آبشار-آفریقا-زامبیا-گردشگری آفریقا-بلندترین آبشار-زیبانرین آبشار

شنا در بالای آبشار ویکتوریا، زامبیا

آلا خسروانی
3 خرداد 1395
1 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
94 رای 4.7 / 5

استخر دویل(شیطانی) از طریق جزیره ای بر بالای بزرگترین آبشار آفریقا قابل دسترس است. بازدید از این آبشار تجربه ای هیجان آور برای جستجوگران هیجان و ماجراجویان است. کاشف اسکاتلندی، دیوید لیویینگستون، برای نخستین بار در سال ۱۸۵۵ آبشار ویکتوریا را دید. وی آبشار را این‌طور توصیف کرد: «اینجا فوق العاده ترین منظره ای است که در آفریقا دیده ام. چشم اندازهای آن بقدری زیبا و دوست داشتنی هستند که احتمالا فرشتگان در حال پرواز در آسمان نیز محسور آن می شوند.»

این نظر او مربوط به جزیره ای در وسط رودخانه زامبیا در بالای آبشار ۳۳۸ فوتی است. بر اساس نوشته های او دورتادورش آبهایی بودند که با انبوهی از تپه های سفید برف پوشیده شده بودند. جریان آب مانند ستاره ی دنباله دار در یک مسیر پر جوش و خروش حرکت می کرد. تابش اشعه خورشید بر برف های این منطقه تلالو بی مانند ایجاد کرده بود.

 

 

۱۵۰ سال بعد، بخش کوچک و توسعه نیافته ای از جزیره که به احترام کاشف آن لیوینگستون نامیده شده توسط تونگابزی ها اداره می شود. تانگابزی ها لژهای خانوادگی باشکوه و کاهگلی هستند که بر روی درختان آبنوس ساخته شده اند. این خانه های درختی استثنایی هستند. در بیشتر وقت سال جزیره بدلیل سطح بالا و قدرت بیش از حد جریان آب غیرقابل دسترس است. البته زمانیکه در ماههای آگوست تا ژانویه سطح آب در پایین ترین حد خود قرار دارد، تانگابازی می تواند میزبان ۱۲ نفر از گردشگرانی باشد که برای دیدن آبشار آمده اند. دیدن آبشار، آن هم از چشم اندازی که لوینگستون آن را دیده است بی شک حال و هوایی خاص دارد.

 

 

تجربه هیجان در آبشار ویکتوریا

شنا در لبه ی شکافی که بر بالای آن ۴۵۰٫۰۰۰ فوت مربع آب در هر ثانیه در جریان است، نوعی خودکشی به نظر می رسد. البته در حقیقت این طور نیست. در واقع یک دیواره ی صخره ای طبیعی در استخر شیطان از افتادن شناگران به پایین جریان آب جلوگیری می کند. رفتن به لبه از طریق جزیره کار چندان دشواری نیست. شناگران به آرامی به سمت لبه ی صخره ای می پرند و می توانند لبه آن را نگه دارند و یا می توانند بر روی آن بنشینند. از این موقعیت می توانند به سمت عقب به سیل عظیمی از آبهایی نگاه بیاندازند که به سمت پایین سرازیر می شوند. البته در حین این بازدید جوانب ایمنی رعایت شده است. برای محافظت از آن ها راهنمایی همراه فرد می رود. همین طور از طریق یک طناب که به گردشگر وصل است از سقوط آن جلوگیری می شود.

مشاهده آبشار ویکتوریا از هر زاویه ای هیجان آور است. ارتفاع آب در این آبشار دو برابر آبشار نیاگارا و سه برابر ایگااوزو و پهنای آن ۵۰۶۰۰ فوت است. با این وجود چشم انداز استخر شیطان بی نظیر است. طبیعت این منطقه هر کسی را به وجد می آورد. تنها زیبایی آبشار شما را خیره نمی کند بلکه سرسبزی اطراف آن نیز بسیار زیبا و منحصر به فرد است. در بازدید از این آبشار علاوه بر دیدن زیبایی های آن می توانید از هوای مطبوع و همین طور صدای دل انگیز طبیعت بهره ببرید. برای بازدید از آبشار می توانید به قسمت رو به رویی آن بروید. در این قسمت جاده ای قرار داد که با ایستادن روی آن می توانید شکوه و عظمت آبشار را ببینید.

 

 

به طور کلی نشستن روی لبه ی هر آبشاری خطرناک است. برخی از راهنماهای سازمانهای دیگر که گردشگران را برای شنا در سایر استخرها هدایت می کردند در حین انجام این کار جان خود را از دست داده اند. در استخر شیطان، راهنماهای تونگابزی نسبت به مسائل امنیتی فوق العاده آگاه بوده و طناب های نجات با خود حمل می کنند. آن ها دقیقا به گردشگران کارهای مجاز و غیرمجاز(برای مثال ایستادن در این نقطه مجاز نیست) را خاطرنشان می کنند. این گردش برای افراد کم تحمل چندان مناسب نیست بلکه برای افرادی خوب است که بدنبال هیجان هستند. افرادی که از ارتفاع می ترسند و یا دچار استرس می شوند بهتر است وارد آب نشوند. آن ها می توانند از دور و نمای دیگر منظره آبشار را تماشا کنند.

همچنین جالب است بدانید که کشورهای آفریقایی از نظر جاذبه های حیات وحش در رتبه بالایی قرار می گیرند. در طول سال مردم از مناطق مختلف برای دیدن پارک های حیات وحش به این کشورها سفر می کنند. پیشنهاد می کنم حتما به قلب حیات وحش جهان، آفریقا سفر کنید. تورهای خوبی برای سفر به آفریقا ارائه می شود. معمولا این تورها در تمام سال برنامه دارند. البته اجباری برای سفر با تور ندارید و با تهیه بلیط هواپیما و رزرو هتل می توانید به تماشای آفریقا بروید. فقط قبل از هر چیز از اعتبار پاسپورت تان مطمئن باشید.