چگونه بار و بندیل سفر خود را ببندیم

نکات مهم آمادگی برای سفر ؛ بستن چمدان متناسب با شرایط سفر

آلا خسروانی
27 اردیبهشت 1396
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
7 رای 3.5 / 5

در صورتی که شما بلیط هواپیما خود را خریده و عازم سفر به یک شهر اروپایی یا سفری اکتشافی به قطب جنوب هستید، یک کیف مجهز می تواند این سفر را برای شما خاطره انگیز یا آن را به کام شما تلخ کند. ما هفت مورد از کتابی تحت عنوان "چگونه برای هر سفری آماده شویم" را برای شما انتخاب کرده ایم تا شاید بتوانیم اندکی نگرانی شما در خصوص آمادگی برای سفر و اینکه به چه لوازمی نیاز دارید را از بین ببریم و در هر شرایطی با توجه به نوع سفر لوازم مناسب را به همراه داشته باشید.

آمادگی برای سفر

قصد دارید به کجا سفر کنید؟ حیات وحش

عناصر موجود در طبیعت هم شگفت انگیز هستند و هم نیرویی آزاد و رها در خود نهفته دارند. گاهی به خودتان می آیید و می بینید که کیلومترها دور از پناهگاه و تمدن هستید، در این صورت باید لوازم محافظتی همراه داشته باشید. در چنین شرایطی کفش های باکلاس و مدرن که مناسب پیاده روی هستند یا پوتین های گردشگری سنگین به کار شما نخواهد آمد؛ شما به کفشی نیاز دارید که سریع خشک شود و ضد باد و باران باشد. به همراه داشتن ژاکت هم می تواند کار عاقلانه ای باشد.

کیسه های پلاستیکی مسافرتی و کیسه های زیپ دار در سایزهای مختلف یا کیسه های ضدآب به شما کمک می کنند تا لوازم همراه خود را در جای امن و خشک نگه دارید.

حیات وحش

لوازم ضروری

دمای هوا به شدت تغییر می کند و فصل ها، پستی و بلندی های زمین (دره ها و ارتفاعات) و تمام لایه ها را تحت شعاع قرار می دهد.

پوشش اصلی:

زیرپوش پشمی، چون گرم تر می باشد و نیاز کمتری به شستشوی دائم دارد.

پوشش میانی:

لباس پشمی یا چیزی شبیه آن روی لباس ها، شلوار پیاده روی از جنسی که زود خشک شود در زیر لباس ها.

پوشش بیرونی:

شلوار و ژاکت ضدآب و ضدباد راحت و مناسب.

پوشش خیلی گرم:

ژاکت زیر لباسی برای استفاده در شب ها بسیار لذت بخش است و همراه داشتن لباس اضافی در روزهای خیلی سرد ضروری است.

قصد دارید به کجا سفر کنید؟ آمادگی برای سفر به شهرهای سردسیری

با اینکه شاید با مناطق سردسیری چندان ناآشنا هم نباشید، اما آماده کردن لوازم مورد نیاز برای اینگونه سفرها استراتژی خاصی می طلبد. اکثر وسایلی که احتیاج دارید، باید دیجیتالی باشند. برای مثال : آیا می خواهید همواره سراسیمه و شتاب زنده برای تهیه ی غذای مورد علاقه تان یا هتل مد نظرتان از این سر شهر به آن سر شهر در رفت و آمد باشید؟ پس بهتر است نقشه ها یا نرم افزارهایی را دانلود کنید که آفلاین هم کار کنند و نیاز به وای فای و شارژ نداشته باشند، درست است که در این صورت دمای هوا را دقیق نشان نمی دهد ولی در اینجا این پوشش شما تعادل را برقرار می کند.

شهرهای با فرهنگ سرد

لوازم مورد نیاز

کفش راحت:

درست است که قدم هایتان باید شیک و مدروز باشد اما این شیک بودن باید بتواند بعد از پیمودن کیلومترها پیاده روی دوام بیاورد.

عینک آفتابی:

ممکن است هوا همیشه آفتابی نباشد اما زندگی در شهر از درخشش صبحگاهی گرفته تا لحظه ی چک کردن مدارک در هتل عینک آفتابی می طلبد.

شال گردن (ترمه):

شاید این مورد ناچیز به حساب آید، ولی محافظ خوبی در برابر باد کولرها و تهویه ها در هتل یا هواپیما می باشد.

قصد دارید به کجا بروید؟ سفر اکتشافی به جنگل های بارانی

مجهز شدن به لوازم حفاظتی در مناطق گرمسیری یک برتری به حساب می آید. در اینگونه مناطق شما برای جابجا شدن و گشت زنی در این قسمت از کره زمین معمولا با وسایلی همچون قایق های بدون بادبان، قایق های پاروئی، جیپ و پای پیاده روبرو خواهید شد. هوا گرم است و شما به یک پوشش نیاز دارید.

ممکن است شما برای دیدن پستانداران بزرگ، میمون های زوزه کش، پلنگ ها، اورانگوتان ها و یا حتی ببرها سفر کرده باشید اما متداول ترین موجودات آنجا در واقع گزنده های کوچک هستند.

مشکل دیگر رطوبت هواست که به راحتی می تواند، در صورتی که آمادگی لازم را نداشته باشید از پوست شما تا چمدانتان را تحت تاثیر قرار دهد.

جنگل های بارانی

لوازم مورد نیاز

کوله پشتی:

برای این ناحیه از زمین کوله پشتی محکم بهترین انتخاب است.

لوازمی که سریع خشک می شوند:

شب ها در مناطق استوایی هوا سرد می شود بنابراین شما به پوشش مناسب نیاز خواهید داشت اما از جنسی که که سریع خشک شود (کتان نباشد)، در غیر این صورت بدن شما خیس و در نهایت سردتان خواهد شد.

خارش و خراش:

نوعی کِرِم به نام DEET که دافع حشرات می باشد و پماد ضد خارش نیز باید همراه خود داشته باشید.

قصد دارید به کجا سفر کنید؟ آمادگی برای سفر به قطب جنوب

گاهی نیز باید سری به بیرون بزنید. اما در حقیقت اکثر اینگونه سفرها به قطب جنوب با کشتی های کروز که دارای تجهیزات کامل و راحت هستند، صورت می گیرد و گاهی اوقات با قایق موتوری یا پای پیاده گشتزنی کوتاهی خواهید داشت، به همین خاطر تاخت و تاز در آنجا به ابزار و ادوات خاصی نیاز ندارد، در این صورت بهتر است روی یک جفت چکمه یا پوتین زیبا و عایق کاری شده سرمایه گذاری کنید.

قطب جنوب

 

وسایل موردنیاز

پالتو پوست:

اکثر کشتی های تفریحی قطب جنوب یک عدد پالتو پوست برای مسافران تدارک می بینند پس بهتر است پالتو پوست سنگین و بلند خودتان را نبرید.

دوربین عکاسی:

بهترین دوربین شکاری که می توانید بخرید را تهیه کنید و یک دوربین با قابلیت زوم عالی، مگر اینکه بخواهید بجز ماهی چیز دیگری مشاهده کنید.

قصد دارید به کجا بروید؟ سفر صحرایی

از صحرای بزرگ "بسین" (the Great Basin) و "موجاو" (Mojave) در آمریکا گرفته تا صحرای مراکش در پشت کوه های اطلس وقتی از بالا نگاه کنید درمی یابید که بیابان ها تماما از شن و ماسه تشکیل شده اند.

برای سفرهای بیابانی اندازه گیری دمای هوا بی نهایت حیاتی تلقی می شود و مهم تر از آن کفش مناسب و جعبه ابزار حاوی طناب و قرقره برای عبور از ناحیه های سنگی و ناهموار است. از کتاب کابوی ها یک ورقه چرمی نیز بردارید و خودتان را بپوشانید؛ در اینگونه سفرها معمولا پوست بدن در معرض خشکی و کم شدن آب بدن قرار می گیرد.

سر صحرایی

وسایل مورد نیاز

زیست شناس شوید:

صابون آنتی باکتریال و لوسیون همراه خود ببرید و اگر می خواهید در حیات وحش دچار جوش پوستی نشوید، دئودورانت (ضدعرق) معطر و ادکلن را نیز فراموش نکنید.

از وسایل خورشیدی استفاده کنید:

در این ناحیه آفتاب خیز زمین، همراه داشتن یک شارژر خورشیدی بیش از اندازه مفید خواهد بود، درست است که وای فای یا آنتن موبایل ضعیف است بنابراین وقتی دستگاه شما شارژ شد کار چندانی از آن ساخته نیست پس جی پی اس یا قطب نمای سنتی را برای پشتیبانی بررسی کنید.

قصد دارید به کجا بروید؟ آمادگی برای سفر به پنج کشور بزرگ

در هواپیمای چارتری کوچکی که شما را وسط بوته ها در آفریقا می نشاند تمام نکات لازم را در مواقع ضروری به شما دیکته می کنند. سنگینی بیش از حد مجاز وسایل همراه به اندازه ی بی رحمی یک شیر می تواند کشنده باشد پس (شرکتی که وسایل موردنیاز سفر را می فرستد) وسایل همراه شما نباید بیشتر از 10 کیلوگرم باشد و درون این پکیج ظریف و قابل حمل (چمدان چرخ دار را فراموش کنید) به یاد داشته باشید که فقط لوازم کارآمد، روشنی زا، مناسب و با کارایی خاص را به آن اضافه کنید.

شیر

لوازم مورد نیاز

خوشحال باشید:

فرصت را غنیمت شمرده و خودتان  را با طبیعت سرگرم کنید و از طبیعت پوشیده شده با بوته ها و شاخ و برگ ها و صدای حیات وحش لذت ببرید.

محافظ بگیرید:

چند تکه لباس دارای UV و محافظ در برابر حشره و ساس تهیه نمایید.

کیف دوربین و لوازم جانبی:

دوربین شکاری قدرتمند، یک دوربین جمع و جور برای عکس برداری، SLR و لنزدوربرد، باتری اضافه، کارت حافظه، شارژر و ... . ابزار و ادوات عکس برداری و فیلم برداری مهمترین توشه شما خواهد بود پس ارزشش را دارد اگر یک گزینه دیگر را هم به آن اضافه کنید، یک عدد هوادمنده برای زدودن گرد و خاک از دوربین و لنز آن.

قصد دارید به کجا سفر کنید؟ آمادگی برای سفر به دور دنیا

چطور لوازم موردنیاز به دو نیمکره را درون یک کیف جا بدهیم؟ درستی انجام این کار یعنی موفقیت در یک سفر واقعی به دور دنیا. به این فکر کنید که چه چیزی از همه ضروری تر است. برای مثال اگر نیوزلند یا آمریکای جنوبی مقصد اولیه شماست و در آنجا به چکمه سنگین و ژاکت برای پیاده روی نیاز دارید، اما بعد از آنجا می خواهید به اقیانوسیه و آسیا بروید؛ بنابراین، دیگر به آنها نیازی ندارید؛ پس تدابیری بیاندیشید تا وسایل اضافی را به خانه پست کنید.

سفر به دور دیا

وسایل مورد نیاز

طناب کشی:

برای طناب کشی می توانید از طناب بانجی یا چتر نجات برای بستن و گره زدن وسایل در بیرون استفاده کنید یا برای خشک کردن لباس ها می توانید راهکار بستن کوله خود در سقف اتوبوس را امتحان کنید.

استفاده از هدفون:

آیا هم اتاقی شما مانند یک میمون زوزه کش خروپف می کند؟ صداگیر خود را به همراه داشته باشید. اگر جای خواب شما نزدیک فرودگاه است یا صدای قطاری که در فاصله ی دور رفت و آمد می کند، آزارتان می دهد، این صداگیر خدمت زیادی به شما خواهد کرد.

استفاده از لوازم سه تایی در سفر:

فرمول یک سفر خوب را کسانی بدست می آورند که از هر چیزی سه تا داشته باشند، برای مثال: سه جفت جوراب، سه دست لباس زیر و سه پیراهن، یکی برای پوشیدن، یکی برای شست و شو و یکی هم برای خشک کردن.

کلام آخر شما به جز رزرو هتل خارجی و بستن چمدان خود و رزرو تور و غیره، چه چیزهای دیگری را در مقدمات سفر خود جای می دهید؟ فهرست کاملی از این اقدامات را در بخش نظرات با ما و دیگر کاربران وبلاگ سفرمی در میان بگذارید.