گردشگری ایران - هتل - هتلداران ایران -  تجهیزات وارداتی هتلها - کالاهای لوکس - صنعت هتلداری

خروج تجهیزات وارداتی هتلها از دسته کالاهای لوکس

اعظم عبدالله زادگان
22 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

خروج تجهیزات وارداتی هتلها از دسته کالاهای لوکس

رئیس جامعه هتلداران ایران از توافق با گمرک ایران برای تغییر و کاهش تعرفه واردات تجهیزات هتل خبر داد. به گزارش ایسنا، جمشید حمزه زاده با بیان اینکه توافق با گمرک تحولی بزرگ در صنعت هتلداری کشور قلمداد میشود، گفت: تعرفه گمرکی تجهیزات وارداتی هتل تاکنون با حداکثر قیمت تعیین میشد؛ چرا که این تجهیزات جزو کالای لوکس به شمار می آمد. این برخورد، صنعت هتلداری کشور را تحت الشعاع قرار داده بود، چون بسیاری از هتلها توان پرداخت تعرفه های سنگین گمرکی را نداشتند؛ بنابراین به استفاده از تجهیزات داخلی رو آورده بودند که این اقدام، کیفیت خدمات هتلی را با افت شدیدی مواجه کرده بود.

وی سپس به جلسه ای که با حضور رئیس گمرک ایران، معاون گردشگری کشور، رئیس جامعه تورگردانان و همچنین مدیرکل دفتر ارزیابی و نظارت معاونت گردشگری برای پیگیری مشکلات گمرکی صنعت گردشگری تشکیل شد، اشاره کرد و افزود: طبق توافق صورت گرفته با رئیس گمرک، قرار شد از این پس سرمایه گذاران و صاحبان هتلها برای واردات تجهیزات هتلی به جای پرداخت تعرفه های سنگین، ضمانتنامه بانکی ارائه دهند. حمزه زاده در ادامه گفت: این تصمیم که یکی از اقدامات مثبت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در حمایت از صنعت هتلداری به شمار می آید، فرصتی را فراهم میکند تا جامعه هتلداران و گمرک ایران روی تعرفه های واردات تجهیزات هتلی بازنگری داشته باشند.

به گفته او، قرار شده فهرست تجهیزات وارداتی مورد نیاز هتلها و تعرفه متناسب آن به صورت کارشناسی احصا و پس از دریافت موافقت وزارتخانه های اقتصاد و دارایی و همچنین صنعت، معدن و تجارت، طرحی با عنوان تعرفه حمایتی واردات تجهیزات هتلی برای تصویب به هیات دولت ارائه شود تا در جریان آن هتلداران نیز از معافیت های مالیاتی در این بخش بهره مند شوند. رئیس جامعه هتلداران ایران اظهار کرد: تصویب این طرح مشکل مهمی را از صنعت هتلداری کشور حل میکند، چرا که تجهیز و به روز نشدن هتلها در چند سال اخیر با توجه به تعرفه های سنگینی که برای واردات کالاهای هتلی در نظر گرفته شده بود، سطح کیفیت خدمات را کاهش داده و حتی طرح استانداردسازی هتلها را با چالش مواجه کرده بود. حمزه زاده در نهایت بیان کرد: هتلهای زیادی هستند که تمایل دارند برای بازسازی و بهسازی، تجهیزات مورد نیاز خود را وارد کنند اما تعرفه های سنگین گمرکی مانع کار آنها شده است. همین حالا صاحبان هتلهای ۴ و ۵ ستاره و تازه ساخت علاقه مندند تجهیزات به روزتری را وارد کنند و تصویب این طرح میتواند کیفیت خدمات در صنعت هتلی ایران را بهبود بخشد.