درآمد دلاری از پروازهای عبوری

درآمد چند صد میلیون دلاری ایران از پروازهای عبوری

آلا خسروانی
1 تیر 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

شرکت های هواپیمایی که برای رسیدن به مقصد، از حریم هوایی چند کشور عبور می کنند، باید عوارض این پروازهای عبوری را به کشورهایی که آسمان شان عبور می کنند، بپردازند. به علت شرایط ناامن کشورهای عراق و اوکراین، بخش بسیاری از پروازهای عبوری از این کشورها، مسیر پروازی ایران را به علت امنیت و قابل اعتماد بودن انتخاب می نمایند. همین افزایش تمایل به عبور از آسمان امن ایران، درآمد از پروازهای عبوری از آسمان ایران را چند برابر کرده است.

درآمد چند صد میلیون دلاری ایران از پروازهای عبوری

میزان درآمد پروازهای عبوری از آسمان ایران مشخص نیست. هنوز رقم نهایی درآمد پروازهای عبوری سال ۹۴ اعلام نشده است. مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی، سال گذشته آخرین رقم درآمد پروازهای عبوری را ۴۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد. اگرچه او تاکید می کند که این رقم در مقایسه با هزینه های هوانوردی کشور، رقم ناچیزی است و تنها کفاف ساخت ۴ باند یا نوسازی ۸ باند را می دهد. تحلیلگر صنعت هوانوردی، درآمد پروازهای عبوری ایران در روز را ۱/۸ میلیون دلار اعلام می کند. وی معتقد است این پروازها به عنوان یک فرصت مهم درآمدزایی ارزی در صنعت هوانوردی کشور قابلیت افزایش بیشتری دارد.

به گفته او، می توان با سرمایه گذاری جدی در این بخش و کاهش عوارض پروازهای عبوری، زمینه افزایش تقاضا برای این پروازها و افزایش ترافیک هوایی را فراهم کرد. در نتیجه ظرفیت درآمدی پروازهای عبوری را می توان باز هم افزایش داد. به گفته وی با توجه به آمار اعلام شده مبنی بر عبور متوسط هزار پرواز از آسمان ایران و با در نظر گرفتن متوسط وزن ناوگان عبوری در متوسط اندازه مسیر پروازی، حاصل درآمد روزانه ۱/۸ میلیون دلار می باشد. اگر رقم بیان شده از سوی بیات به عنوان درآمد روزانه پروازهای عبوری را در طول سال در نظر بگیریم به نظر می رسد ایران می تواند در یک سال به طور متوسط ۶۵۷ میلیون دلار از پروازهای عبوری درآمد داشته باشد.

 

پروازهای عبوری بر فراز آسمان ایران

 

درآمد ارزی حاصل از پروازهای عبوری

بر اساس گفته های بیات، درآمد ارزی حاصل از پروازهای عبوری در حقیقت سهم هوانوردی از درآمد ناخالص داخلی است. این درآمد باید در راستای اهداف زیربنایی و توسعه صنعت هوانوردی کشور، از جمله کنترل ترافیک و ناوبری هوایی و توسعه فرودگاه ها هزینه شود. به گفته او، در مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در زمینه دائمی شدن برخی احکام توسعه کشور (در ماده ۳۸ الحاقی) قرار گرفتن شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی به عنوان تصدی گر حوزه کنترل ترافیک هوایی، درآمدهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران اختصاصی شناخته شده و باید در راستای توسعه فرودگاه ها و ناوبری هوایی هزینه شود.

البته این تحلیلگر معتقد است آنچه در این زمینه از نگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی مغفول مانده این است که بخش عمده ای از درآمدهای شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران حاصل ارائه خدمات به پروازهای عبوری و بهره برداری شرکت های هواپیمایی خارجی از آسمان کشور است. این مسئله با اصل حق حاکمیت مطلق و انحصاری دولت بر فضای فراساحلی (موضوع ماده ۳ قانون هواپیمایی کشوری، مصوب ۱۳۲۸) در تضاد جدی است. او این تضاد را این گونه قابل تفسیر می داند: آسمان کشور همچون زمین، آب، انرژی و... جزو منابع ملی و متعلق به مردم است. بنابراین بهره برداری اقتصادی از آن باید در منافع ملی هزینه شود؛ نه منافع یک شرکت خاص و در ۲ بخش مشخص.

بنابراین لازم است این درآمدزایی ارزی از آسمان کشور در راستای توسعه هوانوردی ملی هزینه شود. حوزه ای که گستره وسیعی دارد و محدود به توسعه فرودگاه ها و ناوبری هوایی نمی شود. او یادآوری می کند: اگرچه پروازهای عبوری کشور در طول ۲ سال گذشته بیش از ۳۰۰ درصد رشد داشته اما زیرساخت عملیات هوانوردی در توسعه منابع انسانی و حقوق، آموزش، دستگاه های ناوبری و رادارهای هوایی به نسبت افزایش ترافیک هوایی پروازهای عبوری، رشد مناسبی نداشته است.

علاوه بر آنچه بیات به عنوان محل مصرف درآمدهای پروازهای عبوری به آن اشاره می کند بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در آذر ۹۳ در زمینه الحاق متنی به ماده ۴۵ قانون بخشی از مقررات مالی، دولت مکلف شده است ۱۰ درصد درآمد ناشی از عبور هواپیماهای غیرنظامی و ۵۰ درصد درآمد حاصل از عبور هواپیماهای نظامی را صرف تامین سامانه راداری و کمک ناوبری مدافعان هوایی به پایگاه پدافند هوایی مهاجمان کرده و به حساب ارتش واریز کند.

 

درآمد از پروازهای عبوری

 

توزیع مناسب درآمد پروازهای عبوری

ضرورت استفاده مطلوب تر از فرصت درآمدزایی ارزی پروازهای عبوری نکته ای است که مورد تاکید دیگر کارشناسان حمل ونقل هوایی قرار دارد. علیرضا منظری، معاون پیشین سازمان هواپیمایی در این زمینه توضیح می دهد که با توجه به اینکه فضای هوایی کشور در اختیار شرکت فرودگاه هاست، این شرکت دولتی این درآمدها را به مصارف داخلی می رساند، در حالی که اگر این موضوع درست و به روش مطلوب مدیریت شود، می توان درآمدهای بهتری از این محل داشت. به گفته منظری، درآمدهای پروازهای عبوری می تواند به جای آنکه هزینه امور جاری شرکت فرودگاه ها و سرمایه گذاری در فرودگاه هایی شود که زیانده هستند و بازگشت سرمایه هم ندارند، بهتر است در سرمایه گذاری های جدید استفاده شوند تا خروجی مناسب تری داشته باشد.

او معتقد است درآمد حاصل از پروازهای عبوری ایران را می توان به طور مناسب در کشور توزیع کرد. همچنین می توان بخشی از این درآمدها را صرف ایجاد زمینه های پرواز ایمن برای هواپیماها کرد و بخشی دیگر را در اختیار فرودگاه های مناطق محروم قرار داد. همچنین بخشی از این درآمدها باید در نوسازی ناوگان یا تجهیزات هوایی برای ارتقای کیفیت پرواز در فضای عبوری ایران به کار گرفت. این کارشناس هوانوردی در مقایسه درآمد پروازها عبوری با درآمدزایی نفتی کشور توضیح می دهد که مالکیت فضای کشور همچون نفت در اختیار دولت است. با این تفاوت که مالکیت نفت مربوط به حاکمیت است و درآمد عمومی تلقی می شود. باید برای کشف، تولید و انتقال آن هزینه کرد اما درباره استفاده از فضای کشور این مسئله مصداق ندارد زیرا فضای کشور در اختیار حاکمیت است که می تواند اجازه عبور هواپیماها را بدهد و با ارائه امکانات مختصر هوانوردی به پروازهای عبوری، از این بخش درآمدزایی کند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو تورهای خارجی به سفرمی مراجعه نمایید.