هواپیما - رازهای سفر با هواپیما - دانستنی های هواپیما - خلبان - خدمه هواپیما

رازهایی در مورد سفر با هواپیما

آلا خسروانی
6 تیر 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
15 رای 5 / 5

نکاتی در مورد سفر با هواپیما وجود دارد که شاید تا به حال نمی دانستید!

 • بهترین زمان پرواز چه موقع است؟

پروازهای اول صبح همیشه بدون تاخیر می باشند و علاوه بر این پتوهای تمیز فقط در اولین پرواز عرضه می شوند. در پروازهای بعدی پتوها تا شده و مجدد استفاده می شوند.

 • کابین هواپیما هر چند وقت یک بار نظافت می شود؟

کابین ها تنها روزی یک بار و آخر وقت نظافت می شوند. متاسفانه برخی از والدین پوشک کودک خود را در روی صندلی هواپیما تعویض می کنند. بنابراین بهترین گزینه در پرواز استفاده از دستمال های مرطوب ضدعفونی کننده می باشد.

 • کدام بخش از هواپیما امن تر می باشد؟

مسلما دم هواپیما امن ترین بخش است، به این علت که کابین خلبان در مواقع اضطراری بیشترین آسیب را می بیند. بنابراین اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که ترس از سقوط دارند، هنگام خرید بلیط هواپیما صندلی های عقب را رزرو نمایید.

 • آیا هوایی که از داخل فن ها به هواپیما وارد می شود پاکیزه است؟

تهویه ی هواپیما سیستمی بسته می باشد. هوایی که در داخل هواپیما استنشاق می نمایید در واقع هوای فشرده شده ای است که از موتورهای هواپیما دریافت می شود.

 • علائم هشداری به چه معنا هستند؟

اگر یکبار صدای زنگ شنیده شود، خدمه باید به تلفن پاسخ دهند. هنگام فرود، بلند شدن و نشستن مسافرین بر روی صندلی خود، دو یا سه بار صدای زنگ شنیده می شود. همچنین ممکن است زمانی که ارتفاع از ۱۰۰۰۰ فوت بیشتر شود صدای زنگ شنیده شود. اگر پنج یا شش بار صدای زنگ شنیده شود، وضعیت اضطراری می باشد و خدمه دستورات لازم را به مسافرین می دهند.

 • چرا سرعت وای فای پایین است؟

سرعت پایین وای فای به این علت است که هواپیما تنها از یک روتر کوچک برای تعداد بالای مسافران استفاده می نماید. وصل شدن به اینترنت در هنگام پرواز همانند این است که شما می خواهید به ماهواره وصل شوید اما سیگنال ها قطع و وصل می شوند. علت هم مشخص است، چون هواپیما دائم در حال حرکت می باشد و ارتفاع آن کم و زیاد می شوند. برای اینکه بتوانید در ارتفاع ۱۰ هزار فوت به اینترنت وصل شوید، از باز کردن سایت هایی که حجم بالایی دارند خود داری نمایید. تنها یک صفحه از سایت را باز کنید و برای باز کردن صفحه ی بعد، صفحه ی قبلی را ببندید.

 

نکاتی در خصوص سفر با هواپیما

 
 • خدمه ی پرواز چه نوع غذایی می خورند؟

معمولا خدمه ی پرواز غذای خود را از منزل می آورند. به این علت که غذای خانگی بهتر از غذایی است که در هواپیما سرو می شود. همچنین معمولا غذای هواپیما به اندازه ای است که بین مسافران توزیع شود. خدمه ی پرواز معمولا می دانند کدام نوع از غذاهای فرودگاه ارزان تر و با کیفیت تر هستند، بنابراین می توانید از آن ها سوال کنید.

 • در صورتی که خلبان بیمار شود چه اتفاقی می افتد؟

گاهی اوقات ممکن است خلبان به علت خوردن یک وعده ی غذایی در هواپیما مسموم گردد. در این حالت کمک خلبان مسئولیت پرواز را به عهده می گیرد.

 • چگونه می توانید صندلی خود را با فرست کلاس عوض کنید؟

در برخی پروازها به محض پرواز می توانید به بخش فرست کلاس منتقل شوید، اما در برخی از ایرلاین ها خدمه ی هواپیما باید فرمی را برای توضیح دلایل انتقال مسافر به فرست کلاس پر نمایند. به طور مثال اگر مسافر مشکل خاصی داشته باشد یا نیاز به درمان خاص داشته باشد. اگر شما فردی خوش تیپ، دارای ظاهر خوب هستید، یا اینکه بیش از اندازه بلند یا باردار باشید، شانس شما برای استفاده از صندلی بخش فرست کلاس افزایش می یابد.

 • آیا خلبان ها از پروازهای طولانی خسته نمی شوند؟

گاهی اوقات ممکن است خلبان ها در حین پرواز به خواب روند. در واقع هنگامی که کمک خلبان کنترل هواپیما را در دست دارد، خلبان می تواند استراحت کمی داشته باشد. شاید جالب باشد بدانبد برخی از خلبان ها به خواب ناگهانی در حین پرواز اعتراف کرده اند.

 • آیا واقعا ماسک اکسیژن در نجات شما اثر گذار است؟

ماسک هوا در حدود ۱۵ دقیقه اکسیژن شما را تامین می کند. کم شدن ارتفاع هواپیما هم به اندازه ای که بتوانید به آسانی نفس بکشید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه زمان می برد.

 • چرا خدمه ی هواپیما آب را از بطری آب های معدنی سرو می کنند؟

براساس مطالعات انجام شده، میزان باکتری موجود در شیر آب داخل هواپیما صدها هزار بار بیشتر از آب لوله کشی معمولی است. به همین علت هیچ زمان آب بطری بدون پلمپ را ننوشید.

قطعا دانستن تمام این موارد ضروری نیست. اصلا شاید هیچ کدام از آن ها به کارتان نیاید اما حداقل دانستن نکاتی در مورد سفر با هواپیما اطمینان خاطرتان را بیشتر می کند. مثلا این موضوع که کمک خلبان نیز به اندازه خلبان توانایی کنترل پرواز را دارد. پس در صورت بروز مشکل برای هر کدام دیگری می تواند پرواز را با موفقیت ادامه دهد.