما را برای شهر لندن تهیه کنید. سپس از آنجا با قطار راهی ایستگاه سال سالیسبوری شوید.

لندن شهر بی نظیری است اما استون هنج یک جاذبه خاص است و با جاذبه هایی مانند چشم لندن، برج لندن قابل مقایسه نیست. سازه ای عجیب که در ادامه با ویژگی ها و دلیل اسرارآمیزی اش آشنا می شویم.

موقعیت بنای استون‌هنج

استون‌هنج در جنوب انگلستان و در دشت سرسبز "سالزبری ویلتشر" واقع است که پس از گذشتن از تپه ها و با رسیدن به سطحی صاف و یکنواخت به این بنای حیرت انگیز می‌رسید. باستان‌شناسان معتقدند دشت سالزبری خیلی قبل تر از ساخت بنای استون‌ هنج، منطقه مهمی برای برگزاری مراسم آیینی بوده است.

موقعیت بنای استون هنج

تلاش هایی برای کشف رازهای سازه استون‌هنج

دانشمندان و باستان شناسان تحقیقات گسترده‌ای بر روی سازه استون‌هنج انجام داده اند اما هنوز نتوانستند به نتایج روشنی دست یابند البته در سال‌های اخیر بعضی از این رازها در حال فاش شدن است. یکی از اقدامات مهمی که در این زمینه انجام شد عکس برداری زیرزمینی از سازه استون‌هنج بود که نشان می داد در گذشته این سنگها قسمتی از یک ساختمان پیچیده بوده اند که شاید برای برگزاری مراسم آیینی و یا سکونتگاه و یا جایی برای بهبود بیماران از آن استفاده می شده است. عده‌ای هم معتقدند که این بنا یک بنای نجومی است که از آن استفاده های نجومی می کردند.

اخیرا هم یک کشف تازه از بنای استون‌هنج به دست آمده است. یک دسته از دیرک های چوبی یافت شده اند که تعداد آنها در حدود ۳۰۰ عدد می باشد. یکی از باستان شناسان معروف که روی سازه استون هنج تحقیقات بسیاری انجام داده است اعتقاد دارد  که این دیرک های چوبی در آن زمان به طور موقت و برای علامت گذاری کار گذاشته شده اند. با وجود این که  هنوز نتایج چندانی از تحقیقات حاصل نشده است اما یکی از مدیران پروژه تحقیق بر این سازه، استاد باستان شناسی دانشگاه بردفورد "وینسنت گافنی" اظهار کرده است که در طول این سال ها جستجو دریافته ایم که در کجای این منطقه باید به دنبال کشف تازه بگردیم و روزنه های بسیاری برای کشف بخشی از تاریخ گذشته به دست آورده ایم.

تلاش هایی برای کشف رازهای سازه استون هنج

راز سازه استون‌هنج 5000 ساله

قدمت استون‌هنج به 1000 سال پیش از میلاد مسیح برمی گردد. زمانیکه به دوره عصر سنگی و مفرغ معروف بوده است و این یعنی بنای استون‌هنج قدمتی نزدیک به پنج هزار سال دارد. با وجود اینکه باستان شناسان همچنان بر روی دلیل ساخت این سازه در حال تحقیق می باشند اما راز اصلی این سازه سنگی نحوه ساختنش است.

تخت سنگ های عظیم که ارتفاع هر یک به ۶ متر و وزن هر یک در حدود ۵۰  تن است و به شکل عجیب و به صورت دایره متحدالمرکزی، به قطر ۱۰۰ متر در کنار هم قرار گرفته اند. بررسی ها نشان می دهد که برای حرکت دادن هر یک از این سنگ ها با این حجم بزرگ و این شکل از قرارگیری باید حداقل 6000 مرد تنومند کار کرده باشند. برای جابجا کردن هر یک قطعه سنگ سه هفته زمان و ۱۰۰۰ مرد قوی هیکل نیاز است و این یعنی برای ساخت قسمت مرکزی استون‌هنج زمانی بیش از ده سال سپری شده است.

بعضی از مردم منطقه هم باور دارند که در ساخت این بنا موجودات فرا زمینی دست داشته اند که به نظر میرسد این باور، قابل پذیرتر است. چرا که جمع شدن 6000 مرد تنومند و کار به مدت 10 سال، کمی عجیب به نظر می رسد.

باستان‌شناسان همچنان در حال تحقیق بر روی چگونگی ساخت این بنای تاریخی می باشند و باور دارند که بنای استون‌هنج حرف های زیادی برای گفتن دارد که با هر بار کشف آن هیجان مثال نزدنی را برایشان به ارمغان می آورد که باید منتظر شیرینی شنیدنشان باشیم.

استون‌هنج در مریخ

یکی از عجیب ترین کشفیاتی که درباره استون‌هنج شده است، تصویر این سازه در مریخ است. Stonehenge در مریخ هم ساخته شده است. چندی پیش ناسا عکسی منتشر کرد که شباهت عجیبی به استون‌هنج داشت. همین شباهت عجیب باعث شده تا مردم گمان کنند که استون‌هنج را فرازمینی ها ساخته اند. با این که شواهدات دیگری هم وجود دارد اما به نظر میرسد، مردم علاقه زیادی به شنیدن این داستان دارند که موجودات مریخی، استون‌هنج را ساخته اند.

استون هنج در مریخ