فرودگاه های کوچک - ایرلاین - شرکت های هواپیمایی - تاسیس ایرلاین - ناوگان هوایی ایران

تاسیس ایرلاین خصوصی با ۳۰ میلیارد تومان

آلا خسروانی
16 مرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
27 رای 3.86 / 5

تاسیس ایرلاین خصوصی با ۳۰ میلیارد تومان

اخیرا شورای عالی هواپیمایی کشور برای سرمایه گذاران این امکان را فراهم کرده که با ۳۰ میلیارد تومان سرمایه و هواپیمای کوچک، مجوز ایرلاین بگیرند و می توانند بین فرودگاه های کوچک پرواز کنند.

طبق این مصوبه، سرمایه گذاران می توانند با هواپیمایی با ظرفیت کمتر از ۱۰۰ نفر و با سرمایهء ۳۰ میلیارد تومان شرکت هواپیمایی تاسیس کنند و بین فرودگاه های کوچک پرواز داشته باشند. پیش تر و در سال ۱۳۷۹ اجازه خرید و در اختیارگرفتن هواپیما به صورت خصوصی صادر شده بود.

اما این مجوز فقط محدود به هواپیماهای فوق سبک بود. شورای عالی هواپیمایی مصوب کرد به این سرمایه گذاران مجوز تاسیس ایرلاین خواهد داد، با این شرط که پروازهای آن ها محدود به چند فرودگاه کوچک در اطراف یک شهر باشد تا این رویه بتواند موجب رونق فرودگاه های کوچک و پرواز در این شهرها شود.

در حال حاضر در کشور ۵۴ فرودگاه وجود دارد که تنها تعدادی از این فرودگاه ها اقتصادی هستند و مابقی آن ها زیان ده محسوب می شوند. فرودگاه های مهرآباد، امام خمینی (ره) و شهید هاشمی نژاد مشهد از جمله فرودگاه های اقتصادی به شمار می روند که هنوز به سوددهیء آنچنانی هم نرسیده اند. در واقع ۹۰ درصد پروازها در ۱۵ فرودگاه انجام شده و ۱۰ درصد مابقی پروازها در ۳۹ فرودگاه دیگر انجام می گیرند.