tehran

رتبه ی تهران در سرعت جذب گردشگر

آلا خسروانی
8 مهر 1395
1 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
9 رای 3 / 5
رتبه ی تهران در سرعت جذب گردشگر

بر مبنای گزارش دنیای سفر، به نقل از گزارش سالانه ی مسترکارت از «شاخص شهرهای مقصد گردشگری»، تهران در میان شهرهای در حال رشد دنیا در جذب گردشگر رتبه ی نهم را به خود اختصاص داد. در این رده بندی مسترکارت، اوزاکای ژاپن با ۲۰.۱۴ درصد، بالاترین میزان رشد را در جذب گردشگر و شاخص های زندگی شهرنشینی داشته است.

با استناد بر گزارش مستر کارت، منطقه ی آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا اهمیت دوچندانی در دورنمای اقتصاد جهانی پیدا کرده اند. این موضوع در گزارش سالانه ی سازمان جهانی گردشگری نیز مورد تاکید قرار گرفته بود. اکثر شهرهایی که طبق شاخص شهرهای مقصد گردشگری مسترکارت مورد ارزیابی قرار گرفته اند، هم از لحاظ میزان بازدید گردشگر و هم از لحاظ شاخص های شهرنشینی با رشد چشمگیری همراه بوده اند.

همچنین به گزارش دنیای سفر، به نقل از خبرگزاری ایسنا، پس از شهر اوزاکا که از این لحاظ در رتبه‌ی اول قرار گرفته است، چنگ دو با رشد ۲۰.۱۴ درصدی و ابوظبی با رشد ۱۹.۸۱ درصدی در رتبه های دوم و سوم جای گرفته اند. همچنین شهرهای کلمبوی سریلانکا، توکیوی ژاپن، ریاض عربستان، تایپه تایوان و ژیان چین بالاتر از تهران، رتبه های چهارم تا هشتم سریع ترین شهرهای در حال رشد را در گزارش سالانه ی مسترکارت به خود اختصاص داده اند.

تهران، پایتخت کشورمان ایران نیز با رشد ۱۲.۹۸ درصدی رتبه ی نهم را به خود اختصاص داده است. رتبه بندی مقصدهای گردشگری

در همین حال با توجه به گزارش سالانه ی مسترکارت که ۱۳۲ شهر از پنج قاره جهان را مورد بررسی قرار داده، نشان می‌دهد بانکوک با کنار زدن لندن رتبه ی اول مقصد گردشگری جهان در سال ۲۰۱۶ را به دست آورده است. براین اساس، پیش بینی می‌شود شهر بانکوک امسال میزبان ۳۳ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان باشد که البته به باور کارشناسان بخش عمده ای از آن‌ها را چینی ها تشکیل می دهند. بررسی ها حاکی از آن است که اگرچه آلودگی شهر بانکوک عامل بازدارنده ای برای حضور بلندمدت گردشگران است، اما تنوع غذایی و سواحل آفتابی آن، گردشگران را برای سفر به این شهر آسیایی ترغیب می‌کند. این گزارش تعداد گردشگرانِ شهرهای مختلف جهان و هزینه های صورت گرفته توسط آن‌ها را نیز مورد تحلیل قرار داده و در آن ارزیابی دقیقی از نحوه‌ی مسافرت مردم در کشورهای مختلف ارائه شده است. شهر بانکوک در سال جاری میلادی میزبان ۲۷.۴۱ میلیون گردشگر از نقاط مختلف جهان بوده است. شهر لندن که پیش از این در رتبه‌ی اول جای داشت، با ۱۹.۸۸ میلیون گردشگر در رتبه‌ی دوم قرار است. پاریس با ۱۸.۰۳ میلیون گردشگر، دبی با ۱۵.۲۷ میلیون گردشگر، نیویورک با ۱۲.۷۵ میلیون گردشگر، سنگاپور با ۱۲.۱۱ میلیون گردشگر، کوالالامپور با ۱۲.۰۲ میلیون گردشگر، استانبول با ۱۱.۹۵ میلیون گردشگر، توکیو با ۱۱.۷۰ میلیون گردشگر و سئول با ۱۰.۲۰ میلیون گردشگر نیز به ترتیب رتبه های بعدی پربازدیدترین شهرهای جهان در سال جاری میلادی به خود اختصاص دادند.

بر مبنای گزارش مسترکارت، دبی در فهرست شهرهای جهان از لحاظ درآمد گردشگری  رتبه‌ی اول را به خود اختصاص داده است و در سال جاری میلادی نزدیک به ۳۱.۳ میلیارد دلار از میزبانی گردشگران بین المللی درآمد کسب کرده است و با اختلاف چشمگیری نسبت به شهر دوم یعنی لندن که ۱۹.۸ میلیارد دلار درآمد داشته، رتبه‌ی اول را به خود اختصاص داده است.