شروع به کار بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا

آلا خسروانی
8 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

مدت ها است که کشتی ها فارغ از جا به جایی مسافر و بار به وسیله ای لوکس و تفریحی تبدیل شده اند. شاید اولین باری که بشر از کشتی به عنوان وسیله ای برای حمل و نقل استفاده کرد، هیچ گاه تصورش هم نمی کرد روزی برای تفریح و خوش گذاری پا به کشتی بگذارد. در دنیای امروز همه چیز متحول شده است. یکی از این موارد هم خدمات و سرویس هایی است که در وسایل نقلیه ای چون قطار، کشتی و هواپیما ارائه می شود.

به عنوان مثال زمانی که برای خرید بلیط هواپیما اقدام می کنید، می توانید میزان سرویس دهی و خدمات را انتخاب کنید. به این صورت که با انتخاب نوع بلیط و میزان پولی که می دهید، خدمات متفاوتی هم دریافت می کنید. شما تنها مجاز هستید از بین انواع بلیط ارائه شده یک نوع را انتخاب کنید. هواپیماهای بسیار لوکسی وجود دارد که نه تنها بهترینن خدمات را ارائه می دهند؛ بلکه امکان استفاده از تخت خواب و حمام را نیز دارند. با این حال سرویس دهی در کشتی ها شرایط راحت تری دارد. هم به دلیل این که در ارتفاع قرار ندارد و هم این که وسعت آن قدرت مانور و حرکت را بیشتر می کند.

کشتی ها برای مسافران خود خدمات مختلفی دارند و درست مانند هواپیما مسافران با پرداخت میزان متفاوتی از پول، خدمات متنفاوتی نیز دریافت می کنند. محل قرار گیری اتاق شما، ویو اتاق، میزان سرویس دهی، امکان استفاده از خدمات کشتی و ... به نوع بلیطی بستگی دارد که تهیه می کنید. صنعت گردشگری به کمک کشتی رانی سفری تفریحی و منحصر به فرد را رقم زده است. به این صورت که شما با خرید بلیط کشتی فقط قصد جا به جایی یا رسیدن به مقصد را ندارید؛ بلکه می خواهید در کشتی تفریح کنید.

 

 

نگاهی به کشتی های تفریحی و خدمات‌شان

ماهیت کشتی های تفریحی بسیار متفاوت است. آن ها سازه هایی غول پیکرند که گاهی از یک هتل پنج ستاره بزرگ تر هستند و خدمات بهتر و بیشتری ارائه می دهند. کشتی های تفریحی چندین طبقه روی ارشه و چندین طبقه زیر آن دارند. آن ها می توانند تعداد زیادی مسافر را جا به جا کنند اما بیشتر جنبه تفریحی و لوکس دارند. در واقع برای یک سفر معمولی که فقط قرار است مسافران جا به جا شوند از آن ها استفاده نمی شود.

وسعت کشتی ها به قدری است که چندین رستوران، مرکز خرید، زمین بازی، سالن بازی، فضای سبز، کتابخانه، سالن همایش، سینما، استخر، سرسره آبی، زمین بازی کودک، مراکز پزشکی سرپایی و ... را در خود جای می دهند. البته تمام کشتی های تفریحی همه این امکانات را ندارند و بعضی تنها بخشی از این امکانات را دارند. آژانس های گردشگری با ارائه تورهای تفریحی امکان گشت و گذار با این کشتی ها را فراهم کرده اند. سفر تفریحی با کشتی به صورتی است که ابتدا در مبدا سوار می شوید و چند روزی را روی آب می گذرانید. سپس به یکی از شهرهای ساحلی رسیده و برای بازدید از آن از کشتی پیاده می شوید. البته اجباری برای این کار وجود ندارد. در نهایت بعد از بازدید دوباره شما را به محلی که سوارتان کردند، بر می گردانند.

این روزها رزرو تور کشتی تفریحی در حال افزایش است و مردم بیشتر به این نوع سفر توجه می کنند. این تورها در مناطق مختلفی برگزار می شود. اگر شهر یا محل زندگی تان با مبدا سفر کشتی فاصله داشته باشد، باید زودتر به آن جا بروید و در زمان مقرر در آن منطقه حضور داشته باشید. برای این منظور نیز می توانید از هواپیما و یا قطار استفاده کنید. معمولا بلیط قطار یا هواپیما نیز با پکیج تور ارائه می شود.

 

 

آغاز به کار بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا

کشتی تفریحی Harmony of the Seas (هارمونی دریاها) با وزن ۲۲۶ هزار و ۹۶۳ تن و ۳۶۲ متر طول، به عنوان بزرگترین کشتی کروز دنیا شناخته می شود. در حال حاضر کشتی تفریحی هارمونی دریا، یک رکوردشکن در دنیای کشتی رانی محسوب می شود. با آغاز کار این کشتی عظیم، تایتانیک دیگر یک افسانه نیست زیرا آن کشتی تنها ۴۶ هزار و ۳۲۸ تن وزن و ۲۶۹ متر طول داشت.

کشتی کروز هارمونی دریا، با استفاده از به روزترین فناوری های دنیا ساخته شده و همانند شهری شناور با انبوهی از امکانات دیدنی است. این امکانات شامل سه استخر اصلی، سرسره های آبی، محوطه ویژه اسکیت روی یخ، دیوار سنگ نوردی، زمین بسکتبال و مجموعه بزرگی شامل فروشگاه ها و رستوران ها اشاره کرد.

کشتی هارمونی دریاها روز ۲۳ مه ۲۰۱۶ از بندر ساوت همپتون در انگلیس، به مقصد سفری چهار روزه به روتردام در هلند نخستین سفر خود را آغاز کرد. این کشتی نسخه بزرگ تری از Oasis of the Seas (واحه دریاها) و Allure of the Seas (شیفته دریاها) محسوب می شود که آنها نیز همچون هارمونی دریاها به شرکت Royal Caribbean تعلق دارند.

از ویژگی های بزرگ ترین کشتی تفریحی دنیا می توان به حضور ربات ها در آن اشاره کرد که به مشتریان رستوران سرویس می دهند. این کشتی دارای پارک مرکزی با درختان سرسبز و سالن سینمای بزرگی به گنجایش ۱۳۸۰ صندلی می باشد. ظرفیت نهایی این کشتی ۶۷۸۰ مسافر و ۲۱۰۰ خدمه است که در نوع خود یک رکورد تاریخی محسوب می شود. هرچند تمامی این رکوردهای دیدنی موجب نشده تا فعالان زیست محیطی نگرانی خود را از بابت اثرات آلاینده این کشتی پنهان نگاه دارند. بر اساس اعلام شرکت Royal Caribbean، هر یک از سه موتور ۱۶ سیلندر این کشتی که به اندازه یک ساختمان سه طبقه، بزرگی دارند در هر روز ۹۶ هزار گالن سوخت مصرف می کنند. نکته قابل تامل نیز این است که سوخت این کشتی از آلاینده ترین سوخت های دیزل در دنیا به شمار می آید.