گردشگران خروجی - گردشگران ایرانی - تور ترکیه - لغو تورهای ترکیه - ادعای خسارت شرکت های هواپیمایی ترکیه - لغو پرواز ها -

ادعای خسارت هواپیمایی های ترکیه برای لغو پروازها

آلا خسروانی
31 تیر 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

ادعای خسارت هواپیمایی های ترکیه برای لغو پروازها

شرکت های هواپیمایی ترکیه در مواجهه با لغو پروازها به این کشور ادعای خسارت کردند. آن ها از آژانس ها بابت لغو پروازها درخواست جریمه کردند. طبق اعلام سازمان میراث فرهنگی برگزاری تورهای گردشگری ترکیه ممنوع شده و حتی درخواست شخصی برای خرید بلیط هواپیما مشکل ساز می باشد. مدیران برخی از دفاتر خدمات مسافرتی اعلام کرده اند که متحمل ضرر شده اند چرا که شرکت های هواپیمایی خارجی به آن ها گفته اند در ترکیه امنیت برقرار است و در صورت لغو پروازها باید متحمل پرداخت جریمه شوند.

به گفته ی علی شفیع بیک، یکی از مجریان برگزاری تورهای ترکیه، شرکت های هواپیمایی گفته اند باید جریمه پرداخت شود. در حالی که این مشکل را با هتلداران ترکیه نداریم چون زمانی که مسافر برای اقامت به هتل می رود هزینه پرداخت می شود. به همین علت در حال مذاکره با هواپیمایی های ترکیه می باشند و قرار است جلسه ای با حضور معاونت گردشگری و آژانس های مسافرتی برگزار شود تا در این باره تصمیم گیری شود.

پرداخت جریمه با توجه به قرارداد منعقد شده

براساس گفته های شفیع بیک، پرداخت جریمه برای لغو پروازهای ترکیه بستگی به متن قراردادی دارد که بین آژانس ها و شرکت های هواپیمایی بسته شده است. در برخی قراردادها بندهایی درباره شرایط بحرانی وجود دارد که باعث می شود آژانس ها دچار مشکل نشوند. لیکن افرادی که با تورهای گردشگری رفته بودند و با شرایط بحرانی ترکیه مواجه شدند، مشکلی برای برگشت ندارند. این مسافران را بدون پرداخت جریمه و یا هزینه اضافی به کشور بازمی گردانند.

رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران، رضا اباذری، بیان کرد تاکنون ممنوعیت تورهای گردشگری به صورت مستقیم به دفاتر گردشگری ابلاغ نشده است. همچنین وی افزود معمولا آژانس ها سعی می کنند از روش تعامل با هتلدار و یا خط هوایی برخوردار شوند و تا به امروز چند مورد از هواپیمایی های ترکیه این همکاری را با دفاتر خدمات مسافرتی داشته اند تا کسی زیان نبیند. همچنین مسافرانی که قصد لغو قراردادشان را دارند زیاد نیستند چون بحران اولیه در ترکیه به اتمام رسیده است.

ادعای خسارت به دلیل لغو پروازهای ترکیه

به اتمام رسیدن شرایط بحرانی در ترکیه

برخی از آژانس ها می گویند اکنون شرایط بحرانی است و به خاطر همین نباید بابت لغو پروازهای ترکیه جریمه پرداخته شود. رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی استان تهران در پاسخ به این موضوع، عنوان کرد اکنون به دلیل امنیت برقرار شده بسیاری از هواپیمایی های ترکیه ادعا کردند که فقط در شب کودتا دچار بحران شدند. در حال حاضر مشکلی وجود ندارد بنابراین لغو پروازهای ترکیه پس از آن شب شامل بند شرایط بحرانی نمی شود.

اختلاف نظر در میان آژانس ها و مسئولان گردشگری در این مورد زیاد است. برخی حق را به آژانس داران می دهند. برخی دیگر کاملا مخالف هستند. آنچه که مهم است اینکه تعامل بین شرکت های مسافرتی و هواپیمایی در هر صورتی نباید از بین برود. به همین دلیل است که هر یک از مجریان برگزاری تورهای گردشگری ترکیه در صدد تعامل و پیدا کردن راه حل بر آمده اند.

مدیرعامل انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت جهانگردی و هوایی ایران محمدحسن کرمانی در مورد لغو پروازهای ترکیه عنوان کرد اگر دفاتر ترکیه ادعای خسارت کرده اند دولت ایران و سازمان متولی گردشگری باید وارد مذاکره شده و این موضوع را مستند کند. چون آن ها حق گرفتن خسارت را ندارند. ما که مقصر کودتا در ترکیه نبوده ایم که حالا بخواهیم متضرر شویم. با این حال به دفاتر کمک می کنیم و حتی می توانیم از طریق انجمن تور گردان های ترکیه به عنوان سازمان آژانس های گردشگری ترکیه و یا سفارت این مشکل را مورد بررسی قرار دهیم. اما مساله ی مهم تر این است که تسویه حساب ها در این شرایط خیلی زود انجام نمی شود. چرا که اتفاق رخ داده غیرقابل انتظار بوده و باید در مواجهه با این نوع اتفاقات حوصله به خرج داد.