فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول؛ بزرگترین فرودگاه جهان

سفرمی
25 آذر 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
132 رای 4.13 / 5

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول در ترکیه، فرودگاهی عظیم و مجهز است که با تکمیل بخش های مختلف آن به مرور، قرار است تا سال 2028 تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود! فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر فاصله ای 24 کیلومتری دارد. این فرودگاه در حال حاضر ظرفیت جابجایی 90 میلیون مسافر را در سال دارد، ظرفیتی که قرار است تا 10 سال آینده و تا سال 2028 به 200 میلیون نفر برسد! فرودگاه جدید استانبول با استاندارهای بین المللی دنیا در تاریخ 29 اکتبر 2018 مصادف با نود و پنجمین سالگرد جمهوری ترکیه افتتاح شد.

فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول

معرفی فرودگاه جدید استانبول

شرکت آی جی ای (IGA) با سابقه ای طولانی و شگرف در حال ساخت این پروژه ی عظیم می باشد. فرودگاه جدید استانبول در حال حاضر دارای 3 باند فرودگاهی می باشد اما پیش بینی شده است با گذشت زمان تعداد باندهای فرودگاه استانبول به 6 باند برای پروازهای داخلی و خارجی برسد. این فرودگاه بزرگ دارای مساحت 76.5 میلیون مترمربع بوده که در فاصله 34.5 کیلومتری از قلب استانبول واقع شده است.

شاید جالب باشد بدانید که فرودگاه جدید قادر خواهد بود 350 مقصد پروازی را پوشش دهد! این تعداد بسیار چشمگیر، قرار است توسط 100 شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی صورت پذیرد. بزرگترین فرودگاه دنیا قرار است قاره های مختلف را بهم وصل نموده و فاصله ها را کم کند. تا بحال این فرودگاه عظیم مبلغ سنگینی حدود 12 میلیارد دلار هزینه داشته که نشان دهنده میزان اهمیت و سرمایه گذاری بر روی آن می باشد تا تبدیل به بزرگترین فرودگاه جهان شود.

فرودگاه جدید استانبول

تا پیش از این تمامی پروازها در ترکیه از فرودگاه آتاترک و فرودگاه صبیحه گوکچن انجام می شد. اما طبق سخنرانی رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان، زمانی که فرودگاه جدید شروع به کار کرد، تمام پروازها به این فرودگاه منتقل می شود. فرودگاه آتاتورک با تغییر کاربری به پارکی به نام باغ مردم تبدیل خواهد شد. در حال حاضر قرار است تا دو ماه اول کار فرودگاه، تعداد کمی پرواز بین ترکیه، آذربایجان و قبرس به این فرودگاه منتقل شود. از زمان افتتاح این فرودگاه بلیط هواپیما تمام مسافران خارجی این کشورها به مقصد این فرودگاه صادر می شود.

فرودگاه جدید استانبول

معماری فرودگاه جدید استانبول

شرکت سازنده ی فرودگاه جدید استانبول در طول 4 سال توانست فاز اول معماری این فرودگاه را تکمیل نماید. البته مابقی نماهای فرودگاه جدید قرار است در فازهای بعدی و به مرور تکمیل شود. نمای داخلی و خارجی فرودگاه تلفیقی از معماری سنتی و مدرن بوده و با زیبایی تمام نگاه ها را به سمت خود خیره می کند. سقف بزرگ و مرتفع ترمینال نیز از بدو ورود بیانگر ابهت و عظمت این فرودگاه می باشد. در طراحی سقف فرودگاه از سبک معمار سنان در دوره عثمانی الگو برداری شده است.

فرودگاه جدید استانبول

جالب است بدانید که فرودگاه جدید در استانبول با طراحی برج کنترل ترافیک برگرفته از طرح و نقش های ترک و اسلامی، برنده جایزه معماری بین المللی در سال 2016 شده است. ساختمان ترمینال، سیستم ارتباطی و آب و هوایی و ساختمان های تاسیسات دارای معماری منحصر به فرد و نشان دهنده ی سبک مساجد و حمام های استانبول می باشند. در تمامی فرودگاه به طور ماهرانه ای از نماد های سنتی و قدیمی استانبول و ترکیه استفاده شده است.

فرودگاه جدید استانبول

امکانات و ویژگی های فرودگاه جدید استانبول

در سفر تور استانبول شاید متوجه حسگرها و امنیت فوق العاده بالای فرودگاه نشوید. وجود بیش از 9 هزار دوربین امنیتی و حسگر در فرودگاه نشان دهنده ی میزان اهمیت این فرودگاه می باشد. از دیگر امکانات پیشرفته ی فرودگاه جدید می توان به زیرساخت های مربوط به تشخیص پلاک خودرو و تشخیص چهره دانست که در فرودگاه های کمی این امکانات وجود دارند!

هتلی مجلل و بزرگ با 451 اتاق نیز در این فرودگاه قرار گرفته که با اتاق هایی مدرن و زیبا میزبان میهمانان می باشد تا اقامتی بی نظیر را تجربه نمایند.

فرودگاه جدید استانبول

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

با افتتاح فرودگاه جدید استانبول، تمامی هواپیماهای به مقصد استانبول در این فرودگاه به زمین می نشینند. پس دور از ذهن نیست که بسیاری از مسافران پس از پیاده شدن از هواپیما، اطلاعی از راه های دسترسی به مرکز شهر نداشته باشند و سرگردان شوند. آشنایی با راه های دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید برای مسافران بسیار الزامی است. فرودگاه جدید استانبول در نزدیکی بخش اروپایی شهر واقع شده و فاصله ی کمی از دریای سیاه دارد. فرودگاه جدید حدود 40 کیلومتر تا میدان تقسیم و 45 کیلومتر تا سلطان احمد فاصله دارد. نکته ی حائز اهمیت در حمل و نقل استانبول، تهیه ارز می باشد! تقریبا هیچ کدام از وسیله های حمل و نقل از فرودگاه، ارز خارجی قبول نمی کنند و تنها لیره را پول مورد قبول می دانند! پس بهتر است مقداری از پول خود را پیش از سفر به استانبول به لیره تبدیل نمایید.

چگونه از فرودگاه جدید استانبول به مرکز شهر برویم؟

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول

تاکسی

تاکسی شاید آسوده ترین وسیله ی حمل و نقل باشد که شما را بی هیچ دغدغه ای به مرکز شهر و هتل می رساند. اما لازم است بدانید که با توجه به مسافت طولانی فرودگاه جدید استانبول تا مرکز شهر و میدان تقسیم، هزینه ی گزافی باید برای تاکسی پرداخت نمایید. به طور معمول و میانگین برای مسیر فرودگاه جدید تا میدان تقسیم می بایست بین 100 تا 110 لیره پرداخت کنید. اگر هم مقصد شما از فرودگاه، سلطان احمد باشد، هزینه ی پرداختی به 130 لیره خواهد رسید.

دسترسی به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول با تاکسی

شاتل فرودگاهی بهترین انتخاب

شاتل فرودگاهی با هزینه ای مقرون به صرفه، مناسب ترین انتخاب برای رسیدن به مرکز شهر می باشد! شاتل فرودگاهی دارای پنج خط اتوبوس است که روزانه از فرودگاه جدید استانبول تا 5 نقطه ی مهم شهر در رفت و آمد می باشد. در صورتی که بخواهید از فرودگاه جدید به مرکز شهر و میدان تقسیم بروید می توانید از خطی با عنوان "آی اس تی 19: فرودگاه جدید استانبول-بشیکتاش-تقسیم" استفاده کنید. هزینه ی این خط 18 لیره به ازای هر فرد بزرگسال می باشد و شما را در مقابل پوینت هتل نزدیک به میدان تقسیم نگه می دارد. برای رسیدن به سلطان احمد نیز خط "آی ای تی1: فرودگاه جدید استانبول-ینی کاپی" پیش روی شماست که به طور کلی حدود 100 دقیقه طول خواهد کشید! تمامی اتوبوس های شاتل فرودگاهی از امکانات مناسبی همچون تلویزیون، وای فای و ورودی های شارژ یو.اس.بی برخوردار می باشند.

شاتل فرودگاهی بهترین انتخاب

 شاتل اختصاصی

شاتل اختصاصی راه دیگری است که می توانید به سادگی از فرودگاه جدید استانبول خود را به هتل موردنظر برسانید. شاتل اختصاصی تعرفه و قیمت ثابتی دارد و برخلاف شاتل فرودگاهی شما را دقیقا تا هتل می رساند. آژانس های بسیاری در زمینه شاتل اختصاصی استانبول فعالیت میکنند که دارای خودروهای میکرو متناسب با 3 نفر و مینی بوس برای 19 نفر می باشند.

شاتل اختصاصی

سرویس حمل و نقل عمومی

تنها خط اتوبوس و سرویس حمل و نقل عمومی موجود در فرودگاه جدید، خط  H2است که از فرودگاه جدید استانبول به مسیدیکوی روزانه حرکت می کند. پس از رسیدن به این ایستگاه می بایست دوباره سوار تاکسی و یا مترو شده تا بتوانید خود را به هتل یا میدان تقسیم استانبول برسانید. این سرویس حمل و نقل عمومی روزانه از ساعت 6 صبح تا نیمه شب فعال می باشد.

راه های رسیدن به مرکز شهر از فرودگاه جدید استانبول

مترو

در فرودگاه جدید استانبول تا به امروز خطوط مترو افتتاح نشده است. اما وجود مترو برای تسهیل نمودن حمل و نقل بین فرودگاه تا مرکز شهر امری ضروری است که در آینده ای نزدیک به وقوع می پیوندد.

[kkstarratings]