manch-main

تونل مانش، سفری بی نظیر در قلب اقیانوس

مهرناز البرز
10 مهر 1395
3 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
444 رای 4.04 / 5
تونل مانش بندر ادوکاله فرانسه را به شهرک فولکستون انگلستان متصل می کند، در زیر کف دریا حفر شده است. در این مقاله با سفرمی همراه باشید تا با ۲۰ حقیقت جالب درباره ی تونل مانش آشنا شوید.

۲۰ حقیقت شگفت انگیز درباره ی تونل مانش

طولانی ترین تونل زیر دریایی جهان

۱. تونل مانش ۳۱.۴ مایل (۵۲ کیلومتر) طول دارد که دومین تونل طولانی دنیا (طولانی ترین تونل، قنات دلاور می باشد و طول آن به ۸۵.۱ مایل می رسد) و همچنین چهارمین کانال طویل جهان که توسط مسافران راه آهن استفاده می شود به حساب می آید. بخش زیر آب این کانال از هر تونل زیر دریایی دیگری در جهان طویل تر است (یعنی در حدود ۲۳.۵ مایل).darya-pol-2222

۲.این پروژه ی بزرگ ۴.۶۵ بیلیون پوند هزینه درپی داشت (معادل با ۱۲ بیلیون پوند امروز)، یعنی ۸۰% بیش از آن چیزی که انتظار می رفت. همچنین ساخت و ساز این پروژه ۶ سال به طول انجامید (از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۴).

con1

۳.تونل مانش توسط جامعه ی مهندسین عمران آمریکا به عنوان یکی از عجایب ۷ گانه ی دنیای امروز، در کنار ساختمان امپایر استیت، سد اتایپو در جنوب امریکا، برج cn در تورنتو، کانال پاناما، حفاظ دریایی هلند، پل گلدن گیت در سان فرانسیسکو به رسمیت شناخته شد.

tunnel-sous-la-manche

۴.اولین بار پیشنهاد ساخت یک تونل در زیر کانال توسط آلبرت متیو، یک مهندس فرانسوی مطرح شد. اظهارات دیگری نیز وجود داشتند که توسط ناپلئون سوم در سال ۱۸۵۶ و ویلیام گلدستون در سال ۱۸۶۵ لحاظ شدند، که در آن زمان ایده ی ساخت تونل مانش توسط دیوید لیود جورج در کنفرانس صلح پاریس در سال ۱۹۱۹ مطرح شد.

۵.در اوج ساخت و ساز این پروژه، ۱۳۰۰۰ نفر استخدام شده بودند. متاسفانه در جریان ساخت این تونل ۱۰ کارگر که ۸ نفر آن ها انگلیسی بودند کشته شدند.

sarbazz

۶.گراهام فگ انگلیسی و فیلیپ کوزت فرانسوی دراول دسامبر سال ۱۹۹۰ یک تور تفریحی تشریفاتی دراین تونل ترتیب دادند.

۷.یکی از نکات مهم این بود که فرانسوی ها و انگیسی ها باید بدون کوچک ترین انحرافی به نقطه ی مورد نظر می رسیدند، که انگلیسی ها موفق شدند سریع تر به آن نقطه برسند.

manch-map

گزارش افتتاحیه ی تونل مانش در سال ۱۹۹۴

۸.میانگین عمق این تونل در زیر بستر اقیانوس به ۵۰ متر و در پایین ترین نقطه به ۷۵ متر می رسد.

۹.زیر این آب ها در واقع ۳ تونل وجود دارد، که شامل ۲ خط ریلی و یک تونل جانبی برای مواقع اضطراری می باشد.

tunnel7

۱۰.بیشتر ماشین ها و دستگاه های حفر تونل که در این پروژه‌ مورد استفاده قرار گرفته بودند، روی هم رفته دارای ۱۲۰۰۰ تن وزن (یعنی سنگین تر از برج ایفل) و طولی برابر با ۲ زمین فوتبال داشتند. در همان زمان یکی از این ماشین آلات که از طرف انگلستان بود زیر تونل ماند و دفن شد و دیگری در سال ۲۰۰۴ به قیمت ۳۹.۹۹۹ پوند فروخته شد.

۱۱.روزانه بیش از ۴۰۰ قطار از این تونل عبور می کند. به طور متوسط ۵۰ هزار بلیط قطار توسط مسافران رزرو می شود. همین طور این قطارها ظرفیت ۶ هزار ماشین و ۵۴۰۰۰ تن بار را دارد.

tunnel3

۱۲.داخل این تونل ۳ آتش سوزی در سال های (۱۹۹۶ ,۲۰۰۶ و ۲۰۱۲) رخ داده است. این آتش سوزی ها به اندازه ای شدید بودند که منجر به  مسدود شدن تونل شدند. جدی ترین آتش سوزی در ۱۸ نوامبر سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاد، که ۵۰۰ متر از این تونل را ویران کرد و عملیات را ۶ ماه مختل کرد. اما امروزه در این تونل یک سیستم خودکار کنترل حریق تعبیه شده است.

tunnel1

۱۳.تعداد زیادی از پروژه های ریلی مانش تا کنون با شکست مواجه شده اند. در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۹ چند قطار یورواستار از کار افتادند که باعث شد ۲۰۰۰ مسافر به مدت ۱۶ ساعت بدون آب و غذا و امکانات در تونل گیر کنند.

۱۴.در سال ۲۰۱۴ تعداد ۲۱ میلیون مسافر بین فرانسه و انگلستان با استفاده از این تونل رفت و آمد کردند که در مقایسه با ۷.۳ میلیون نفر در سال ۱۹۹۵ یک رکورد بی سابقه محسوب می‌شد.

۱۵.اکثریت قریب به اتفاق (۸۵%) مسافرانی که با اتومبیل در این تونل عبور و مرور می‌کنند اهل انگلستان هستند.

gtuueel ۱۶.قطارهای رفت و برگشت موجود در مانش ۷۷۵ متر، برابر با ۸ زمین فوتبال طول دارند. ۱۷.خطوط رفت و آمد این تونل به گونه ای طراحی شده اند که تا ۱۲۰ سال آینده دوام بیاورند. ۱۸.شما می توانید تمام مسافت تونل را در عرض ۳۵ دقیقه طی کنید. ۱۹.با طرحی که به منظور حمل و نقل حیوانات خانگی در سال ۲۰۰۰ ارائه شد، بیش از ۱ میلیون سگ وگربه در این تونل جا به جا شدند. برای کسب اطلاعات بیش تر از نحوه‌ی مسافرت به اروپا همراه با حیوان خانگی‌تان به دفترچه‌ی راهنما مراجعه کنید. ۲۰.ملکه‌ی انگلستان و رئیس جمهور فرانسه در ۶ می، سال ۱۹۹۴ تونل را رسما" افتتاح کردند. حزب سلطنتی انگلستان با سرعت ۸۰ مایل از واترلوی انگلیس به مقصد کاله در فرانسه و حزب رئیس جمهور فرانسه با سرعتی در حدود ۱۸۰ مایل در ساعت به سمت ساحل به حرکت درآمدند.malake در ادامه سفرمی شما علاقه مندان را به تماشای ویدئویی کوتاه از تونل مانش دعوت می نماید. [video width="1280" height="720" mp4="http://blog.safarme.com/wp-content/uploads/2016/10/channel-tunnel.mp4"][/video]