مشهورترین هواپیماهای ربوده شده در تاریخ

مشهورترین هواپیماهای ربوده شده در تاریخ

مهرناز البرز
2 مرداد 1396
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
22 رای 4.4 / 5
در این مقاله خواندنی از مشهورترین هواپیماهای ربوده شده در تاریخ با سفرمی همراه باشید!

لوفت هانزا پرواز 181 (Lufthansa Flight 181)

لوفت هانزا پرواز 181 دزدیدن پرواز 181 لوفت هانزا در 13 اکتبر 1977 در مسیر پالما (در جزیره بالئارس) به آلمان و بر فراز سواحل دریای مدیترانه فرانسه اتفاق افتاد. این هواپیما توسط چهار تروریست که در میان پنج خدمه (خلبان و مهماندار) و 86 مسافر بودند دزدیده شد. رهبر این گروه کاپیتان محمود بود که بعدها به عنوان یک تروریست بین المللی مشهور (Zohair Youssef Akache) شناخته شد. او به کاپیتان هواپیما دستور داد تا به فرودگاه فیوچیمینو (Fiucimino) در رم پرواز کند. هواپیما در قبرس فرود آمد و کاپیتان محمود دستور سوخت گیری مجدد داد؛ در غیر اینصورت او هواپیما را منفجر می کرد. پس از آنکه درخواست فرود در بیروت رد شد و باندهای فرود بسته شدند، هواپیما به سمت بحرین و خلیج فارس برده شد و سپس به دلیل کمبود سوخت به طرف دبی روانه شد. در نقطه ای از دبی هواپیما قدرتش را از دست داد و دمای داخل آن به 120 درجه فارنهایت (49 degrees C) رسید. مسافران به ویژه سالمندان بسیار وحشت زده شده بودند. لوفت هانزا پرواز 181 در این حین خدمه موفق شدند به طور مخفیانه اعلام کنند که چهار رباینده در هواپیما حضور دارند. در 16 اکتبر هواپیما بدون اجازه در مسیر تاکسی فرودگاه آدن (Aden airport) با امنیت فرود آمد. کاپیتان محمود بسیار مضطرب شده بود و جورجن شومان (Jurgen Schumann) خلبان هواپیما را در کابین فرست کلاس هواپیما با شلیک گلوله در سرش به قتل رساند. روز بعد کمک خلبان به مقصد موگادیشو، پایتخت سومالی پرواز کرد. سخنگوی دولت آلمان با هواپیما ربایان تماس گرفت و اظهار داشت که 11 تروریست زندانی را آزاد و به موگادیشو خواهد فرستاد. دولت آلمان 30 نفر نیروی gsg9 را به کار گرفت. در موگادیشو، وزیر امور خارجه آلمان با هواپیما ربایان وارد مذاکره شد و اعلام کرد که زندانیان آزاد خواهند شد. سپس کاپیتان محمود مدت زمان تعیین شده را تا صبح روز بعد تمدید کرد تا زندانیان را تحویل بگیرد. در این زمان نیروهای GSG9 به محل رسیدند و عملیات نجات آغاز شد. همه مسافران زنده خارج شدند و این حادثه به یکی از موفق ترین عملیات نجات گروگان ها در تاریخ بدل شد.

ایر فرنس پرواز 8969  (Air France Flight 8969)

پرواز 8960 ایرفرنس این پرواز 24 دسامبر 1994 توسط یک گروه مسلح مسلمان (GIA) در فرودگاه هوری بوم الدین (Houari Boumedienne Airport) الجزایر ربوده شد. در طی این حادثه تروریست ها 3 مسافر را به قتل رساندند؛ هدف آنها منفجر کردن هواپیما در فرانسه و بالای برج ایفل بود. زمانی که هواپیما به مارسی (Marseille) رسید، GIGN یک گروه مبارز با تروریست از ژاندارمری ملی فرانسه به هواپیما یورش کردند و هر چهار تروریست را به قتل رساندند.

سنگاپور پرواز 117 (Singapore Airlines flight SQ 117)

ایرلاین سنگاپور پرواز 117 در 26 مارس 1991 پرواز 117 سنگاپور از فرودگاه بین المللی سوبانگ (Subang International Airport) در کوالالامپور بلند شد. در طول مسیر 4 هواپیما ربا ظاهر شدند و کنترل آن را به دست گرفتند. رهبر آنها به مسافران اعلام کرد که هواپیما دزدیده شده و از آنها خواست تا خونسردی خود را حفظ کنند. سپس خلبان را تهدید کرد که اگر هواپیما را در سنگاپور بنشاند، آن را منفجر خواهد کرد و از او خواست تا به سیدنی پرواز کند. او به خلبان اجازه داد در سنگاپور سوختگیری کند و قول داد تا همه مسافران را در فرودگاه چانگی سنگاپور پیاده کند. ایرلاین سنگاپور پرواز 117 رهبر هواپیما ربایان با سفیر سنگاپور و همچنین نخست وزیر پیشین پاکستان وارد مذاکره شد و از او درخواست کرد تا چند نفر از زندانیان پاکستان از جمله شوهر بوتو (Bhutto’s husband) را آزاد کند. وی خواستار آن بود تا هواپیما سوختگیری کند و به سیدنی پرواز کند. در زمان مذاکره با هواپیما ربایان گروهی از کماندوهای SAF دستور گرفتند تا به هواپیما حمله کنند. در ساعت 6 صبح کماندوها با نارنجک درهای هواپیما را باز کرده و وارد شدند. در طی عملیاتی 30 دقیقه ای هر چهار هواپیما ربا را کشتند و مسافران را بدون صدمه نجات دادند.

ترکیش ایرلاین پرواز 1476 (Turkish Airlines Flight 1476)

ترکیش ایرلاین این هواپیمای ترکی در 3 اکتبر 2006 توسط هاکان اکینچی (Hakan Ekinci) در فضای هوایی یونان ربوده شد. او می خواست به رم برود و با پاپ صحبت کند اما جت های جنگنده ایتالیا و یونان هواپیما را محاصره کردند تا بالاخره در بریندیسی (Brindisi) ایتالیا فرود آمد. در این حادثه هیچکس آسیب ندید و هاکان تا فرا رسیدن زمان محاکمه در زندان ایتالیا حبس شد. در ابتدا این هواپیما ربایی با سفر پاپ بندکیت شانزدهم به ترکیه ربط داده شد اما بعدها مشخص شد که هاکان به دنبال درخواست پناهندگی سیاسی از ایتالیا دست به چنین اقدامی زده است. در 4 اکتبر یک هواپیمای ترکی دیگر به ایتالیا اعزام شد تا مسافران را به استانبول بازگرداند.

ایرلاین هند پرواز 814 (indian Airlines Flight 814)

ایرلاین هندی پرواز 814 در این پرواز که به IC 814 معروف است یک ایرباس A300 در مسیرش از فرودگاه بین المللی تریبهوان (Tribhuvan) کاتماندو به فرودگاه بین المللی ایندیر گاندی (Indira Gandhi) دهلی هند در روز 24 دسامبر 1999 دزدیده شد. این هواپیما پس از ورود به حوزه هوایی هند توسط افراد مسلحی ربوده شد. آنها می خواستند تا هواپیما به نقاط مختلفی پرواز کند. بعد از آمریستار، لاهور و دبی آنها مجبور شدند تا در قندهار افغانستان که در آن زمان تحت کنترل طالبان بود فرود آید. هواپیما ربایان 27 نفر از 176 مسافر را در دبی رها کردند، اما متاسفانه یک نفر را به قتل رساندند و چند تن دیگر را مجروح ساختند. جنگجویان طالبان برای جلوگیری از مداخله نظامی هند، هواپیما را احاطه کرده بودند. به نظر می رسد انگیزه اصلی از ربودن این هواپیما آزاد کردن برخی از اسلام گرایان در زندان هند باشد. این بحران گروگان گیری هفت روز به طول انجامید و با توافق دولت هند برای آزادی سه تن از فتنه جویان پایان یافت. این زندانیان خطرناک متهم به قتل، حملات تروریستی و آدم ربایی بودند.

ایرلاین مالزی پرواز 653 (Malaysian Airline System Flight 653)

ایرلاین مالزی این پرواز سیستمی داخلی از پنانگ به کوالالامپور که توسط سیستم هواپیمایی مالزی اداره می شد، در حرکت بود. در 4 دسامبر 1977 هواپیمای بوئینگ 737-200 در تانجونگ کوپانگ (Tanjung Kupang) جوهور مالزی سقوط کرد. این طور که پیداست هواپیما توسط هواپیما ربایان به سنگاپور هدایت شده بود. این اولین حادثه هوایی مالزی به شمار می رود که تلفات برجای گذاشته است. تمام 93 مسافر و 7 خدمه پرواز کشته شدند. این هواپیما به محض رسیدن به ارتفاع کروز دزدیده شده بود. شرایطی که در آن هواپیما ربایی و سقوط و انهدام رخ داده همچنان حل نشده باقی مانده است.

آمریکن ایرلاین پرواز 11 (American Airlines Flight 11)

امریکن ایرلاین پرواز 11 در 11 سپتامبر 2001، این پرواز داخلی مسافربری توسط 5 تن از نیروهای القاعده به عنوان بخشی از حملات تروریستی 11 سپتامبر ربوده شد. محمد عطا در طی یک حرکت انتحاری با هواپیما به داخل برج شمالی مرکز تجارت جهانی نیویورک سقوط کرد؛ این در حالی بود که وی منجر به مرگ 92 مسافر و تعداد نامعلومی از افراد در ساختمان فرو ریخته شد.

ایرلاین فیلیپین پرواز 812 (Philippine Airlines Flight 812)

ایرلاین فیلیپین این پرواز سیستمی از فرودگاه بین المللی فرانسیسکو بنگوی در شهر داواو به مقصد فرودگاه بین المللی نینوی آکوینو در حوالی مانیل حرکت می کرد. در 25 می سال 2000 ایرباس A330-301 که در این مسیر فعالیت می کرد توسط مردی که بعدها به عنوان "Reginald Chua" شناخته شد، دزیده شد. این هواپیما 278 مسافر و 13 خدمه پرواز را با خود حمل می کرد. هواپیما ربا به اسلحه و نارنجک دستی مجهز بود؛ او از مسافران خواست تا اشیای با ارزش و قیمتی خود را درون کیف او بگذارند و از خلبان درخواست کرد تا ارتفاعش را کاهش دهد و او بتواند با چتر نجات فرار کند. قبل از پریدن در حالیکه که هواپیما ربا وحشت زده شده بود و نمی توانست به نیروی وزش باد غلبه کند یکی از خدمه او را هل داد. او یک ماسک اسکی و عینک شنا پوشیده بود و مادامیکه اشیای قیمیتی مسافران را به همراه داشت در ارتفاع 1800 متر از سطح آنتی پلو، ریزال از هواپیما بیرون پرید. مقامات در ابتدا او را با نام "Augusto Lakandula" براساس نامی که در بلیطش قید شده بود تشخیص دادند اما خلبان از اینکه او جان سالم به در برده باشد ابراز شک و تردید کرد.

ایرلاین ژاپن پرواز 472 (Japan Airlines Flight 472)

ایرلاین ژاپن این پرواز توسط یک هواپیما ربا از ارتش سرخ ژاپن (JRA) در 28 سپتامبر 1977 ربوده شد. هواپیمای داگلاس DC-8 در مسیر پاریس به فرودگاه هاندا (Haneda Airport) توکیو با 156 مسافر در بمبئی هند توقف کرد. بلافاصله پس از خروج از بمبئی، پنج نفر از نیروهای ارتش سرخ ژاپن هواپیما را ربودند و به خلبان دستور دادند تا به داکا در بنگلادش پرواز کند. هواپیما ربایان مسافرین و خدمه را گروگان گرفتند و خواستار 6 میلیون دلار پول نقد و آزادی 9 نفر از نیروهای ارتش سرخ زندانی شدند. در اول اکتبر نخست وزیر تاکتو فوکودا (Takeo Fukuda) اعلام کرد که دولت ژاپن درخواست هواپیماربایان را پذیرفته است؛ شش نفر از زندانیان ارتش سرخ آزاد شدند. یک هواپیمای چارتری ژاپنی پول و زندانیان آزاد شده را به داکا منتقل کرد و مبادله در 2 اکتبر انجام شد. در 3 اکتبر آنها به کویت و دمشق پرواز کردند و 11 نفر دیگر را آزاد کردند. در نهایت هواپیما به الجزایر برده شد و در آنجا هواپیما ربایان توسط مقامات دستگیر و باقی مانده گروگان ها آزاد شدند.

ایرلاین اتیوپی پرواز 702 (Ethiopian Airlines Flight 702)

ایرلاین اتیوپی این پرواز سیستمی از آدیس آبابا به میلان از طریق رم در 17 فوریه 2014 انجام گرفت. هواپیمای بوئینگ 767 -300ER توسط خلبان غیر مسلح، " Hailemedhin Abera Tegegn" در مسیر آدیس آبابا به رم دزیده شد و در ژنو فرود آمد. تمام 202 مسافر و خدمه پرواز بدون آسیب و جراحت فرود آمدند. تگن (Tegegn) توسط مقامات سوئیس دستگیر شد و پس از اتهام و محکومیت توسط دادگاه اتیوپی، در ماه می سال 2016 در کشور سوئیس موفق به دریافت پناهندگی شد. تماشا کنید : تصاویر کاملاً واقعی از لحظات درگیری پلیس با تروریستها [video width="1280" height="720" mp4="https://blog.safarme.com/wp-content/uploads/2017/07/The-most-famous-hijacking-planes-in-history.mp4"][/video] منبع: Safarme.com