بادی نرین شهر جهان ولینگتون

ولینگتون نیوزلند؛ بادی ترین شهر جهان

مهرناز البرز
27 تیر 1396
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
30 رای 5 / 5
در مطالب گذشته راجع به سرد ترین و گرم ترین شهرهای دنیا خواندیم؛ حال می خواهیم با ولینگتون نیوزیلند؛ جنوبی ترین پایتخت جهان و بادی ترین شهر جهان آشنا شویم. در این مقاله ی خواندنی با سفرمی همراه باشید! نیوزلند بیش از 1000 سال پیش امواج شرقی جزایر پلونیزی به نیوزلند و جزایر بیرونی آن رسیدند. در آن زمان فرهنگی منحصر به فرد توسعه یافت و نسل مردم مائوری (قبایل مائوري زلاند نو) تا به امروز ادامه یافت. در سال 1642، آبل تاسمن (Abel Tasman) دریانورد هلندی شرق هند، خط ساحلی جنوب جزیره را روئیت کرد. هنگامی که خدمه او سعی داشتند به ساحل بروند، با مائوری ها مواجه شدند. چند تن از ملوانان او کشته شدند، اما کاپیتان هرگز به جزیره پا نگذاشت. نیوزلند در سال 1969، جیمز کوک (James Cook)، کاوشگر افسانه ای بریتانیایی، به آب های نیوزلند سفر کرد و  نقشه بیشتر خط ساحلی را ترسیم کرد. پس از آنکه خبر این جزایر بکر و دست نخورده در سراسر جهان منتشر شد، گروهی سخت کوش از معامله گران و صیادان به سرعت خودشان را به جزیره رساندند. شهرک های کوچک در امتداد خط ساحلی شمال جزیره ساخته شد و فرهنگ تجاری در میان مردم مائوری شکوفا شد. تا قرن ها مائوری ها با چماق و نیزه دشمنان خود را دور می کردند. اما بعدها به زور مصنوعات فلزی اروپایی و تفنگ، خواسته های خود را به همسایگانشان تحمیل می کردند و با قبایل دیگر می جنگیدند. نیوزلند همانطور که علاقه مردم به سرزمین نیوزلند در سراسر اروپا به اوج خود می رسید و در تلاش برای حفظ فرانسه، دولت بریتانیا، حرکت خود را آغاز کرد. آنها موافقت کردند تا حاکمیت مائوری ها را به رسمیت بشناسند و ویلیام هابسون را به عنوان فرماندار ارشد منطقه منصوب کردند. در سال 1840، هابسون در نقش جدید خود، وارد شمال جزیره شد. در نتیجه، رهبران مائوری با انگلیس قرارداد امضا کردند. آنها حاکمیت خود را به ملکه بریتانیا اختصاص دادند؛ در صورتی که حقوق سرزمین خود را حفظ می کردند؛ حداقل روی کاغذ. نیو سات ولز با حق حاکمیت بریتانیا که حالا قاطعانه تصویب شده بود، ملکه ویکتوریا منشور سلطنتی را برای نیوزلند امضا کرد تا یک قلمرو جدا از نیو سات ولز (New South Wales) داشته باشد و هابسون به عنوان نخست وزیر مستعمره سوگند یاد کرد. مائوری با حکومت انگلستان، تعداد زیادی از مهاجران از جزایر بریتانیا وارد شدند و اسکان های استعماری سازماندهی و ساخته شدند.  در ابتدا، مائوری ها از آنها استقبال کردند، اما درگیری های اجتناب ناپذیری بر سر حقوق مالکیت زمین، منجر به جنگ های زمینی نیوزلند در سال 1843 و 1872 شد. در نتیجه مائوری ها از سرزمین اجدادی خود بیرون شدند. در میان اولین مستعمرات انگلستان که به عنوان قلمرو به تصویب رسیدند، در سال 1907 نیوزلند تحت سلطه مستقل دولت انگلستان درآمد.

درباره نیوزلند

نیوزلند نیوزلند در قاره اقیانوسیه واقع شده و 267710 کیلومتر مربع از زمین را پوشش می دهد. این مساحت نیوزلند را به 76 امین کشور بزرگ دنیا بدل ساخته است. نیوزلند با هیچ کشوری هم مرز نیست. نیوزلند زلاندنو (نیوزلند) یا به زبان مائوری آئوتئاروا به معنای سرزمین ابرهای کشیده، کشوری در اقیانوسیه واقع در آب های جنوب غربی اقیانوس آرام و جنوب خاوری استرالیا می باشد. این کشور از دو جزیره اصلی شمالی و جنوبی و چند جزیره دیگر تشکیل شده است. زلاندنو کشوری تقریبا کوهستانی است. نیوزلند ولینگتون نیوزلند یا همان زلاندنو به بادی ترین شهر جهان و جنوبی ترین پایتخت جهان معروف است. با سرعت 29 کیلومتر در ساعت، شهر بادی ولینگتون (Windy Wellington) دارای میانگین سرعت باد 11 کیلومتر در ساعت بیشتر از شهر شناخته شده آمریکا یعنی شیکاگو که به"شهر بادی" معروف است، می باشد. ولینگتون در بادهای چهلگان، یک پدیده هواشناسی که در عرض جغرافیایی بین 40 تا 50 در نیمکره جنوبی رخ می دهد، واقع شده است. در این منطقه، از آنجا که خشکی کمی وجود دارد تا مانع از سرعت گرفتن بادها شود، تندی وزش بادها زیاد می شود. بادهای چهلگان این بادهای تند کمک زیادی برای کشتی هایی بودند که در عصر دریانوری از اروپا راهی اندونزی یا استرالیا می شدند. امروزه نیز قایق های بادبانی و قایق رانانی که قصد دور زدن کره زمین را دارند، از بادهای چهلگان کمک زیادی می گیرند.

نحوه شکل گیری

در بین عرض های 35 تا 60 درجه شمالی و جنوبی، کمربند بادهای غربی غالب وجود دارد. این بادها در نیمکره شمالی از سمت جنوب غربی و در نیمکره جنوبی از سمت شمال غربی می وزند. در نیمکره شمالی، توده های خشکی، بادهای غرب در حال وزش را قطع می کنند، ولی در نیمکره جنوبی بین عرض های جغرافیایی مذکور، کمربند پیوسته ای از اقیانوس ها وجود دارد. در این منطقه، بادهای غربی نیرو و پایداری بسیاری کسب می کنند. شرایطی مشابه اما شدیدتر از عرض 40 درجه جنوبی، در درجات جنوبی تر حاکم است و دریانوردان در اصطلاحات عامیانه خود این عرض ها را به ترتیب چهلی های زوزه کش، پنجاهی های خشمگین و شصتی های جیغ زن می نامند. نیوزلند اگر با خود بادشکن به همراه داشته باشید، ولینگتون شهری است که گزینه های بسیاری برای ارائه دارد. ولینگتون توسط یکی از سایت های معتبر (lonely planet) به عنوان یکی از 5 شهر برتر جهان شناخته شده است. سفرمی با ارائه ی این ویدئوی هیجان انگیز لحظات شاد و سرگرم کننده ای را برای شما آرزو می کند! [video width="1278" height="652" mp4="https://blog.safarme.com/wp-content/uploads/2017/07/World-windiest-city-wellington.mp4"][/video]