مدرسه عبدالعزیز خان

بخارا کجاست و چه دیدنی هایی دارد؟

فاطمه جلالی
18 آذر 1399
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

بخارا، شهری که در شعرهای شاعران معاصر بارها اسمش را شنیدیم، پنجمین شهر بزرگ ازبکستان است. برای دیدن این شهر زیبا یا باید تور مسافرتی رزرو کنید و یا برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل اقدام نمایید. در هر صورت به کمک سفرمی می توانید به ازبکستان ارزان سفر کنید! در واقع هر دو این ها یعنی خرید بلیط ارزان ازبکستان یا رزرو تور با تمام خدمات از طریق این سایت امکان پذیر است.

بخارا شهری مقدس برای مسلمانان به شمار می آید. به همین دلیل نیز علاوه بر دلایل تفریحی از نظر مذهبی نیز مردم زیادی تمایل به بازدید از آن دارند. مساجد و مقبره های باستانی در این شهر از جاذبه های گردشگری بخارا است. جدیدترین بنا از مساجد و مقبره ها به قرن 19 بازمی گردد.

مرکز تاریخی بخارا به طور کلی شامل 140 بنای قدیمی است که قرن ها شکل و معماری اش را حفظ کرده است.

دیدنی های بخارا

1.مناره های 45 متری کالیان

مناره های 45 متری کالیان در دوره آل افراسیاب در قرن 12ام ساخته شده است و امروزه به عنوان نماد بخارا شهرت دارد. این مناره در بخش شرقی بخارا قرار گرفته است. در قرن 12 این مناره بلندترین مناره در آسیای میانی بود و به عنوان فانوس برای نشان دادن مسیر بخارا به کاروان های تجاری و مسافران مذهبی استفاده می شد اما بعدها مناره کالیان به یک برج دیدبانی تبدیل شد تا بتوانند از حمله و نزدیک شدن دشمنان اطلاع پیدا کنند.

دیدنی های شهر بخارا

2.مدرسه چهار منار

در بخش شمال شرقی بخارا بنایی به نام چهار منار قرار دارد که به عنوان بخشی از Labi-Hauz است. این بنا در قرن هفدهم ساخته شده است و مانند کتاب تاریخ گویا برای گردشگران داستان های زیادی را تداعی می کند. ورودی اصلی این مدرسه و تمام ساختمان هایش مانند قبل و بدون تغییر نمانده اند و مانند بسیاری ار آثار تاریخی جهان دستخوش تغییرات شده اند اما تاریخ نویسان این مجموعه را با حیاطی شکوهمند و باغ های زیبا توصیف کرده اند.

مدرسه چهار منار

3.مقبره سامانی ها

یکی از جاذبه های اصلی ازبکستان مقبره سامانی ها در شهر بخارا است. این مقبره در قرن نهم و به دستور اسماعیل سامانی که اولین موسس ایالت مرکزی در آسیای میانی بود، ساخته شد و اولین ساختمان آجری است که در آسیای میانی ساخته شده است. معماری زیبای این بنا آن را تبدیل به یک ساختمان دکوری نیز کرده است که توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می کند.

مقبره سامانی ها

4.حوض لیابی

حوض لیابی در بخارا مجموعه ایی از سه ساختمان است که در شمال آن مدرسه Kukeldash در غرب، مدرسه khanaka و در شرق آن مدرسه دیوان بیگی قرار دارد. مدرسه Kukeldash به عنوان بزرگترین مدرسه در بخارا معروف است.

حوض لیابی

5.حکاکی های چشمگیر معماری ملی Bolo-Hauz

میدانی در سمت غرب ارگ بخارا وجود داشته است که سالیان درازی در قرون وسطی محل تجمع عمومی شهر بوده است. در اطراف این میدان نیز کاروانسراهای شلوغ و خانه های بازرگانان ثروتمند بوده است. شما  Bolo-Hauz را در این ناحیه می توانید ببینید، بنایی که به دستور همسر فرمانروای وقت بخارا، به عنوان یادبودی برای مادرش در سال 172ساخته شد. این بنا در ابتدا یک مسجد بوده که یک مدرسه نیز در خود داشته و به تربیت پزشکان می پرداخته است.

حکاکی های چشمگیر معماری ملی

6.مدرسه عبدالعزیز خان

از معماری های بی نظیر بخارا می توان مدرسه عبدالعزیز خان را نام برد که در سال 1652 ساخته شده است و زیباترین تزِینات هنری و باستانی را در خود جای داده است. بنای عبدالعزیز در آسیای میانه به عنوان اثر معماری برجسته هنردوستان زیادی را به خود جذب می کند و بر خلاف مدرسه های دیگر بخارا که بسیار ساده طراحی شده بودند این مدرسه دکور و تزِینات بسیار زیبا و رنگارنگی دارد. در بعضی از نقاط آن می توان تصاویری از اژده های چینی را دید که خود نشان دهنده تلفیق چندین هنر است.

مدرسه عبدالعزیز خان

7.ارگ بخارا

ارگ بخارا قلعه ایی بسیار عظیم است که در مرکز شهر بخارا قرار دارد و افسانه های زیادی در موردش گفته می شود. مردم بخارا معتقدند که ارگ را سیاوش پادشاه کیانی ساخته است و در افسانه هایشان آمده است که سیاوش به توران گریخته بود و با دیدن دختر افراسیاب به او دل می سپارد. افراسیاب نیز شرطی برای ازدواج دخترش می گذارد.

شرط بر این است که برای دخترش خانه ای محصور با پوست گاو بسازد که غیر ممکن به نظر می رسیده است. اما سیاوش هوشیارانه پوست گاو را رشته رشته می کند و به هم متصل میکند و در محیط ساخته شده این ارگ را می سازد. برج ارگ بزرگترین بنای خشتی بخارای امروز معروف است. این ارگ به شکل ذوذنقه است. محیط دیوار خارجی آن حدود 6/789 متر و مساحتی در حدود 96/3 هکتار دارد. ارتفاع دیواره ها نیز بین 16 نا 20 متر است.

[caption id="attachment_52290" align="aligncenter" width="843"]ارگ بخارا ارگ بخارا[/caption]