کولوسیوم - عجایب دهگانه جدید

عجایب دهگانه جدید

آلا خسروانی
22 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
101 رای 4.81 / 5

در دنیا جاذبه های دیدنی بسیاری وجود دارد که از برخی آن ها به عنوان عجایب یاد می شود. در ادامه این مطلب عجایب دهگانه جدید معرفی می کنیم که شاید اسم برخی از آن ها را کمتر شنیده باشید.

۱۰ . حمام رومی

مجموعه ی معروف حمام رومی یکی از جاذبه های تاریخی محبوب در سامرست است. این حمام تاریخی در قرن ششم میلادی تخریب شده بود و بازسازی آن در طول چند سال انجام شد. آخرین بازسازی این حمام در اواخر دهه ی ۱۸۰۰ انجام شد. قسمتی از این بنای تاریخی در گذشته به عنوان حمام عمومی مورد استفاده قرار می گرفت. حمام رومی یکی از جاذبه های مهم توریستی است. سالانه بیش از یک میلیون گردشگر از حمام رومی بازدید می کنند. این بنا جزو عجایب دهگانه شناخته شده است.

۹. برج کج پیزا

برج پیزا در تاریخ ۱۴ آگوست سال ۱۱۷۳ در شهر پیزا، کشور ایتالیا بنا گردید. این برج به علت قدمت تاریخی‌اش و انحنا به سمت راست معروف گردیده است. هرچند با وجود کج شدن برج تا به امروز ثابت باقی مانده است.

 

ایاصوفیه - عجایب دهگانه جدید

 

۸. ایاصوفیا یا هاجیا صوفیا

ایاصوفیا شاهکار معماری است که در گذشته به عنوان کلیسای مسیحیان، و سپس به عنوان مسجد امپریالیستی مورد استفاده قرار می گرفت. در حال حاضر نیز به عنوان موزه در معرض بازدید عموم است. این شاهکار معماری واقع در شهر استانبول ترکیه است. موزه ی ایاصوفیا در حال حاضر دومین موزه ی پر بازدید در ترکیه می باشد و سالانه حدود ۳٫۳ میلیون بازدید کننده دارد. هاجیا صوفیا سنبل الهام بخش مسجدهای دیگر عثمانی از قبیل مسجد آبی، مسجد شاهزاده، مسجد سلیمانیه، مسجد رستم پاشا و مسجد کیلیچ علی پاشا بوده است.

ترکیه، خصوصا استانبول جاذبه های دیدنی بسیاری دارد. به علاوه هم نزدیک ایران است و هم قیمت های مناسبی دارد. به همین دلیل بخش زیادی از خرید بلیط هواپیما خارجی در میان گردشگران ایرانی به استانبول اختصاص دارد. کمتر کسی ممکن است به استانبول برود اما از ایاصوفیه دیدن نکند.

۷. چیچن ایتزا

چیچن ایتزا در سال ۴۰۰ میلادی توسط مایاها تاسیس شد. چیچن ایتزا در شمال شبه جزیره یوکاتان، مکزیک کنونی قرار دارد. تاریخچه ی چیچن به ۱۵۰۰ سال قبل بازمی گردد. به گفته ی بومیان، چیچن منطقه ی اصلی برگزاری مراسم های گوناگون بوده است. این منطقه در زمان های دور توسط کشیش ها حکمرانی می‌شده است. چیچن به معنای "دهانه چاه" است و ایتزا نیز نام یک قبیله بوده است. واژه ی چی به معنای دهان ، چن به معنای چاه است. بومیان بر این باورند که در آن زمان ایتزاها مردم را به عنوان قربانی از بالا پرتاب می کردند تا خدای خود را خوشحال سازند. همین طور معتقد بودند شخصی که نجات پیدا می کرد و زنده می ماند پیشگو می باشد.

۶. کولوسیوم

کولوسیوم در اصل آمفی تئاتر فلاویان است. کولوسیوم یکی از فوق العاده ترین بناهای معماری در تاریخ روم به حساب می آید. همین طور بزرگ ترین آمفی تئاتری است که در امپراتوری روم بنا گردیده است. آمفی تئاتر کولوسیوم به صورت بیضی شکل است و در مرکز شهر روم ایتالیا واقع شده است. آمفی تئاتر کولوسیوم به منظور برگزاری مسابقات گلادیاتور (پهلوان از جان گذشته)، تئاتر و مسابقاتی از قبیل شکار حیوانات، نبرد دریایی ی ساختگی بنا گردید. مردم می توانستند در فضای باز، مسابقات و تئاتر را تماشا کنند و افراد مورد علاقه ی خود را تشویق نمایند.

۵.  ماچوپیچو

ماچوپیچو محل امپراتوری اینکاهای کلمبیایی سابق می باشد که تقریبا ۸۰۰۰ فوت بالاتر از سطح دریا، در بالای دره ی اوروباما در پرو واقع شده است. این شهر با عنوان شهر گمشده ی اینکاها نیز خوانده می شود. در حدود سال ۱۴۵۰ در اوج امپراتوری اینکاها بنا گردید و بیش از ۱۰۰ سال بعد در سال ۱۵۷۲ ترک گردید. ماچوپیچو در سال ۱۹۸۳ ثبت میراث جهانی یونسکو گردید. در سال ۲۰۰۷ در رای گیری اینترنتی جهانی به عنوان یکی از عجایب دهگانه جدید دنیا انتخاب گردید.

 

تاج محل - عجایب دهگانه

 

۴. تاج محل

تاج محل توسط شاه جهان برای یادبود همسر مورد علاقه اش ممتاز بنا گردید. تاج محل به عنوان بهترین نمونه از معماری موغال (Mughal) و به عنوان جواهر هنر مسلمانان در هند شناخته شده است. این سازه یکی از ساختارهای مشهور دنیا و سمبل تاریخ غنی هند به شمار می رود. تاج محل سالانه بیش از ۳ میلیون بازدید کننده را جذب می نماید. تاج محل نیز در سال ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب دهگانه جدید دنیا معرفی گردید. همچنین تاج محل جزو 10 بنای فوق العاده و تاریخی هند شناخته می شود.

۳. تندیس کریستو رندنتور

تندیس کریستو رندنتور یکی از بزرگ ترین تندیس های آرت دکو در جهان و پنجمین تندیس بزرگ عیسی مسیح در جهان است. تندیس کریستو رندنتور نه تنها سمبل مسیحیت در سراسر دنیا است، بلکه همچنین به عنوان نماد فرهنگی ریو دو ژانیرو و برزیل شناخته شده است. علاوه بر این ها، در لیست عجایب هفت گانه دنیا نیز ثبت گردیده است. این تندیس از بتن آرمه و سنگ مرمر، در بین سال های ۱۹۲۲ و ۱۹۳۱ ساخته شده است.

۲. پترا

پترا شهری باستانی واقع در اردن است و به علت معماری خاص و سیستم مجرای آب آن معروف شده است. پترا شهری است که همهٔ آن در کوه و در تخته سنگهایی به رنگ گُل سرخ یعنی رنگ صورتی تراشیده شده است. از اینجاست که نام این شهر زیبا پترا نهاده شده است. نام قدیم این شهر سلع بوده، یعنی صخره، و رومیان نامش را به زبان خودشان ترجمه نموده اند. کشف معبد مخفی در زیر شهر باستانی پترا توجهات به این منطقه را بیشتر کرد.

۱. دیوار بزرگ چین

تاریخ ساخت دیوار بزرگ چین به قرن پنجم تا هشتم قبل از میلاد باز می گردد. این دیوار به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیا شناخته شده است. دیوار چین طولانی ترین و بزرگترین سازه مهندسی تدافعی نظامی از لحاظ زمان ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۷۰۰۰ کیلومتر امتداد یافته است. این اثر در سال ۱۹۸۷ در فهرست میراث جهانی ثبت گردید.