با وظایف و مهارت های مهماندار هواپیما آشنا شوید!

سفرمی
17 تیر 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

با وظایف مهماندار هواپیما و مهارت هایی که باید بلد باشد آشنا شوید:

وظیفه ی مهماندار هواپیما چیست؟

از وظایف مهماندار هواپیما ارائه خدمات شخصی به مسافرین برای اطمینان از ایمنی، امنیت، و آسایش مسافران خطوط هوایی در طول پرواز است. باید به مسافران خوش آمد بگویند، بلیط ها را تأیید کنند، استفاده از تجهیزات ایمنی را توضیح دهند، در تمیز کردن کابین بین پرواز کمک کنند، اطمینان حاصل کنند که تمام مسافران کمربند ایمنی را بسته اند و سایر الزامات ایمنی نیز برآورده شده است، مراقبت از مسافرانی که نیازهای خاص دارند، اطمینان به مسافرین زمانی که هواپیما دچار نقص فنی می شود، رساندن کمک های اولیه در صورت نیاز و برای مسافران غذا یا نوشیدنی ها سرو کنند.

وظایف مهماندار هواپیما

چه مهارت هایی برای مهماندار هواپیما لازم است؟

برای رسیدن به موفقیت در شغل مهماندار هواپیما، مهم است که شخص به مسافرت های جهانی علاقه مند باشد، در مراقبت از مشتریان و در انجام وظایف مختلف تحت فشار و در زمان کوتاه بسیار خوب عمل کند، بسیار باهوش و با انگیزه باشد. بسیاری از هواپیمایی های پیشرو مانند KLM، هواپیمایی متحده، British Airways، امارات، خلیج فارس، ویرجین آتلانتیک و لوفت هانسا، خود را در ارائه خدمات عالی تحسین می کنند. در روزهای ارزیابی برای گرفتن مهماندار هواپیما این کارفرمایان به دنبال افرادی حرفه ای با تفکرات مثبت و متواضع و کسانی که به درستی به وظایف مهماندار هواپیما واقف هستند می باشند.

مهارت های مهماندار هواپیما

شرکت های هواپیمایی و شرکت های مسافرتی برای استخدام به دنبال افرادی با تحصیلات عالی برای تبدیل شدن به مهماندار هواپیما هستند. هواپیمایی های بزرگتر مهمانداران هواپیما خود را در طول دوره شش یا هفت هفته آموزش خواهند داد، که اغلب در این آموزش ها در پیشرفته ترین کابین ها داده می شود و تمرکز زیادی بر روال های ایمنی و اورژانسی، کمک های اولیه، امنیت و خدمات مشتری وجود دارد.

 • توانایی صحبت کردن : صحبت کردن به نحوی که بتواند به طور کامل منظور را برساند و با مسافران ارتباط برقرار کند.
 • مهارت های اجتماعی: متوجه رفتار دیگران بشود و بتواند با توجه به رفتار مسافران عکس العمل مناسب نشان دهد و مسافران را آرام نگه دارد تا تنش ایجاد نشود.
 • سرویس رسانی مناسب داشته داشته باشد: به دنبال راهی باشد که بتواند به کسانی که در هواپیما هستند کمک کند.
 • توانایی گوش دادن داشته باشد: مهمانداران هواپیما باید بتوانند به مسافران با دقت گوش دهند و نیازهای آن ها را برطرف کنند و در هنگام صحبت کردن آرامش داشته باشند.
 • ارزیابی دقیق از خود داشته باشد: مهمانداران هواپیما باید به طور منظم خود را ارزیابی کرده و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنند.
 • مهارت درک جملات و پاراگراف های نوشته شده در اسناد مربوط به کار نیز از نکات ضروری است که هر مهماندار هواپیما باید آن را به خوبی کسب کند.

حدود یک ساعت قبل از بلند شدن هواپیما، کاپیتان (خلبان) به خدمه پرواز در مورد روش پیاده شدن، طول پرواز و شرایط آب و هوایی اطلاع می دهند. یکی از وظایف مهماندار هواپیما این است که باید اطمینان حاصل کنند که تجهیزات اضطراری در حال کار است، کابین تمیز است و مقدار کافی از مواد غذایی و نوشیدنی وجود دارد.مهمانداران هواپیماهای مسافربری هنگام فرود هواپیما باید وضعیت مسافرین را کنترل کنند .

مهارت های مهماندار هواپیما

با این وجود، یکی از مهمترین وظایف مهماندار هواپیما ، کمک به مسافران در مواقع اضطراری است.  مسئولیت آن ها برخورد با اتفاقات غیرمترقبه و انجام کمک های اولیه، مبارزه با آتش سوزی و درصورت نیاز تخلیه هواپیما است و به طور کلی به همه مسافران در صورت نیاز کمک می کنند.

قبل از اینکه هواپیما حرکت کند، مهماندار هواپیما هدست ها، نوشیدنی های الکلی را جمع می کند. آن ها همچنین هرگونه مشکلات هواپیما را به شرکت هواپیمایی گزارش می دهند.

نیازمندی های شغلی مهماندار هواپیما:

 • مهماندار هواپیما باید دارای حداقل سن 18 تا 21 سال باشد.
 • معمولا حداقل قد 176 برای مهمانداران هواپیما لازم است.
 • مهماندار هواپیما باید قادر باشد 25 متر شنا کند.
 • مهماندار باید بینایی خوبی داشته باشد و بتواند در صورت امکان از زبان انگلیسی و زبان دوم استفاده کند.
 • داشتن تجربه ی قبلی در نحوه ی خدمات دهی به مشتری نیز از نکات ضروری و موثر برای مهماندار هواپیما است.
 • داشتن پاسپورت معتبر نیز از مواردی است که به دلیل جابجایی هواپیما به کشورهای مختلف بسیار مهم است.
مهماندار هواپیما

الزامات آموزشی

اگر از دبیرستان فارغ التحصیل شده اید و مشتاق هستید مهماندار هواپیما باشید، قدم بعدی شما این است که از طریق آموزش تخصصی برای صدور گواهینامه توسط اداره هواپیمایی بروید. بیشتر دوره های آماده سازی 30 تا 70 ساعت طول می کشد. 95 درصد از تمرکز این دوره ها بر ایمنی است. این دوره آموزش های اضطراری را در شرایط شبیه سازی شده مانند دود، آشفتگی های سنگین و فرار از یک هواپیما ارائه می دهد. اما شما همچنین می توانید برنامه های آموزش خصوصی را نیز پیدا کنید. پس از استخدام، کارفرمای شما به شما آموزش می دهد تا کمک کند خط مشی و روش های شرکت را بیاموزید.

شغل مهمانداری هواپیما

همراه سایت سفرمی باشید و اطلاعات خود را در زمینه ی گردشگری تکمیل نموده تا سفری آسوده و خاطره انگیز را تجربه نمایید .

همچنین شما می توانید برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به سایت سفرمی مراجعه نمایید.