زیباتزین کتابخانه های دنیا

زیباترین کتابخانه‌های جهان

آناهیتا جلال آبادی
13 دی 1400
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
1 رای 5 / 5

زیبا ترین کتابخانه های دنیا هم با هدف کتابخوانی بنا شده‌اند. افرادی که اهل کتاب و کتابخوانی هستند، خیلی خوب از موضوع سفر در دنیای تجسم و خیال باخبرند، حالا تصور کنید در یکی از زیباترین ساختمان‌های دنیا مشغول کتاب خواندن باشند. قطعا لذت کتاب خواندن برایشان دو چندان می‌شود. با کتاب خواندن می‌توان به دنیاهای مختلفی سفر کرد و در هر یک تجربه‌ای متفاوت را به دست آورد. علاوه بر این هر کتابی با توجه به موضوعی که دارد، دارای گنجینه ارزشمندی بوده که افراد با مطالعه خود قادر به کشف آن هستند.

از این رو می‌توان کتاب خواندن را به نوعی یک تفریح و سرگرمی مفید دانست که در هر لحظه و مکانی قادر به انجام آن هستید. فرقی ندارد در اتوبوس و مترو باشید یا کنج کوچکی را به همراه یک فنجان چای گرم برای خواندن کتاب انتخاب کنید؛ چون در هر صورت می‌توانید ساعاتی از طول شبانه روز خود را به مطالعه و سرگرمی بپردازید.

حال یکی از مکان‌های هیجان انگیزی که در آن مطالعه حس و حال دیگری پیدا می‌کند، کتابخانه است. اگر شما هم جزو افراد علاقه مند به کتاب و مطالعه هستید، حتما از آشنایی با زیباترین کتابخانه‌های جهان به وجد خواهید آمد. چون فضای کتابخانه‌ها با وجود معماری زیبا و قفسه‌های بزرگ و وسیعشان که با کتاب‌های زیاد و رنگارنگی پر شده‌اند، شما را خواه ناخواه به مطالعه ترغیب می‌کند.

 

کتابخانه هایی با ساختمان های منحصر به فرد

 

کتابخانه کرمسمونستر

یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان کتابخانه کرمسمونستر است که در کشور اتریش واقع شده و در برگیرنده 170000 جلد، کتاب‌های تاریخی و آشپزی بوده و از این رو می‌توان گفت که علاوه بر زیبایی دارای گنجینه کاملی از کتاب‌های گوناگون و متنوع در همه زمینه‌ها است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که کرمسمونستر در ابتدا صومعه‌ای بوده که با گذشت زمان به کتابخانه تغییر ماهیت داده است. این کتابخانه زیبا که در سال 777 بنا نهاده شد، در سال 1670 مورد بازسازی قرار گرفت.

این بازسازی که به وسیله کارلو آنتونیو کارلون انجام گرفت، باعث شد تا این بنا تبدیل به یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان شود؛ چرا که به کارگیری سبک باروک با وجود سقف‌های نقاشی شده تصویر زیبا و چشمگیری را برای حضار به ارمغان آورده است.

همچنین از جمله امکانات این کتابخانه می‌توان به مواردی مثل وجود اتاق‌هایی مجزا جهت مطالعه و برج دیدبانی اشاره کرد.

 

کتابخانه کرمسمونستر

 

کتابخانه استراهوفسکا

اگر تا به حال به جمهوری چک سفر کرده باشید، حتما از جاذبه‌های زیبا، جذاب و متعدد پایتخت آن خبر دارید. در میان جاذبه‌های مختلفی که در تور مسافرتی پراگ برای بازدید وجود دارد، گشت و گذار در کتابخانه استراهوفسکا حس و حال دیگری را به افراد منتقل می‌کند. 

به کارگیری سبک نئوکلاسیک در معماری آن باعث شده تا با نمایی زیبا و چشمگیر مواجه باشیم که نتیجه چنین زیبایی منحصر به فردی این است که استراهوفسکا به عنوان زیباترین کتابخانه‌های جهان شناخته شود.

لازم به ذکر است که در این کتابخانه مجموعه کتاب‌های کمیاب و ارزشمندی چون دایره المعارف فرانسوی نگهداری می‌شود.

 

 

کتابخانه اشتوتگارت

آلمان کشوری است گه با وجود کتابخانه‌های متعدد خود دارای یکی از زیباترین کتابخانه‌های جهان نیز می‌باشد. می‌توان گفت که کتابخانه اشتوتگارت با معماری خلاقانه و منحصر به فرد خود باعث شده تا مورد توجه افراد قرار گیرد.

نمای بیرونی این کتابخانه به صورت مکعب ساخته شده و هر یک از سالن‌های مطالعه آن طراحی جداگانه‌ای دارند. در واقع سالن‌های مطالعه کتابخانه اشتوتگارت به شکل هرم‌های برعکس ساخته شده است. طبق بررسی‌های انجام شده گویا برای طراحی و ساخت این کتابخانه از سبک پانتئون رم استفاده کرده‌اند.

همچنین نکته جالب دیگری که در خصوص اشتوتگارت وجود دارد، این است که قفسه‌ها به رنگ سفید انتخاب شده‌اند تا از این طریق کتاب‌های رنگارنگ قرار گرفته در هر یک از آنها با ایجاد تضاد میان رنگ‌های متنوع و رنگ سفید نمایی خیره کننده به فضا ببخشند.

 

کتابخانه اشتوتگارت

 

کتابخانه سلطنتی کپنهاگ

از جمله دیگر زیباترین کتابخانه‌های جهان که برخلاف اکثر آنها قدمت چندانی نداشته و در سال 1999 میلادی ساخته شده است، کتابخانه سلطنتی کپنهاگ است. در طراحی معماری آن از سبک نئو مدرن استفاده شده و با وجود بکار بردن گرانیت در ساخت بدنه خارجی آن و همچنین به خاطر زوایای نامرتبی که دارد، از آن به عنوان الماس سیاه نیز یاد می‌کنند. این کتابخانه یکی از زیباترین و بزرگ ترین کتابخانه های دنیا است.

بد نیست بدانید که در این ساختمان شاهد وجود سالن‌هایی هستید که به کافه، رستوران و کنسرت اختصاص داده شده‌اند.

 

کتابخانه سلطنتی کپنهاگ

 

کتابخانه استکهلم

کتابخانه استکهلم یکی دیگر از زیباترین کتابخانه‌های جهان است که متعلق به سال 1928 بوده و طراحی آن توسط یکی از برجسته‌ترین معماران سوئد به نام گونار آسپلوند انجام شده است.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که معمار این کتابخانه یا همان گونار آسپلوند تغیراتی در طراحی اولیه بوجود آورد تا در نهایت ما امروز کتابخانه استکهلم را به این صورتی که هست، می‌بینیم.

به بیان واضح‌تر در ابتدا قرار بر این بود که کتابخانه استکهلم به صورت گنبدی شکل ساخته شود؛ اما طی تصمیمی که از دور اندیشی آسپلوند ناشی می‌شد، در نهایت طراحی استوانه‌ای شکل را برای این کتابخانه انتخاب کردند. چرا که ظاهر استوانه‌ای کتابخانه به آن جلوه‌ای تاریخی می‌بخشید.

به طور کلی این کتابخانه از دو جهت اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی اینکه طراحی این کتابخانه نقطه آغازی در تغییر رویه آسپلوند در انتخاب سبک معماری بود و دیگری اینکه این کتابخانه نخستین کتابخانه در استکهلم محسوب می‌شد که مراجعه کنندگان در آن بدون اجاره از ناظرین قادر به برداشتن کتاب‌ها بودند!

 

کتابخانه استکهلم