اردشیر بابکان-قلعه دختر-قلعه ساسانیان-فارس-اماکن تاریخی فارس

قلعه دختر فیروزآباد ؛ دژ استراتژیک اردشیر ساسانی

اعظم عبدالله زادگان
27 تیر 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
10 رای 5 / 5

بخشی از جاذبه های دیدنی و گردشگری ایران از آثار تاریخی و باستانی تشکیل شده اند. بناهایی که از دوره ها و حکومت های مختلف بر جای مانده اند. از این نمونه آثار در شهرهای مختلف کشور دیده می شود. بعضی از آن ها مانند تخت جمشید افسانه ای به شهرت جهانی رسیده اند به طوری گردشگران از سراسر دنیا خود را به شیراز می رسانند.بعضی دیگر اما آنقدر که باید مورد توجه قرار نگرفته اند. دلایل زیادی هم برای این موضوع وجود دارد. یکی از آثار قلعه دختر در فیروز آباد استان فارس است.

از زمانی که وارد جاده فیروز آباد شوید بعد از پیموندن 300 متر از این جا به قلعه دختر می رسید. برای بازدید از این قلعه می توانید بلیط اتوبوس شیراز به فیروز آباد را تهیه کنید. البته در بعضی هتل ها نیز در صورت درخواست برای تان ماشین رزرو می کنند. هزینه این خدمات به طور مجزا محاسبه می شود.

قلعه دختر در فیروزآباد

اردشیر ساسانی که مدت ها خود را برای سرکشی علیه اردوان پنجم "آخرین پادشاه اشکانی" آماده می‌کرد، کاخی در ارتفاعات فیروز آباد ساخت. این کاخ امروزه قلعه دختر نام دارد. این قلعه در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز در دامنه کوه قرار دارد. دامنه کوه نیز به جاده مشرف است و گفته می شود این دلیل اصلی ساخت قلعه در این مکان بوده است.

داستان های متفاوتی پشت نام این قلعه وجود دارد. عده ای می گویند چونمسیر راه بسیار سخت و دست نیافتنی بود به آن قلعه دختر می گفتند. عده ای دیگر بر این باور بودند که این قلعه به آناهیتا خدای آب ها تعلق دارد. به همین دلیل هم نام آن قلعه دختر است.

این بنا درست مانند آشیانه عقابی است که بر سر یک تخته سنگ، در وسط گردنه ای که منظره‌ی زیبای طبیعی دارد قرار گرفته است. این دژ یک فلات کوهستانی را اشغال کرده که از سه طرف به وسیله‌ی تنگه احاطه شده است. قلعه موقعیتی استراتژیک دارد و به صورت پلکانی ساخته شده است. قلعه در مساحت 2300 متر در سه طبقه بنا شده است. وسعت آن به حدی است که یک لشگر را در خود جای می‌دهد. پله های قلعه به صورت مارپیچ به طبقات بالایی رفته اند.

قلعه دختر در فیروزآباد

معماری قلعه دختر

دیوارهای خارجی این قلعه، به شکل بارو کشیده شده اند. بنا نیز به روش کهن معماری شرقی، روی ستون های چهارگوش بر آن‌ها پهلو داده‌اند. درون بارو، قسمت اصلی قلعه دختر قرار دارد. ساخت این قلعه و ماندگاری اش تا کنون خود شاهکاری از معماری و مهندسی است. این بنا با مصالحی چون سنگ لاشه و گچ (به سبک معماری ساسانی) ساخته شده و دارای سه فضای اصلی به قرار زیر است. تاسیسات نگهبانی و آب انبار(در پایین‌ترین سطح)، حیاطی با اتاق‌های پیرامون (در سطح میانی) و ایوانی رفیع و گنبدخانه‌ای باشکوه (در بلندترین سطح).

با این که امروزه، سقف قوسی ایوان فرو ریخته اما می توان آن را از نوع قوسهای گهواره‌ای دانست. خوش‌بختانه پوشش گنبدی تالار اصلی(گنبدخانه)، کماکان به شکل اصیل خود پابرجا مانده است. به منظور احداث گنبد بر روی بشن (هیکل مکعبی شکل گنبدخانه) از فیلپوش در گوشه‌سازی استفاده شده است. (فیلپوش به پوشش گوشه‌ای دیوار که از کنج شروع می‌شود و بین دو دیوار متقاطع قرار می‌گیرد اطلاق می‌شود). برای اجرای فیلپوش، مانند صدف حلزون از گوشه شروع می کنند. لایه های طاقی روی یکدیگر قرار داده و می پوشانند تا جایی که به حد مطلوب برسد. یعنی منتهی به جایی که مربع را تبدیل به هشت ضلعی کند.

بدین شکل، گنبدی بر فراز تالار قلعه دختر استوار شده که امروزه آن را قدیمی ترین گنبد پا برجای جهان می‌دانند. درون گنبد خانه، گچ بری‌های رنگین آرایش یافته بود که امروزه مختصری از آنها باقی مانده است. این گونه اتاق‌های پذیرایی و تالار تخت، حاکی از آن است که این بنا محل مسکونی سلطنتی بوده است. درست به این دلیل این بنا را کاخ یا دژ می‌نامند. برای تامین آب ساکنین قلعه دختر، دو حلقه چاه در کوه حفر شده است. این حلقه ها تا کف رودخانه‌ی تنگاب عمق دارند. اردشیر با ساخت چنین دژ مستحکمی توانست تا مدت‌ها بر جاده‌ی پایین دست نظارت داشته باشد و پرچم استقلال خویش، یعنی ساخت شهر اردشیر خوره را هم چنان در اهتزاز نگه دارد.

شما می توانید نسبت به رزرو هتل ارزان قیمت و خرید بلیط هواپیما در سفرمی به صورت آنلاین اقدام نمایید.