istern Island-استرن آیلند-جزیره ایسترن-موآی-آهو-مجسمه باستانی-مجسمه عجیب-شیلی-گردشگری شیلی

سفر به دورترین جزیره مسکونی جهان

آلا خسروانی
20 مرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
5 رای 5 / 5

زمانی که دوست داشتید برای یک مدت از همه چیز دور شوید و به جایی بروید که بتوانید به دور از هیاهوی شهر و تکنولوژی استراحت کنید می‌توانید جزیره ایستر (Easter Island) را انتخاب کنید,دورترین جزیره مسکونی جهان با مجسمه‌های عجیب و پر رمز و رازش. این جزیره با جمعیت کمتر از ۵۰۰۰ هزار نفر، مساحت ۱۶۳ کیلومتر مربعی (۱٫۸ برابر جزیره کیش) در فاصله ۳۲۰۰ کیلومتری غرب سانتیاگو پایتخت شیلی واقع شده است. جزیر ایستر را دریانورادان هلندی در قرن ۱۸ نام گذاری کردن چون در روز عید پاک، ایستر این جزیره را کشف کرد و پا به آن گذارد.

مجسمه های عظیم و رازآلود جزیره ایستر که به آن ها موآی (Moai)می‌گویند، توسط پلی نزی های ماهر، از صخره های آتشفشانی تراشیده شده اند، قدمت برخی از آنه به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد. این مجسمه‌ها از مهمترین مظاهر فرهنگی این جزیره محسوب می‌شوند.۲۸۸ عدد از موآیها بر روی سکوی انجام تشریفات به نام آهو (Ahu) قرار گرفته اند.

فاصلۀ این سکوها از هم حدود یک و نیم مایل است و دور تا دور جزیره بنا نهاده شده‌اند.علاوه بر ۲۸۸ موآیی که بر روی سکوها قرار دارند, ۶۰۰ موآی دیگر نیز که در مراحل مختلف تکامل هستند در کل جزیره به چشم می‌آیند از جمله معادن, کنار ساحل و اطراف جاده‌های قدیمی.

تقریباً بیشتر موآی‌ها ازسنگ یاخاکستر آتشفشانیِ متراکم ساخته شده‌اند. میانگین اندازه موآی ها ۴ متر و ۳۰ سانتی متر و وزن آن ها حدود ۱۰ تن است. اهمیت و روشی که بدان وسیله این پیکره ها چندین کیلومتر جابجا شده اند و چگونگی حرکت دادن آنها هنوز در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.موآیها مجسمه هایی نیم تنه هستند و به «سرهای جزیرۀ ایستر» مشهورند. برخی از مجسمه‌ها از زیر خاک بیرون آورده شده‌اند.

زیبایی‌های جزیره کوچک ایستر تنها محدود به مجسمه هایش نیست بلکه سواحل زیبایش با شنهای سفید و صورتی, مکان بینظیری برای شنا کردن و آفتاب گرفتن است و گاهی نیز می‌توانید نیم‌نگاهی به موآهایی بندازید که با صلابت به افق خیره شده‌اند.