حادثه‌های گردشگری

اولین حادثه های گردشگری که منجر به مرگ مسافرین شد!

سفرمی
3 مرداد 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
5 رای 5 / 5

اولین حادثه‌های گردشگری مرگبار

در گذشته به علت نبود وسایل پیشرفته ی حمل‌ونقل، سفر میان مقاصد نزدیک مرسوم بود و تنها افراد خاصی مانند تجار اقدام به سفر به نقاط دورتر می کردند. آن ها مجبور بودند روز ها و ماه ها در مسیر بمانند تا بتوانند خود را با اسب و شتر به مقصد مورد نظر خود برسانند. همراه سفرمی سامانه آنلاین خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری و رزرو هتل باشید تا با اولین حادثه‌های گردشگری دنیا آشنا شوید.

با اختراع اتومبیل و به دنبال آن قطار، همه چیز رنگ و بوی دیگری به خود گرفت و بسیاری از مردم توانستند به شهرهای دوردست نیز سفر کنند. با اختراع برادران رایت در سال ۱۹۰۳، تحول عظیمی در صنعت گردشگری به وجود آمد و سفر به کشورها و مناطق دورافتاده، با استفاده از هواپیما بیش از پیش شد؛ اما همان طور که می دانید، هیچ وسیله ی نقلیه ای صد در صد ایمن نیست و نقص های فنی ایجاد شده در آن ممکن است به قیمت جان مسافران تمام شود. در ادامه به اولین حادثه‌های گردشگری که توسط قطار یا هواپیما اتفاق افتاده است، می پردازیم.

حادثه‌های گردشگری

اولین حادثه ی گردشگری با هواپیما

از زمانی که برادران رایت رویای خود را به واقعیت پیوند زدند، افراد بسیاری آرزوی پرواز با یکی از پرنده های برادران رایت را در سر می پروراندند، اما سوار شدن به هواپیماهای ابتدایی، نیازمند دانش و تخصصی بود که عموم مردم از آن بی بهره بودند.

برادران رایت

تا اینکه در سال های بعد هواپیماهای پیستونی قدیمی به ناوگان حمل و نقل هوایی اضافه شد که قابلیت حمل ۱۵ مسافر را داشت و تنها برای خواص مورد استفاده قرار می گرفت. با وقوع جنگ جهانی دوم، تمرکز شرکت های مختلف بر روی ساخت جنگنده ها معطوف شد و همین امر سبب مهجور ماندن هرچه بیش تر هواپیماهای گردشگری شد. تا این‌که در سال ۱۹۵۲ اولین جت مسافربری دنیا با ۴ موتور توربو جت گریز از مرکز، توسط شرکت دهاویلاند ساخته و اولین پروازش از در ۲۲ ژانویه از لندن به سمت ژوهانسبورگ انجام داد. جت مسافربری که کامت نام داشت، تحول عظیمی را در صنعت هوانوردی و به‌تبع آن گردشگری به وجود آورد و موفق شد در همان سال اول بیش از ۳۰ هزار مسافر را در نقاط مختلف دنیا جابه‌جا کند. اولین سانحه ی جت مسافربری هم مربوط به هواپیماهای کامت است. در ۲ می ۱۹۵۳، یکی از هواپیماهای کامت که به‌تازگی از فرودگاه کلکته بر خواسته بود در مسیر سقوط کرد و همه ی مسافران آن کشته شدند. به دنبال وقوع این سانحه ی دردناک، حوادث مشابهی به وقوع پیوست و متخصصان را به تحقیق درباره علل سقوط این جت مسافربری غول پیکر، واداشت.

اولین حادثه های گردشگری با هواپیما

پس از تحقیقات گسترده، مشخص شد، علت سقوط هواپیماهای کامت اختلاف فشار زیاد، داخل و خارج هواپیما است که موجب ترک خوردن شیشه های هواپیما در ارتفاعات بالا می شود و همین امر علت سقوط این جت های مسافربری و اولین حادثه ی گردشگری با هواپیما بود سرانجام پس از رفع ایرادات هواپیمای کامت توسط متخصصان، این جت های غول پیکر دوباره به چرخه ی حمل و نقل هوایی پیوستند، اما بدبینی مردم به آن ها موجب شد، استفاده از آن ها کم رنگ تر از قبل شود به صورتی که بعد ها، هواپیماهای کامت تنها در اختیار نیروهای هوایی سلطنتی بریتانیا، قرار گرفت.

حادثه ی گردشگری با قطار

از اولین حادثه های گردشگری که با قطار اتفاق افتاده است، اطلاعت دقیقی در دسترس نیست، اما یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین آن‌ها حادثه‌ی قطار کارآنسا است که البته توسط یک قطار نظامی اتفاق افتاده است که خانواده ی سربازان مکزیکی را در بحبوحه‌ی انقلاب مکزیک از کولیما به گوادالاها، می برد.

قطار کارآنسا

ازآنجایی‌که تعداد مسافران از ظرفیت قطار بیش‌تر بود لوکوموتیوران نمی تواند قطار را در سراشیبی کنترل کند، همین امر موجب خروج قطار از ریل و کشته شدن 600 نفر می شود.

حادثه ی گردشگری با قطار

معروف ترین حادثه گردشگری با کشتی مسافربری

همان طور که حدس می زنید یکی از اولین و البته معروف ترین سوانح کشتی های مسافربری، مربوط به کشتی تایتانیک معروف است. هرچند بسیاری از ما ممکن است با شنیدن این واژه به یاد خانم رز و آقای جک معروف فیلم تایتانیک بیفتیم، اما ابعاد وسیع این حادثه آن را به یکی از بدترین حادثه‌های گردشگری دنیا، تبدیل کرده است.

حادثه گردشگری با کشتی مسافربری این حادثه ی وحشتناک در ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ در آب های اقیانوس اطلس اتفاق افتاد. کشتی تایتانیک با ۲ هزار مسافر و خدمه از بندر ساوتهمپتون انگلیس به سمت نیویورک حرکت کرد و در اثر برخورد با کوه یخ یا همان آیس برگ، منهدم شد. در این حادثه ی تلخ ۱۵۱۴ مسافر و خدمه ی کشتی جان باختند. اما اجازه دهید علت وقوع این حادثه را به صورت دقیق تر بررسی کنیم؛ کوه یخ یا آیس برگ، شامل آب های شیرین یخ زده است که تنها ده درصد از آن بیرون از آب قرار گرفته و ۹۰ درصد از آن در زیر آب قرار دارد؛ در حادثه ی تایتانیک نیز عمق آن به خوبی دیده نمی شود و توسط کاپیتان کشتی تنها یک مانع کوچک قلمداد می شود تا این‌که در مواجه به آن به عمق فاجعه و عظیم بودن مانع پی می برند، اما دیگر خیلی دیر است و کشتی تایتانیک به طور کامل در آب های اقیانوس اطلس غرق می شود.

حادثه گردشگری با کشتی مسافربری ابعاد وحشتناک حادثه ی تایتانیک بعدها توسط نجات‌یافتگان فاش می شود و شاید به همین دلیل یکی از تأسف‌برانگیزترین سوانح دریایی و حادثه‌های گردشگری ، لقب گرفته است.

- خلاصه سفر کردن علاوه بر همه لذت هایی که با خود به همراه دارد می تواند سوانحی را نیز دربر داشته باشد، سوانحی که عموماً در مسیر سفر و توسط وسایل حمل‌ونقل مانند کشتی و هواپیما اتفاق می‌افتد. در این مطلب به معروف‌ترین و اولین حادثه‌های گردشگری که توسط وسایل حمل و نقل اتفاق افتاده بود، پرداختیم. امیدواریم شما سفرهای بی دردسر و آسوده ای را تجربه نمایید.