آشنایی با نماد ها و نشانه های بین المللی در فرودگاه

سفرمی
15 تیر 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
25 رای 3.13 / 5

نمادها و نشانه های فرودگاهی

در طول تاریخ، از نماد ها و نشانه ها به عنوان ابزاری در جهت تسهیل در ارتباطات بصری استفاده شده است. بدون شک نمادها و نشانه های فرودگاهی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. از طریق این علائم به راحتی می توان به دیگران آگاهی داد و آنان را از وضعیت های موجود مطلع نمود. مطمئناً به هنگام سفرهای هوایی و مراجعه به سالن های فرودگاه، بسیاری از نمادها و نشانه های فرودگاهی که بر روی تابلوهای موجود در سالن فرودگاه کشیده شده اند، توجه شما را به خود جلب نموده اند و یا اینکه خدمه پرواز در فرودگاه اصطلاحات خاصی را برای پرواز به کار برده اند که شما متوجه منظور آن ها نشده اید.

نمادها و نشانه های فرودگاهی

هریک از این نمادها و نشانه های فرودگاهی که بین المللی می باشند، مفهوم و منظور خاصی را به مخاطبین خود می رسانند. لازم است بدانید که معنی تمامی نمادهای فرودگاهی در سراسر دنیا یکسان است. ما در این مقاله می خواهیم شما را با چندین نمادها و نشانه های فرودگاهی و همچنین اصطلاحات رایجی که در سراسر جهان عمومی هستند و در فرودگاه های بین المللی با آن ها مواجه می شویم آشنا سازیم.

نمادها و نشانه های فرودگاهی

نماد ها و نشانه های رایج در باند فرودگاهی بیشتر بشناسید

بر اساس تعریف دقیق سازمان بین المللی هوانوردی، باند فرودگاهی به منطقه مستطیلی شکل گفته می شود که از آن در جهت نشست و برخاست هواپیما استفاده می شود. این منطقه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که جنس آن می تواند آسفالته یا بتنی باشد. باند فرودگاهی باید از لحاظ زیر سازی بسیار مقاوم باشد تا بتواند وزن مختلف هواپیما را به هنگام نشست و برخاست تحمل نماید. نماد ها و نشانه های مختلف باند فرودگاهی به شرح زیر است:

منطقه ایمن( Blast pad): این محدوده که با حالت عدد هشت فارسی و به رنگ زرد در ابتدای باند مشخص می شود، خارج از محدوده ی فرود است و چنانچه هواپیما روی آن فرود نماید ممکن است این محدوده نتواند وزن هواپیما را تحمل کند. بنابراین نباید از این قسمت باند استفاده شود.

ازجمله کارکرد های بارز منطقه ایمن می توان به جلوگیری از ریشه کن شدن درختان، شکستن شیشه ها، واژگون نمودن خودرو و در نهایت به صدمه دیدن اشخاص و اموال آن ها به سبب انرژی بالای خارج شده از اگزوز هواپیماها اشاره کرد.

منطقه ایمن

Displaced Threshhold: این محدوده با فلش های سفید رنگ در روی باند هواپیما مشخص می شوند که هیچگاه نمی توان روی آن اقدام به فرود نمود.

Displaced Threshhold

آستانه باند: این محدوده سرتاسر عرض باند فرودگاهی را می پوشاند به خلبان هواپیما کمک می کند تا به هنگام فرود، ابتدای باند را شناسایی کند.

شماره باند: به طور معمول، باندها را با یک عدد دو رقمی در دو طرف باند نام گذاری می کنند. این عدد ها نشانگر زاویه باند و همچنین میزان انحراف آن است.

خط مرکزی باند: این خط برای شناسایی و راهنمایی وسط باند در هنگام فرود هواپیما مشخص شده است. عموماً این خط به رنگ سفید می باشد.

منطقه فرود: منطقه فرود، محدوده ای است که به هنگام عملیات فرود هواپیما، به چرخ های هواپیما اجازه می دهد که خط های آن را لمس کند و هواپیما در آن نشست داشته باشد.

نقطه هدف (Aiming point): این نقطه به عنوان یک محدوده بصری برای فرود هواپیما، بر روی باند علامت گذاری شده است. نقطه هدف از دو راه راه پهن و سفید تشکیل شده که بر روی خط مرکزی باند کشیده می شود.

علامت های فرودگاهی

خطوط لبه باند: این خطوط به رنگ سفید در دو طرف باند به صورت ممتد کشیده می شوند. از جمله کاربرد این خطوط شناسایی لبه های باند است.

اصطلاحات و نمادهای رایج فرودگاهی

حتماً تا کنون برایتان اتفاق افتاده است که در هواپیما نشسته باشید و حواستان متوجه اصطلاحات و نمادهایی از طرف خدمه یا خلبانان پرواز شده باشد و شما هم از این مکالمات خدمه و نمادهایی که به کار برده اند چیزی نفهمیده باشید. تمامی این نمادها و نشانه های فرودگاهی برای سفری مطمئن تر و روالی منظم تر طراحی و ساخته شده است. ما این جاییم تا تمامی این مفاهیم و علامت ها را برایتان بازگو کنیم.

تمامی تماس ها: مدت زمانی است که تمامی هواپیماهای آماده برای پرواز از برج پرواز درخواست می کنند

زمان EFC: به معنی زمان بلند شدن هواپیما و اعلام آن به خدمه پرواز و خلبانان است

زمان فرود و صعود

فرود نهایی: این علامت مربوط به زمانی است که هواپیما در فرودگاه مقصد قرار گرفته و در آخرین مرحله فرود می باشد. در حالت فرود نهایی، هواپیما فاصله بسیار کمی با زمین دارد

ETA: زمان تخمینی برای فرود

ETD: زمان تخمینی برای خروج مسافرین

PAX: نماد مربوط به مسافران

POB: تعداد افراد حاضر در کابین خلبان

ATC: علامت های مربوط به کنترل ترافیک هوایی

نمادها و نشانه های اختصاری پرواز

پرنده: هواپیما

Flyboy/girl: خلبان

خلبان هواپیما

Ramp-rat: خدمه پرواز

End Pointy: پرواز اولی

Slam-Clicker: خستگی پس از پرواز

Trolly Dolly: گزارش سفر

خشت کردن: خوردن وعده های غذایی

گرد و غبار زراعتی: زمانی که هواپیما در حال پایین رفتن است، موجب ایجاد گرد و غبار می شود

اتاق آبی: یعنی سرویس بهداشتی

فریاد: اشاره به مسافری دارد که حالش از وضعیت نرمال خارج شده است

ساعت مچی: برسی وضعیت استقرار مسافران

حفره : فرود اضطراری در آب

Squawks: اختلالات پرواز

7700: اضطراری

7600: تلفات

5000: عملیات نظامی

Windshear: تغییر سرعت باد

از دیگر اصطلاحاتی که ممکن است به هنگام ورود به فرودگاه ها، از زبان خدمه پرواز بشوید :

ایرلاین

این اصطلاح یکی از پرکاربردی ترین اصطلاحات فرودگاهی است که ممکن است به گوش بسیاری از شما آشنا باشد که آن را به هنگام رزرو بلیط خود شنیده باشید.

ایرلاین

فلایت

فلایت به معنی پرواز یا سفری است که هواپیما بین یک مبدأ و مقصد انجام می دهد. معمولاً هر پرواز یا سفر با یک شماره پرواز مشخص می شود که نشان دهنده اطلاعات پرواز است.

فلایت

لی اوور

این اصطلاح به معنی توقف بین پرواز است. گاهی این توقف چند دقیقه است و گاهی هم ممکن است چند ساعت به طول انجامد

آن تایم

این اصطلاح یکی دیگر از نشانه ها و اصطلاحات پرکاربرد در فرودگاه ها می باشد که به معنی پرواز های سر وقت و بدون تأخیر است

دیلی

این اصطلاح مخالف آن تایم است و به معنی تأخیر در پرواز است

همراه سایت گردشگری سفرمی باشید و اطلاعات گردشگری خود را تکمیل نمایید . همچنین برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل نیز می توانید به سفرمی مراجعه نمایید .