فستیوال سنتی گیون ماتسوری؛ کیوتو ژاپن ۱ الی ۳۱ جولای

آلا خسروانی
1 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

پس از آنکه شکوفه های درخت گیلاس(ساکورا) باز و سپس بسته شدند، منطقه گیون در کیوتو، یکی از منحصربفردترین مناطق دارای گیشا، سرگرم نمایشی پرجنب و جوشی از فرهنگشان می شود. در ژاپن سنت های قدیمی به خوبی حفظ شده اند. فستیوال سنتی گیون ماتسوری نیز تنها فستیوال ژاپن نیست. فستیوال روشنایی ژاپن از دیگر فستیوال های مهم این کشور است.

جزییات فستیوال سنتی گیون ماتسوری

صد سال قبل ژاپن دچار قحطی و خشکسالی شد. در طول دوره ی هیانگ (۱۱۸۵-۷۹۴)، کیوتو مجموعه بلایای طبیعی و طاعون را تجربه کرد. مردم این فجایع را به خدایان نیروهای طبیعی نسبت می دادند. برخی معتقد بودند، گوزوتنو (پادشاه آسمانها با سر گاو نر مانند آن) باعث ایجاد اغتشاش در مقیاس وسیع و گسترش بیماری شد. سه خدای سوسانو، برادر و خواهرش بر دریا، طوفان، خورشید و ماه حکمرانی می کردند.

مراسم تطهیر گویه به عنوان شکلی از دلجویی از غضب غیر قابل اجتناب مادر طبیعت صورت می گرفت. نیزه های سنتی و میکوشی ها (معابد) از سراسر ژاپن برای احترام گذاشتن به خدایان گردهم می آمدند. هر زمان که خدایان ویرانی خشمگین می شدند، آیین های مذهبی تکرار می شد. این کار تا زمانی ادامه داشت که آشیکاگا شوگونیت تمامی گردهمایی های مذهبی را در سال ۱۵۳۳ متوقف ساخت. علی رغم این تحریم ها، فستیوال ماتسوری به لطف مردم کیوتو که بدنبال زنده نگه داشتن سنت های بسیار محبوب خود بودند، قرن ها باقی ماند.

در بالای شناورهای ناگیناتا هوکو، چیگوی آراسته شده با طناب های (آیین) شینتویی سیال و پوشانده شده با عنقاهای (نوعی پرنده) طلایی، نقش مهمی را در ماتسوری بر عهده دارد: او باید طناب مقدس شیمناوا را با یک ضربه ی شمشیر خود پاره کند.

 

 

موزه های متحرک در فستیوال گیون

بی شک، برجسته ترین ویترین فستیوال گیون ماتسوری، رژه ی یامابوکو جیونکو است. یامابوکو یا همان شناور های چوبی غول پیکر به روش مرسوم ژاپنی جمع آوری شده و به دو نوع تقسیم می شوند. یامای کوچک تر و هوکوی عظیم الجثه. بقدری می توان ابعاد هوکوی نصب شده بر روی چرخ های چوبی ثابت را قوی و حجیم ساخت که نیازمند روند خاصی است و برای هل دادن آن در خیابان های باریک و مارپیچی کیوتو به بیش از ۱۰ مرد نیاز است. هر کدام از این شناورها موزه متحرکی از تاریخ بشمار می آیند. به نحوی که یونسکو در سال ۲۰۰۹ یامابوکو جیونکو را در لیست میراث فرهنگی نامحسوس بشریت جای داده است. مطمئن شوید یکی از شناورهای در حال عبور از گوشه خیابان را گرفته اید. آیین گردش چرخ و بلوک چوبی محسورکننده است.

تمامی چشم ها معطوف پسری خاص به نام چیگو است که در نقش پیشخدمت مقدس خدا است. در بالای شناورهای ناگیناتا هوکو، چیگوی آراسته شده با طناب های (آیین) شینتویی سیال و پوشانده شده با عنقاهای (نوعی پرنده) طلایی، نقش مهمی را در ماتسوری بر عهده دارد: او باید طناب مقدس شیمناوا را با یک ضربه ی شمشیر خود پاره کند. این نقش به تطهیر روحانی شدیدی نیاز دارد و این بدین معناست که هفته ها قبل از این مراسم، چیکو از تمامی تاثیرات آلوده کننده از جمله زنان دور نگه داشته می شود. علاوه برای این، زمانیکه او بر روی شناور قرار می گیرد نباید زمین را لمس کند.

 

 

افسون های خوش شانسی، پرده های تاشو و چترهای گل

در طول فستیوال سنتی گیون ماتسوری به شرکت کنندگان اجازه نزدیک شدن به شناورها داده می شود. برخی از شناورها در واقع معابدی هستند که به خدایان سلامت و ثروت و دیگر منافع دنیوی اختصاص دارند. اگر شما یک اوماماری بخرید (افسون خوش شانسی) در اصل به قدرتهای خیراندیش خدایی متصل شده اید. دیگر سازه ها شامل مجموعه ارزشمندی از دست ساختهای تاریخی و هنری یا چادرهای سیرک متحرک با انواع سرگرمی هاست. وارد شدن به هریک از این شاهکارهای سنتی عظیم الجثه یک سفر غیرمنتظره است. سوپرایزهای شما را خراب نمی کنیم. انتظار هر چیزی را داشته باشید.

دیگر فستیوال های کوچک تقریبا هر روز در طول فستیوال ماتسوری اتفاق می افتد. در طول فستیوال بی یوبو ماتسوری (فستیوال پرده های تاشو)، ساکنین شهر درهای خانه خود را به روی بازدیدکنندگان باز می کنند. این رویداد فرصتی فوق العاده برای ایجاد ارتباط با محلی ها، بازدید از خانه های سنتی و تجربه کردن مهمان نوازی بی نظیر ژاپنی هاست. این فستیوال همچون یک جشن خانگی در سرتاسر شهر است که همه به آن دعوت می شوند.

شما باید در فستیوال کنچا (فستیوال مراسم چای) نیز شرکت کنید. هنر این رسم متعلق به استادان فرقه زنی(Zen) در سنت های آشپزی است. تمامی حرکات این فستیوال از تعظیم برای سپاسگزاری گرفته تا تمیزی نسبتاً وسواس گونه ی وسایل آشپزخانه و گردش خلاف عقربه ی ساعت فنجان قبل از نوشیدن یک جرعه از چای بسیار خوب، همگی ریشه در آیین زنی بودایی دارند. دیگر انتخاب محسور کننده: هاناکاسا جیونکو یا همان چترهای گل یا رژه با کلاه. در این فستیوال دسته های حیرت آوری از گل ها به شکل کلاه های هنری و زیبایی درآورده می شوند. دوربین خود را فراموش نکنید و در اول صف رژه بایستید تا بتوانید عکس های زیبایی بگیرید.

 

روز بازگشایی: اول جولای

 • اوماکا چوچین (مراسم خوشامدگویی فانوس ها)
 • میکوشی آرایی ( مراسم تطهیر معبد میکوشی)
 • فستیوال یو ای یاما: ۱۶-۱۴ جولای
 • بی او بو ماتسوری( فستیوال پرده های تاشو)
 • کنچا ماتسوری( فستیوال مراسم چای)
 • رژه یامابوکو جیونکو:۱۷ جولای
 • هاناگاسا جیونکو ( رژه چتر گل): ۲۴ جولای
 • نمایش کیوگن
 • ناگوشی-سایی (مراسم تطهیر تابستانی و اختتامیه ): ۳۱ جولای

نکات ضروری

 • برای شرکت در رژه یامابوکو صبح زود حرکت کنید . گرچه فستیوال در ساعت ۹ صبح آغاز می شود ولی حاضر شدن در رژه در صبح زود ایده ی خوبی است. در نقطه ی تقاطع شینجو و کاراسومو محل شروع رژه بایستید.
 • برای رژه یاکاتای سنتی بپوشید. این لباس پوشش محلی هاست. این نوع پوشش جالب است و مطمئنا به شما می آید.
 • با توجه به دمای هوا لباس بپوشید . این وقت سال هوا بشدت گرم و مرطوب است. لباس خود را بر اساس دمای هوا انتخاب کنید.
 • مقداری از وقت خود را به بازدید از معابد کیوتو و نقاط دیگر از جمله منطقه ذکر شده در لیست اسامی میراث جهانی مانند معبد طلایی، دروازه های قرمز فوشیم ایناری(یکی از محبوب ترین مکانها) و جنگل های بامبوی آراشی یاما اختصاص دهید.

وضعیت حمل و نقل در ژاپن فوق العاده است. بی شک خنک ترین و سریعترین راه برای رسیدن به کیوتو استفاده از قطار سریع االسیر شینکانسن در ایستگاه توکیوست. بله، این سریعترین راه زمینی است که هر ۲۰ دقیقه یکبار از ایستگاه حرکت می کند. راه دیگر پرواز یا استفاده از اتوبوس است. منطقه گیون در قلب کیوتو قرار دارد و با استفاده از هر نوع وسیله حمل و نقل می توان به راحتی به آنجا رسید.

برای شرکت در فستیوال های ژاپن می توانید از آژانس های گردشگری کمک بگیرید. در غیر این صورت باید خرید بلیط هواپیما، رزرو هتل و ... را طوری برنامه ریزی کنید که بتوانید زمان مناسب در ژاپن حضور داشته باشید.