بوسنی و هرزگوین

13 حقیقت جالب درباره بوسنی و هرزگوین !

سفرمی
26 مرداد 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

با کشور بوسنی و هرزگوین و حقایق آن آشنا شوید!

بوسنی و هرزگوین کشوری است که در طول تاریخ بارها به خاک و خون کشیده شده و هزاران تن از آدم های بیگناه را در دل خود مدفون کرده است اما امروزه در صلح و آرامش، جاذبه های دیدنی خود را به نمایش گذاشته است. با وجود این که تقریبا این کشور سه سال درگیر جنگ با همسایه اش بود اما مردم آن، سریعا دست به کار شدند و کشور خود را آباد کردند. به گونه ای که دیگر اثراتی از جنگ صربی ها در بوسنی و هرزگوین دیده نمی شد.

با کشور بوسنی و هرزگوین و حقایق آن آشنا شوید!

با کشور بوسنی و هرزگوین و حقایق آن آشنا شوید!

همراه سفرمی سامانه آنلاین خرید بلیط هواپیما سیستمی و جارتری و رزرو هتل باشید و از حقایق جالب کشور بوسنی و هرزگوین اطلاعاتی کسب نمایید.

بوسنی و هرزگوین کجاست؟

بوسنی و هرزگوین یکی از کشورهای اروپایی است که در جنوب شرقی این قاره واقع شده است. این کشور همسایگانی همچون: کرواسی، صربستان، مونته نگرو را دارد.  بوسنی سرزمینی کوهستانی با رودخانه های زیبا است و شهر سارایوو به عنوان پایتخت این کشور انتخاب شده است.

بوسنی و هرزگوین کجاست؟

حقایق جالب درباره بوسنی و هرزگوین

1- جنگ جهانی اول به دلیل ترور ولیعهد اتریش در خاک پایتخت بوسنی و هزگوین شروع شد. "آرشیدوک فرانتس فردیناند" توسط ملی گرای هجده ساله صربی به ضرب گلوله کشته شد و همین امر موجبات یک جنگ جهانی خونین را فراهم کرد.

جنگ جهانی اول و بوسنی و هرز گوین

2- بوسنی کشوری است که در جنگ جهانی اول و دوم شرکت داشت و بعد از استقلال، در جنگ با صرب ها شرکت کرد. این جنگ به دلیل اختلافات نژادی و مذهبی رخ داد و افراد زیادی را به کام مرگ کشید. بوسنی گذشته ای تلخ دارد و مردم این سرزمین بارها عزیزان خود را در جنگ های مختلف از دست داده اند.

3- بوسنی کشوری است که سه زبان و سه رئیس جمهور دارد. در بوسنی ممکن است فردی بوسنیایی، صربی و یا کروات باشد و زبان مخصوص خود را داشته باشد. بوسنی بعد از منازعات دهه 1990 میلادی، بر اساس نقشه قومیتی جدا شد و اکنون سه زبان و سه رئیس جمهور به صورت همزمان دارد. این سه رئیس جمهور هیئتی سه نفره تشکیل می دهند و در نهایت با یکدیگر به مردم خدمت رسانی می کنند. کسی که بیشترین رای را بیاورد، به عنوان رئیس این هیئت انتخاب می شود.

بوسنی و هرزگوین

4- برخی از تاریخ شناسان به ویژه دکتر "سمیر عثماناچیک" بر این باور است که پنج تپه شهر ویسوکو (visoko ) اهرامی سی هزارساله هستند. پژوهشگران بوسنی با توجه به ارائه مستندات و مدارک لازم توسط عثماناچیک، این فرضیه را قبول کرده اند و این اهرام را به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین اهرام جهان می شناسند.

 تپه شهر ویسوکو

5- از آنجایی که مذاهب مسلمان، کاتولیک و ارتدکس در این کشور وجود دارد، بدیهی است که مسجد و کنیسه و کلیسا هم در آن وجود داشته باشد اما سارایوو تنها شهر اروپایی است که هر سه آن ها را در یک محله دارد. تا جایی که می توانید به همه آن ها در کمتر از ده دقیقه دسترسی داشته باشید. آزادی مذهبی در پایتخت بوسنی و هرزگویین، نمادی از مدرن اندیشی این کشور اروپایی است.

زیارتگاه کاتولیک هرزگوین

6- این زیارتگاه زمانی ساخته شد که شش کودک واقعه ای عجیب و غریب را گزارش دادند. آن ها ادعا می کردند که چهره مریم مقدس را دیده اند و مریم مقدس بر فراز این تپه بر آن ها ظاهر شده است. بعد از این واقعه، در نزدیکی شهر موستار، زیارتگاهی ساخته شد تا مکانی برای عبادت کاتولیک های سراسر جهان باشد. از سال 1981 تاکنون بیش از 30 میلیون نفر به این زیارتگاه آمده اند.

زیارتگاه کاتولیک هرزگوین

7- پل قدیمی شهر موستار، نمونه ای بی نظیر از معماری اسلامی است که در بطن کشور اروپایی بوسنی قرار گرفته است. این پل تاریخی توسط امپراطوری عثمانی بر روی رودخانه نارنتا در سال 1566 ساخته شده بود و در میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسید اما متاسفانه این پل زیبا که بارها از جنگ های خونین بوسنی جان سالم به در برده بود در سال 1993 ویران شد و اکنون پلی که در این شهر وجود دارد، بازسازی شده پل تاریخی است.

 پل قدیمی شهر موستار

8- سنت عجیبی در بوسنی وجود دارد که روستایی های بوسنی این سنت را در طی مراسم عروسی و یا تولد نوزادان، برگزار می کنند. اگر به روستاهای این کشور بروید، در چنین مراسم هایی تیر هوایی شلیک می کنند تا صدای شادی خود را به آسمان برسانند. پس نگران شنیدن صدای تیر نباشید.

9- بوسنی اولین کشوری است که در زمانی که بخشی از یوگسلاوی سابق بود، میزبان المپیک زمستانی 1984 شد. بعد از این اتفاق، بوسنی به اولین ملت کمونیستی میزبان تبدیل شد.

10- با این که آزادی مذهبی در بوسنی زبانزد است اما همچنان تنش های قومیتی در این کشور وجود دارد و از این نظر، بوسنی و هرزگوین کشور یک پارچه ای نیست.

11- مسجد تاریخی شهر سارایوو که متعلق به قرن شانزدهم میلادی است، یکی از بزرگترین و مهمترین مساجد بوسنی است. قدمت این مسجد از سایر مساجد این کشور بیشتر است و حتی لقب اولین مسجد مجهز شده به برق در جهان را دارد. زمانی که برق همگانی نبود در سال 1898 مسجد غازی خسرو بیگ به برق مجهز شد.

مسجد تاریخی شهر سارایوو

نظر عکاس جهانگردی به نام Zahariz درباره بوسنی

12- عکاس جهانگرد و ماجراجویی به نام "زاهاریز" پس از مشاهده طبیعت زیبا و چشم اندازهای بوسنی، عکس های بوسنی و هرزگوین را در فضای مجازی منتشر کرد و گفت:

"در عجبم که چطور کشوری با چنین زیبایی مسحور کننده ای، نزد گردشگران شناخته شده نیست و جمعیت توریستی زیادی ندارد. در مدتی که در بوسنی بودم به اقصی نقاط آن سر زدم و چشم اندازهای مسحور کننده آن را در حافظه دوربین خود ثبت کردم."

کشور بوسنی و هرزگوین

13- بوسنی کشوری با طبیعت بسیار دل انگیز است و مردمان زخم خورده و غمدیده آن، مهربان و مهمان نواز هستند. جاذبه های گردشگری این کشور با وجود جمعیت و وسعت کمی که دارد، بسیار است و می تواند یکی از بهترین مقاصد گردشگری در اروپا باشد. پیشنهاد می کنیم به بوسنی بروید و رودخانه پیلوا و آبشارهای کرویس آن را از نزدیک نظاره کنید.