تاریخچه پیدایش بلیط هواپیما

آلا خسروانی
14 اردیبهشت 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
5 رای 5 / 5
سفر کردن از نیازهای ضروری بشر است. انسان با سفر کردن می تواند روح و جسم خود را تازه کند. البته سفر کردن آن قدرها که برای ما راحت است برای گذشتگان مان راحت نبوده است. همین موضوع هم باعث می شد تا جنبه تفریح و استراحت سفر آن قدرها به چشم نیاید. در گذشته اغلب سفرها با هدف کار، تجارت، دیدار اقوام و ... انجام می شد. از آنجایی که سفر ها چند روز و حتی چند هفته طول می کشید، سفر کردن به عنوان تفریح خیلی معنایی پیدا نمی کرد.
با ظهور وسایل نقلیه عمومی مانند قطار و هواپیما تحول بزرگی در این حوزه ایجاد شد. سفر کردن شکل جدیدی به خود گرفت و به لطف تکنولوژی طولانی ترین مسیرها نهایتا چند ساعت طول می کشید. هواپیما یکی از امن ترین و سریع ترین وسایل نقلیه عمومی در جهان است. برای سفر با هواپیما باید از قبل بلیت تهیه کنید. امروزه بلیت هواپیما نرخ ها و درجه کیفی مختلفی دارند اما در گذشته اصلا این طور نبود.

سیر تحول بلیت هواپیما

تاریخچه پیدایش بلیط هواپیما با آغاز فعالیت صنعت هواپیمایی هم‌زمان است. استفاده از بلیط‌ هواپیما زمانی مرسوم شد که نخستین پروازهای مسافربری در سال ۱۹۰۹ میلادی فعالیت خود را شروع کردند. کاربرد اصلی بلیط هواپیما برای تأیید مجوز سوار شدن مسافر و پرداخت هزینه است. مسافران برای سفر با هواپیما بلیط خود را تلفنی رزور می‌کردند و بلیط از طریق پست برای آن‌ها ارسال می‌شد. پیش از اینترنت، بلیط هواپیما شامل دفترچه ای چند برگ بود؛ چیزی شبیه به دفترچه کوپن که هر بخش از سفر به تفصیل در آن شرح داده شده بود.
در دهه ۱۹۳۰ پس از این‌‌که شرکت‌های هواپیمایی با ایجاد استانداردی مشترک برای تمام بلیط‌ها در کنوانسیون ورشو موافقت کردند، بلیط هواپیما توسط همه شرکت‌های هواپیمایی به رسمیت شناخته شد. سپس بلیت و نحوه خرید آن برای عموم شرح داده شد. در دهه ۱۹۴۰ هواپیمایی‌ها برای فروش بلیط به مشتریان دائمی خود از آن‌ها پیش پرداخت می‌گرفتند و سندی به آن‌ها ارائه می‌کردند. هر برگه که در دفترچه مسافر ضمیمه می‌شد، ارزش مبلغی خاص داشت. وقتی مسافر بلیطی خریداری می‌کرد، فروشنده یکی از برگه‌ها را از دفترچه آن مسافر جدا می‌کرد. زمانی که کل دفترچه تمام می‌شد، به این معنا بود که مبلغ پیش پرداخت مسافر به اتمام رسیده است. بعد از آن اگر مسافر می خواست دوباره با هواپیما سفر کند باید دفترچه ای جدید می خرید. پیشرفت بلیط های دفترچه ای تا آن جا جلو رفت که خطوط هواپیمایی امریکن ایرلاینز برای سرعت بخشیدن به فرآیند نوشتن بلیط، استفاده از کاغذهای کاربن را آغاز کردند.

خرید بلیت هواپیما با کمک تکنولوژی

سیستم رزرواسیون زمانی آغاز شد که امریکن ایرلاینز به سیستمی نیاز پیدا کرد که دسترسی سریع به جزییات پرواز، یکپارچه‌سازی و اتوماسیون فرآیند رزرو و فروش بلیط را در تمام دفاتر فروش فراهم سازد. ظهور سیستم‌های رزرو پیشرفته کامپیوتری قابلیت پیاده‌سازی آسان تجزیه و تحلیل هزینه را میسر کرد. بعد از این سیستم نرخ بلیت هواپیما بسته به مسافت و زمان سفر و ... تغییر پیدا کرد. گام بعدی توسعه در صنعت هواپیمایی، ایجاد کارت پرواز اتوماسیون شده برای مسافران بود. این کارت پرواز نوار مغناطیسی داشت که توسط رایانه قابلیت خوانده شدن داشت.

مسافران پروازهای خود را به صورت آنلاین انتخاب می‌کردند و هزینه آن را می‌پرداختند. سپس رسید تأیید به ایمیل آدرس آن‌ها ارسال یا روی وب سایت نمایش داده می‌شد. مسافر از بلیط الکترونیکی پرینت می‌گرفت و به فرودگاه می‌آورد. بلیط هواپیما اغلب به منظور دریافت کارت پرواز استفاده می‌شد. سپس به همراه کارت پرواز و بلیط پیوست شده، به مسافر اجازه سوار شدن به هواپیما داده می‌شد. در صورتی که مسافر بلیط الکترونیکی خود را فراموش می‌کرد، فرودگاه با جست‌وجوی مشخصات رزرواسیون مسافر در رایانه به بلیط وی دسترسی پیدا می‌کرد.

   

در حال حاضر نیز برای سوار شدن به هواپیما نیاز به ارائه کارت پرواز است. البته نیازی به پرینت بلیط نیست و به محض حضور در فرودگاه و رفتن به کانتر مورد نظر با ارائه مدرک شناسایی، کارت پرواز برای تان ارسال می شود. البته بلیت های امروزی با بلیت های قدیمی تفاوت های دیگری نیز دارند. امروزه این امکان وجود دارد که بلیت هواپیما را در سه درجه کیفی مختلف تهیه کنید که طبیعتا با توجه به نوع انتخابی‌تان باید هزینه متفاوتی نیز پرداخت کنید. به طور کلی قیمت بلیط هواپیما به عواملی چون نوع بلیت از نظر کیفی، شرکت هواپیمایی، میزان مسافت تا مقصد و زمان سفر بستگی پیدا می کند.

در سال ۲۰۰۸، یاتا اعلام کرد خطوط هواپیمایی که عضو یاتا هستند، از یکم ماه ژوئن اجازه صدور بلیط‌های کاغذی را ندارند. در سال ۲۰۰۷، حدود ۸۰۰ میلیون امریکایی از طریق هوایی سفر کرده‌اند که این تعداد نشان‌دهنده افزایش تقریبی ۵۰ میلیونی تعداد مسافران نسبت به سال ۲۰۰۶ است. همین طور افزایش ۱۵۰ میلیونی مسافر تا امسال نشان از رشد تعداد سفرهای هوایی دارد. انتظار می‌رود تعداد مسافران امریکایی که از طریق هوایی سفر می‌کنند تا پایان ۲۰۱۶ به یک میلیارد برسد.