گردشگری ایران - هواپیمایی ایران - خریداری 100 فروند هواپیما از بوئینگ - توافق ایران و بوئینگ -

خریداری ۱۰۰ فروند هواپیما از بوئینگ آمریکا

آلا خسروانی
26 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
5 رای 5 / 5

خریداری ۱۰۰ فروند هواپیما از بوئینگ آمریکا

بر مبنای خبرگزاری رویترز، ایران برای خریداری ۱۰۰ فروند جت مسافربری از شرکت آمریکایی بوئینگ به تفاهمی مقدماتی دست یافته است. بوئینگ آمریکا و ایرباس اروپا، دو غول هواپیما سازی جهان هستند. پیش از این ایران برای خرید حدود ۱۵۰ فروند هواپیما با ایرباس قرارداد امضا کرده بود. همچنین وزیر راه و شهرسازی ایران از توافق با بوئینگ برای خریداری هواپیما خبر داده بود. به گفته ی وی ایران نیازمند ۵۰۰ فروند هواپیمای جدید مسافربری و باری می باشد.

به نوشته بی بی سی، منابع مطلع به رویترز گفته اند تفاهم مورد نظر فقط خطوط کلی پیشنهادی برای معامله ای در آینده برای خریداری مستقیم یا اجاره (لیزینگ) هواپیما را تشریح می کند و باید به تایید دولت آمریکا برسد. روزنامه سیاتل تایمز که شهر محل استقرار بوئینگ می باشد نیز در گزارشی نوشته که ایران در حال آمادگی برای اعلام خبر این توافق تاریخی با بوئینگ به ارزش حدودا ۲۵ میلیارد دلار می باشد.

با این حال شرکت بوئینگ در این مورد تنها اظهار داشت که دو طرف مشغول مذاکراتی درباره معامله بالقوه هواپیما و خدمات آن می باشند و به گفته ی بوئینگ اگر معامله ای شده باشد ابتدا باید از طرف کشور ایران که مشتری می باشد اعلام شود.

مجاز شدن فروش هواپیمای بوئینگ به ایران توسط آمریکا

با استناد بر وزارت امورخارجه امریکا، این وزارتخانه نمی تواند به موضوع کسب مجوز فروش هواپیما از سوی شرکت بوئینگ به ایران بپردازد، اما یک سخنگو اظهار داشت که توافق هسته ای با ایران اجازه فروش هواپیماهای تجاری به این کشور را می دهد.

به گزارش ایرنا به نقل از رویترز، این اظهار نظر وزارت خارجه امریکا پس از آن صورت گرفت که ایران اعلام کرد برای خرید هواپیماهای جت با بوئینگ به توافق رسیده است تا آسمان این کشور برای نخستین بار طی چندین دهه دوباره به روی هواپیماهای جدید آمریکا طبق یک توافق بین المللی در مورد کاهش تحریم ها باز شود.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در عین حال که از پرداختن به گزارش های خاص در مورد شرکت های خصوصی امتناع کرد، اظهار داشت توافق هسته ای با ایران شامل بیانیه ای است که اجازه کسب مجوز مورد به مورد از سوی افراد و نهادهایی که خواستار صدور مجوز، فروش و یا انتقال هواپیمای مسافربری تجاری صرفا به منظور هوانوردی مسافربری تجاری هستند را به آنها می دهد.

به گزارش ایرنا، منابع غربی اعلام کردند هواپیماسازی بوئینگ آمریکا با ایران در زمینه فروش یا اجاره بیش از ۱۰۰ فروند جت مسافربری طبق توافق تهران با قدرت های جهانی برای کاهش تحریم ها به تفاهم رسیده است. این معامله که تاکنون تنها درچارچوب ترتیبات پیشنهادی آتی به نظر می رسد، دستیابی شرکت هواپیمایی ایران ایر به جت هایی را چه از طریق خرید مستقیم و چه اجاره در بر می گیرد که باید مورد تایید دولت آمریکا قرار گیرد.