هواپیمایی ایران - هواپیمایی روسیه - هواپیماهای سوخو سوپرجت 100 - وزیر صنعت روسیه

پیشنهاد روسیه به ایران برای خرید هواپیماهای سوخو سوپرجت ۱۰۰

آلا خسروانی
29 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

پیشنهاد روسیه به ایران برای خرید هواپیماهای سوخو سوپرجت ۱۰۰

وزیر صنعت روسیه پیشنهاد داد که اگر تهران خریدار هواپیماهای سوخو سوپرجت ۱۰۰ شود، می توان درباره راه اندازی مرکز ارائه خدمات فنی به این هواپیماها در ایران مذاکره کرد و سپس امکان بررسی تشکیل شرکت مشترک تولیدی قطعات آن نیز وجود دارد. مسکو بارها برای فروش ۱۰۰ فروند هواپیمای پیشرفته سوخو سوپرجت ۱۰۰ به ایران که با همکاری شرکت های بزرگ غربی در روسیه تولید می شود، ابراز علاقه کرده است.

بنا به اعلام خبرگزاری اسپوتنیک، دنیس مانتوروف وزیر صنعت روسیه در حاشیه همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ که با حضور هیات ایرانی در حال برگزاری است گفت که امکان تأسیس مرکز ارائه خدمات فنی این هواپیماها در ایران وجود دارد. به گفته ی وزیر صنعت روسیه، این موضوع می تواند پس از خریداری هواپیماها مورد بحث قرار گیرد، اما مساله تشکیل شرکت مشترک برای تولید قطعات را فقط پس از حصول تفاهم درباره حجم صادرات سوپر جت ۱۰۰ می توان مطرح کرد.

تاکنون اطلاعی در باره بررسی پیشنهادهای روسیه برای فروش هواپیمای سوپر جت ۱۰۰ یا تصمیم گیری ایران در این زمینه منتشر نشده است.

پس از آغاز اجرای برجام، برخی مقام های روس برای فروش این هواپیما یه ایران اعلام آمادگی کرده اند. ولادیسلاو ماسلوف معاون شرکت متحده هواپیما سازی روسیه چندی پیش در نمایشگاه هوایی بین المللی سنگاپور در مصاحبه با خبرنگاران از برنامه این شرکت برای فروش هواپیماهای سوپرجت ۱۰۰ به ایران خبر داد. ایلیا تاراسنکو رییس شرکت هواپیماسازی مسافری سوخو نیز آبان ماه گذشته اعلام کرد: با رفع تحریم های ضد ایرانی امکان تحویل حدود ۱۰۰ فروند سوپر جت ۱۰۰ نفره به ایران بررسی خواهد شد. الکساندر روبتسف رییس شرکت لیزینگی ایلیوشین فینانس نیز اعلام کرده است که با سفارش دهنده های ایرانی در حال مذاکره است تا با رفع تحریم ها، به احتمال زیاد تا پنج فروند هواپیمای سوپرجت ۱۰۰ به صورت لیزینگی به ایران تحویل شود. کریل تساریفرییس شرکت اسبربانک لیزینگروسیه نیز گفته است که برای تحویل هواپیما به ایران تمایل دارد.

سوخو سوپرجت ۱۰۰، نخستین هواپیمای صد نفره دنیاست که به صورت FLY-BY-WIRE هدایت می شود که هیچ تفاوتی با هواپیماهای مدرن ایرباسندارد و سطوح فرامین هواپیما توسط فرمان های الکترونیکی هدایت می شوند و در نتیجه با کمترین میزان فشار بر خلبان بیش ترین میزان دقت را دارد. این هواپیما محصول همکاری مجموعه ای از صنایع هواپیمایی غرب و شرق است و تمامی سازندگان قطعات اصلی آن مثل موتور، های فرود، سامانه های الکترونیکی و دیگر قطعات توسط کمپانی های معروف آمریکایی و اروپایی مانند Goodrich, Sutton و.. هستند.

براساس مشخصات اعلام شده، این هواپیما هیچ تفاوتی با دیگر هواپیماهای ساخته شده در غرب ندارد و با توجه به تعداد صندلی ها، قدرت موتور و همچنین فرکانس های مختلف می تواند در تمامی فرودگاه های ایران با وضعیت جغرافیایی متفاوت تا سقف ۶ پرواز در روز فعالیت کند.

روسیه از هفت سال پیش به بهره برداری از این نوع هواپیما می پردازد و تا کنون سفارش ساخت ۱۹۷ فروند سوخو سوپرجت ۱۰۰ داده شده که ۴۹ فروند آن ساخته شده و در اختیار شرکت های هوایی روسی و کشورهای مختلف قرار گرفته است.