main-2

افسونی طلایی به نام برمه

آلا خسروانی
18 آذر 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
10 رای 5 / 5
افسونی طلایی به نام برمه

برمه که تا پیش از این مقصد بسیاری از مسافران نبوده است، در حال حاضر به یکی از مقاصد مورد علاقه و جذاب برای تورهای گردشگری تبدیل شده است. با القابی نظیر "سرزمین طلایی" و "سرزمین لبخندها" برمه به یکی از مقاصد گردشگری فوق العاده تبدیل شده است.

برمه، مقصدی که شما را حیرت زده می کند!

چه کسی دوست ندارد از سرزمینی دیدن نماید که تا همین حالا ظاهرا و به معنای واقعی کلمه سرزنده و پابرجا و نیز جدا از جهان باقی مانده است؟ غالبا برمه؛ جواهر مخفی گردشگری آسیای جنوب شرقی معرفی می شود. شاید دلیل این موضوع هم دور بودن آن از دنیای مدرن باشد. به هر حال هر نام و لقبی که به این کشور بدهیم فرقی در جاذبه های منحصر به فردش ندارد. چیزی که محال است بتوان از آن چشم بست. به اعتقاد میسو بوریت، مالک تفرجگاه پرنس ایلنه محلی واقع در سواحل رویایی اینله، کشورش برمه برای پذیرایی از هجوم گردشگران آینده آمادگی ندارد.

  گردشگری برمه  

وی در ادامه افزود: "این موقعیت شمشیری دو لبه است. تا قبل از سال 2009، میزان سکونت در تفرجگاه پرنس ایلنه به سختی به 30% می رسید؛ اما امروزه در 70% از موارد باید به آژانس های هواپیمایی و مشتریان اعلام کنم که اتاق و محلی برای اقامت نداریم و هتل به طور کامل رزرو شده است." این درصد کاملا منطقی است زیرا این تفرجگاه یکی از زیباترین مکان ها برای سکونت در برمه است. میک جگر اندکی قبل از بازدید ما در اینجا سکونت داشته است و کلیف ریچارد نیز در حال حاضر در سوییت مشرف بر جزیره اقامت دارد.

  اقامت در برمه  

Balance in style (حفظ تعادل با رعایت اصول زیبایی)

وقتی صحبت از حضور ستاره های راک در این جزیره می شود، باید به گروه جترو تول اشاره ای داشت که از پاروزنان جزیره ی اینله، دومین جزیره بزرگ برمه در منطقه (Nyaung Shwe) بسیار الهام گرفته اند. این پاروزنان در واقع ماهیگیرانی هستند که شلوارهای منحصر به فردی به دور خود می پیچند و در حالیکه تورهای سه گوش ماهیگیری را با خود از جزیره حمل می کنند بر روی لبه ی یک قایق چوبی ساده به زیبایی تعادل خود را حفظ می کنند؛ آنها برای حرکت قایق از موتور یک سیلندری استفاده نمی کنند، بلکه از نوعی تکنیک عجیب برای پدال زدن با یک پا استفاده می کنند تا دستهایشان برای کشیدن تور ماهیگیری آزاد باشند.

سطح درخشان و آرام جزیره مملو از دشت هایی پر از گل های نیلوفر آبی و زمین های برنج و باغ سبزی خارق العاده ای هستند که به روی آب شناور شده اند و بار آن گوجه فرنگی و انواع غلات است. اجاره ی یک قایق برای گردشی آرام در میان معابد و دهکده های ساخته شده بر روی چوب های بامبو یکی از ضروریات این سفر است. گاهی اوقات این جزیره همانند ونیز آسیایی تداعی پیدا می کند. ولی ازدحام جمعیت ونیز در اینجا دیده نمی شود و تنها می توان مغازه هایی را پیدا کرد که بافت های تهیه شده از نیلوفر آبی در آن به فروش می رسد. همچنین، صومعه هایی نیز در اینجا وجود دارند که گربه های جهنده ی معروف در آن زندگی می کنند. اینجاست که متوجه می شوید تنها گردشگر حاضر در این جزیره نیستید.

  سفر به برمه

Bagan (باگان الهام بخش)

گاهی اوقات حوادثی کوچک در این منطقه اتفاق می افتد؛ باگان دریایی با نقطه های سبز رنگ است که معابد و گنبدهای طلایی با خاکی سرخ در آن دیده می شود. این منطقه از محبوبیت خاصی برخودار است و باید در تمامی برنامه های سفر گنجانده شود.  در قرن 11 تا 13 بیش از 4000 یادبود تاریخی و باستان شناسی در این شهر که پایتخت پیشین آن محسوب می شود، بنا شده است.

اینجا همان مکانی است که مذهب بودا برای نخستین بار (از برمه و هند) به جهانیان معرفی شد. در سال 1988 به منظور جذب گردشگران بیشتر، بیش از 5000 نفر از ساکنین بالاجبار از منطقه باستان شناسی باگان بیرون رانده شدند. امروزه، هر گردشگر به منظور ورود به این منطقه متمایز باید مبلغی را به دولت پرداخت نمایند. در این شهر تنها با معابد، اصطبل ها و هتل های گذری برخورد می کنید. سعی کنید با دوچرخه، گاری های اسبی، و با استفاده از بالن های هوایی و یا حتی پیاده از شهر دیدن کنید؛ البته بالن سواری بر فراز باگان تجربه ای بسیار لذت بخش و چشمگیر است.

  گردشگری و توریسم آسیای جنوب شرقی  

باگان دارای آب وهوایی ملایم تر است و رطوبت کمتری دارد؛ بنابراین برای گذران تعطیلاتی چند روزه مکان مناسبی به شمار می رود؛ شما می توانید پس از چند روز گردش و بازدید از معابد مختلف، در کنار استخر یکی از زیباترین هتل های موجود در این منطقه به استراحت بپردازید. از آنجایی که تنوع معابد زیاد است، هرگز از دیدن آنها خسته نخواهید شد؛ همگی آنها ارزش بازدید را دارند؛ از تایوک پای بنا شده در قرن سیزدهم گرفته تا معبد مانوها که در قرن یازدهم ایجاد شده است و شزاندا پاگودای (Shwesandaw Pagoda) معروف که مکانی مناسب برای تماشای غروب خوشید است.

اگر همهمه و شلوغی را دوست ندارید اینجا مکان مناسبی است؛ اما اگر به قدری خوش شانس باشید که با راهنمایی نظیر آقای (Myint Zaw) همراه باشید، می توانید از معابد زیبایی دیدن نموده و غروب خورشید را به تنهایی از فراز باگان جادویی به نظاره می نشینید.

  سفر به آسیای جنوب شرقی

Sea nomads

جزایر مرگوی بدن شک گمنام ترین مکان در بورما به شمار می رود.  این مجمع الجزایر متشکل از 800 جزیره کوچک است که بیشتر آنها غیرمسکونی هستند. سواحل جزیره پوکت و یا هر مقصد ساحلی در مناطق گرمسیری آسیا را تصور کنید که هیچ گردشگری از آن دیدن نمی کند. تنها گردشگران حاضر در این مناطق غواصان خارجی هستند که برای غواصی از قایق ها به درون آب شیرجه می زنند.

به جز سواحل شنی سفید رنگ و دست نخورده و دریای آبی آندامان، جالب ترین نکته در مورد این جزایر گروه موکن ها (Moken) هستند. این گروه کوچک، اقوامی هستند که بر روی قایق ها ی چوبی سنتی زندگی می کنند و همواره بر روی دریاها در حال پرسه زدن هستند. جمعیت این گروه حدودا 2000 نفر است ولی تعدادشان پیوسته در حال کم شدن است. از آنجایی که موکن ها تا چند نسل بر روی دریا زندگی کرده اند، این مسئله آنها را قادر ساخته است که توانایی غواصی در عمق 20 متری را بدون مخزن هوا به دست آورند؛ آنها برای غواصی تنها عینک های دست ساز خود را می پوشند.

گردشگری در میانمار

در این جزیره تنها یک هتل وجود دارد اما از آن حیث که چینی ها کم کم وارد جزیره شده اند، قرار است تا چند سال آینده هتل ها و اقامتگاه های مجلل و بزرگی در این شهر بسازند. اگر می خواهید زندگی در مرگوی همراه با موکن ها را از نزدیک تجربه کنید، بهتر است عجله کنید.

تنها راه برای کسب این تجربه اقامت در تفرجگاه ساحلی آندامان، جواهری در امتداد سواحل شنی سفید و بکر است. در میان درختان حرا به کایاک سواری بپردازید و در میان صخره های مرجانی غواصی کنید. مدیر این مجموعه انسان شریفی است و کارمندان آن هم بسیار دوست داشتنی هستند، همچنین پذیرایی و ارائه ی غذاهایشان نیز چندان بد نیست. تنها مشکل این است که این مکان به نوسازی نیاز دارد. گاهی اوقات گردشگران حاضر در کلبه های ییلاق میزبان حشرات ناخوشایندی هستند و از نظر رفاه نیز در سطح ابتدایی قرار دارند. اگر این مشکلات شما را آزار نمی دهد و دوست دارید تا دیر نشده از ناشناخته ترین مجمع الجزایر آسیا دیدن نمایید، بهتر است عجله کنید.

  دیدنی های برمه

نظرسنجی از گردشگران در مورد برمه

براساس تحقیقات صورت گرفته در سال 2012 برمه تبدیل به یکی از بهترین مقاصد گردشگری شده است. سفر به کشوری بکر که هنوز دست خوش تاثیرات ناشی از هجوم گردشگران نشده است بسیار جالب است. جزایر بوگان و اینله بسیار دوست داشتنی و دو مقصد مورد علاقه ی ما در طول این سفر بوده اند. جزیره مرگوی نیز بسیار منحصر بفرد بوده است؛ اما باید ظرفیت پذیرش سطح ابتدایی رفاه و انتظار رفت و آمد حشرات و جانوران مختلف را در اتاق خود داشته باشید. مکان مورد علاقه ی ما برای اقامت در طول حضورمان در برمه اقامتگاه و تفرجگاه پرنسس اینله بوده است.

جواهری پنهان در جنوب آسیای شرقی

به خاطر داشته باشید که در حال حاضر برمه بسیار محبوب و در حال توسعه است. اگر می خواهید تنها و جدا از تور به اینجا سفر کنید پیشاپیش از رزرو خود مطمئن شوید وگرنه بدون محل خواب می مانید. همین طور خرید بلیط هواپیما به مقصد برمه را برای لحظات آخر نگذارید.

محل اقامت/ صرف غذا/ پرواز

در طول این سفر، در هتل خوب و لوکس کلنیایی یانگون به نام (Traders) در تفرجگاه پرنسس اینله ی جزیره اینله و در تفرجگاه هیل ماندالای، در در هتل هیل تاپ ویلای کالاو اقامت گزیدیم. برای اقامت در این شهر هتل(Tharabar Gate) درست واقع در مرکز باگان قدیمی را به شما توصیه می کنم. دو رستوران قابل توجه در طول این سفر رستوران (Inthar Heritage House) در جزیره اینله و (Le Planteur) در ریانگون هستند.

ویزا و پول

برای گردش در کشور برمه نیاز به ویزا است و باید پیشاپیش از سفارت تقاضای ویزا نمایید. پرداخت هزینه ها از طریق کارت اعتباری در میانمار امکان پذیر نیست و هیچ دستگاه خودپردازی نیز در آنجا وجود ندارد. بهتر است دلار آمریکا با خود داشته و در هر مکان آن را تبدیل به ارز جاری نمایید. از تبدیل ارز در بازار سیاه و یا خیابان ها خودداری نمایید . به محض رسیدن به یانگون راهنمای تورتان می تواند شما را به صرافی رسمی و خاصی برده تا بتوانید دلارتان را به ارز جاری تبدیل کنید.  بهتر است اسکناس های درشت تر و اندکی هم پول خرد به همراه داشته باشید. برخی فروشگاه های محلی علاوه بر پول رایج، دلار نیز قبول می کنند. در هتل های بزرگ یانگون همچون هتل تریدرز می توانید هزینه ها را از طریق کارت اعتباری پرداخت نمایید. هر دلار برابربا 880 کیات است.

آب و هوا برمه

بهترین زمان برای سفر به برمه حدودا پایان اکتبر تا پایان ماه مارس است. پس از این ماه ها فصل بارندگی شروع می شود. دمای هوای شرجی و گرم به ندرت به زیر 25 درجه سانتی گراد می رسد. تنها در مناطق بالاتر و پایگاه های انگلیسی سابق همچون کاوالا هوا تازه تر و رطوبت آن کمتر است.

تماشا کنید: [video width="1252" height="720" mp4="https://blog.safarme.com/wp-content/uploads/2016/12/A-Golden-Charm-Called-Burma.mp4"][/video]