کولوسئوم روم

کولوسئوم روم، میدان نبردهای خونین گلادیاتورها

سفرمی
18 مرداد 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

کولوسئوم روم ، آمفی تئاتری برای تماشای مرگ !

کولوسئوم روم ، تماشاخانه ی بزرگی است که همچنان استوار، بزرگ و با شکوه، در قلب پایتخت ایتالیا به جای مانده است  و بخشی از تاریخ ایتالیا را در عصر حاضر، نمایش می دهد. تاریخی که آمیخته با خون است. کولوسئوم بنایی است که در سال 72 میلادی در زمان امپراتور “Vespasian” ساخته شد و فرآیند تکمیل آن تا سال 80 میلادی ادامه داشت.

کولوسئوم روم ، آمفی تئاتری برای تماش مرگ !

همراه سفرمی سامانه آنلاین خرید بلیط هواپیما سیستمی و چارتری و رزرو هتل باشید تا با این تماشاخانه خونین، آشنا شوید.

آمفی تئاتر کولوسئوم، برجسته ترین آثار تاریخی رُم

اولین و برترین آثار تاریخی رم، آمفی تئاتر بزرگی است که بی شک همه توریست های این شهر، از آن دیدن می کنند. کولوسئوم نمادی از شکوه باستانی روم است که با شکل بیضی وارش، همچنان در صدر دیدنی های ایتالیا قرار گرفته است. متاسفانه برخی از سنگ های این بنای باشکوه، در اثر زمین لرزه و دزدی برخی سارقان از بین رفته اند اما کولوسئوم همچنان زیبایی خود را حفظ کرده است.

آمفی تئاتر کولوسئوم، برجسته ترین آثار تاریخی رُم

آمفی تئاتر کولوسئوم، برجسته ترین آثار تاریخی رُم

معماری کولوسئوم روم

بنای بیضی شکل کولوسئوم شامل سه طبقه است که گنجایشی ما بین 50 تا 80 هزار نفر دارد. تماشاگران از 80 درب ورودی که در دور تا دور کولوسئوم قرار دارد، وارد آن می شدند. این بنا تنها نمونه کامل از معماری رم است و از آهک، بتون، آجر و خاک ساخته شده است. این بنا با قطرهای 189 و 156 متری اش، در ابتدا غول پیکر دیده می شود اما ظرافتی که در ساختش به کار رفته، هر شخصی را متحیر می کند. دو طبقه در زیر زمین کولوسئوم ساخته شده است که شامل دالان های تو در تو و قفس های نگهداری حیوانات است. در این دالان ها، گلادیاتورها به تمرین شمشیرزنی و پرتاب نیزه می پرداختند تا در روز مسابقات، آماده باشند.

معماری کولوسئوم روم

در کولوسئوم روم چه مسابقاتی انجام می شد؟

پادشاهان رومی در بخشی از این تماشاخانه می نشستند و نبرد بین گلادیاتورها را تماشا می کردند. گلادیاتورها اغلب مردان و زنان برده ای بودند که در این میدان، با یکدیگر جنگ می کردند و فقط یک گلادیاتور در هر نبرد زنده می ماند و به دوره بعد راه می یافت. هیچ کدام از گلادیاتورها راضی به این جنگ نبودند اما همگی برای حفظ جان خود تلاش می کردند. بعضی از گلادیاتورها که نیازمند پول بودند، به ازای دریافت پول، حاضر به شرکت در این مسابقات می شدند.

در کولوسئوم روم چه مسابقاتی انجام می شد؟

80 هزار تماشاگر از سراسر امپراطوری روم در این آمفی تئاتر جمع می شدند و مسابقه خونین بین برده ها را تماشا می کردند. برخی از مسابقات تا صد روز طول می کشید. البته این تنها گوشه ای از نبردهای خونین کولوسئوم روم است. اعدام ها، مبارزه حیوانات درنده با گلادیاتورها، شکار حیوانات و نمایش های کلاسیک رومی، بخش دیگری از وقایع رخ داده در این تماشاخانه است.

آخرین نبرد گلادیاتورها در کولوسئوم

در سال 435 میلادی، آخرین نبردها میان گلادیاتورها انجام شد. از آن جایی که هزینه تماشای مسابقات رایگان بود و فقط مکانی برای شرط بندی تماشاگران محسوب می شد، به دستور پادشاهان، مسابقات میان گلادیاتورها به دلیل هزینه بالای نگهداری برده ها برای همیشه جمع شد اما همچنان تا صد سال بعد، شکار حیوانات و استفاده از درب های تله، در این آمفی تئاتر مرسوم بود.

کولوسئوم روم

با این که کولوسئوم نمادی از وحشی گری ایتالیایی ها بوده است اما ایتالیایی ها به این آثار تاریخی خود بیش از حد می نازند چرا که سالانه 4 میلیون گردشگر از این بنا بازدید می کند. دلیل دیگری که ایتالیایی ها علاقه زیادی به کولوسئوم دارند، تقدس این مکان است. به اعتقاد آن ها در این مکان، انسان های بی گناه زیادی به شهادت رسیدند و خونشان پایمال شده است.  از طرفی کولوسئوم در اوایل قرون وسطی به کارگاه های آموزشی و زیارتگاه های مسیحیان تبدیل شد که همین امر موجب مقدس شمردن این مکان شده است.

کولوسئوم روم

بازسازی کولوسئوم روم

هنوز هم ترک های به جای مانده از زلزله سال 1349 میلادی بر روی دیواره های کولوسئوم قابل مشاهده است. بخش عظیمی از این تماشاخانه با شکوه، در طی این زلزله از بین رفت. از طرفی در سال 217 میلادی رم در آتش سوخت و بخش هایی از کولوسئوم روم که از جنس چوب بود، از بین رفت. در سده 1800 میلادی، چندین بار کولوسئوم مورد بازسازی قرار گرفت اما آلودگی هوا در رم مجددا باعث تخریب این بنا شد. در سال 2000 برای بازسازی کولوسئوم، 40 میلیارد لیر ایتالیا هزینه شد و در سال 2011 رئیس شرکت کفش تادس، 25 میلیون یورو برای حمایت از این بنای تاریخی به دولت اهدا کرد تا مرمت بنا، مجددا صورت گیرد. اکنون کولوسئوم از تمام آلودگی های محیطی پاک شده است و بخش هایی که امکان ریزش داشت، به طور کامل مرمت شده است.

بازسازی کولوسئوم روم

بازدید از کولوسئوم

برای تماشای این بنای باشکوه، بهتر است که با تور گردشگری رم به این مکان بروید و یا حداقل از یک راهنما بخواهید مکان های مختلف کولوسئوم را به شما نشان دهد. بلیط کولوسئوم یک بلیط دو روزه است که می توانید از تپه پالاتین تهیه کنید. در نظر بگیرید که هنگام ورود به کولوسئوم وسایل چک خواهد شد و ورود هرگونه کیف بزرگ، کوله پشتی و یا چمدان به داخل محوطه ممنوع است.

بازدید از کولوسئوم