باغ ارم شیراز-باغ ایرانی-کوروش-هخامنشیان-یونسکو

باغ ارم شیراز؛ میراث جهانی یونسکو

آلا خسروانی
23 بهمن 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
20 رای 5 / 5
باغ ارم، باغ ایرانی تاریخی، واقع در شهر شیراز است که دارای چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی نیز می باشد. باغ ارم شیراز در دوره سلجوقیان و آل اینجو بنا شده است و در زمان زندیه هم کریم‌خان زند در بازسازی این باغ کوشید. در زمان قاجاریه این باغ به مدت ۷۵ سال به دست سران ایل قشقایی افتاد و عمارتی در این باغ بنا نهاده شد. در دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار نیز عمارتی دیگر توسط حسین علی خان نصیر الملک پی ریزی شد که با مرگ وی خواهرزاده او ابولقاسم خان نصیر الملک امور باغ ارم را به دست گرفت و عمارت نیمه کاره را تکمیل کرد. این باغ از تنوع گیاهی بسیار زیادی برخوردار است و گیاهان بسیاری از نقاط جهان در این باغ کاشته شده و باغ به صورت نمایشگاهی از انواع گل‌ها و گیاهان درآمده است. هم‌اکنون، این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است که باغ گیاه‌شناسی آن در اختیار دانشکده کشاورزی و ساختمان باغ در اختیار دانشکده حقوق قرار دارد. در سال ۱۳۹۰، باغ ارم شیراز نیز به همراه هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی ثبت شد.

این عمارت از نظر معماری، نقاشی، کاشی‌کاری و گچ‌بری از شاهکارهای معماری زمان قاجار است. هسته مرکزی این باغ عمارت وسط است. این عمارت سه طبقه با تزئینات زیبا و گوناگون است. اتاق‌های طبقه زیرین که برای استراحت در روزهای گرم تابستان ساخته شده‌ بودند، به حوضخانه معروف است. این تالار آبنمایی دارد و از وسط آن نهر آب می‌‌گذرد و سپس به استخر بزرگی در جلو عمارت می‌پیوندد.

در وسط تالار حوضخانه یک ستون سنگی حجاری شده قرار گرفته و دیوارها و کف تالار با کاشی‌های هفت رنگ که به شیوه ای زیبا و ماهرانه به کار رفته، مزین است. سقف حوضخانه با کاشی‌های معرق و هفت رنگ پوشیده شده که تصاویر زیبایی از شکارگاه‌ها و مناظر طبیعت و داستان خسرو و شیرین و نقوش دیگر را در بر دارد. کاشی‌های سقف حوضخانه را باید از بهترین‌های این هنر در دوره قاجاریه دانست. کاشی‌های نمای عمارت نیز زیبایی‌ها و ویژگی‌های خیره‌کننده و دلپذیری دارد. کاشی‌کاری‌ها عموماً به سبک کارهای دوره زندیه و قاجاریه است.

ستون‌های دو طبقه بالایی نیز از تخت جمشید الهام گرفته‌اند. عمارت پیشین باغ ارم را جانی خان و محمد قلی خان ایلخانی قشقایی بنا کرده بود. سازنده و مهندس عمارت با شکوه فعلی باغ حاجی محمد حسن معمار شیرازی است.  طبقه دوم ایوانی بزرگ با دو ستون بلند دارد. طبقه سوم در وسط سالنی بزرگ مشابه سالن طبقه دوم دارد که پنجره‌های آن به ایوان اصلی باز می‌شود و در دو طرف این سالن دو راهرو است. در جنب راهرو ضلع شمالی عمارت دو اتاق و در جنب راهرو ضلع جنوبی یک اتاق و یک سالن بزرگ است. دو ایوان نیز در دو طرف همانند ایوان‌های طبقه دوم و درست بالای آن‌ها قرار دارد. هشت باب اتاق هم در جنوب ضلع شمالی عمارت اصلی و چسبیده به آن قرار دارد. در پشت ساختمان اصلی یعنی در طرف مغرب باغ عمارت و محوطه اندرون قرار دارد. عمارت اندرون دو سالن و پنج اتاق دارد. سرستون‌های ایوان ساختمان اصلی به طرز ماهرانه‌ای حجاری شده است. نقش سرستون‌ها را تصویر مردانی با لباس‌های دوره قاجاریه و گل و بوته‌هایی به طور قرینه تشکیل می‌دهد.

با خرید بلیط هواپیما داخلی یا بلیط قطار به این شهر زیبا سفر کرده و از باغ ارم دیدن کنید.