بلیط چارتری و سیستمی در یک نگاه

آلا خسروانی
30 اردیبهشت 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
10 رای 5 / 5

بلیط چارتری یا سیستمی؟! یکی از سوالات متداولی است که در هنگام خریداری بلیط هواپیما با آن مواجه می شویم.

شاید در هنگام خرید بلیط هواپیما برای هر یک از ما این سوال پیش آمده باشد که بلیط چارتری و سیستمی چه تفاوت هایی باهم دارند؟ آیا از لحاظ کیفیت پرواز و یا نوع هواپیما باهم متمایز هستند یا خیر؟ از آنجایی که این سوال افراد زیادی بوده است، سفرمی تصمیم گرفته تا در مطلبی جامع این موضوع را توضیح دهد. در نهایت بین بلیط چارتری یا بلیط سیستمی هواپیما کدام را باید انتخاب کرد؟

عنوان بلیط چارتری برای بلیط هواپیما بیان می شود. در بلیط چارتر یا اجاره ای کل هواپیما یا تعدادی از صندلی های آن به آژانس هواپیمایی، شرکت گردشگری یا گرداننده ی تور فروخته می شود. در واقع مسافر بلیط را از شرکت هواپیمایی نمی خرد و برای خرید آن باید از طریق شرکت چارتر کننده اقدام نماید. این شرکت ها برای ایجاد بسته ی مسافرتی با قیمت های ارزان تر و متنوع تر می توانند اتاق های هتل را نیز اجاره نمایند.

 

 

مزایا و معایب بلیط چارتری

اجاره بلیط های هواپیما توسط شرکت های گردشگری و آژانس های مسافرتی شرایط راحت تری را در اختیار مسافران قرار می دهد. به طوری که زمان انتخاب پکیج سفر خود، هتل و بلیط مشخص شده اند. از طرفی خرید بلیط چارتری همیشه ارزان تر بوده است. هرچند معایبی نیز دارد. بلیط های چارتر معمولا قابلیت استرداد، کنسلی، تغییر روز و ساعت پرواز را ندارند. بنابراین درصورت ایجاد پیش آمد غیر منتظره برای مسافر بلیط او سوخت می شود. این موضوع یکی از معایب بلیط های چارتری می باشد. یکی دیگر از معایب بلیط چارتری این است که برخلاف بلیط هواپیما سیستمی هیچگونه تخفیفی برای کودکان داده نمی شود و هزینه ی بلیط پرواز کودکان را همانند بزرگسالان حساب می کند.

درست است که بلیط هایی که به صورت چارتری هستند، کنسلی ندارد و هزینه کودکان نیز کامل گرفته می شود اما مزیت های مهمی نیز دارد. ارزان بودن قیمت آن یکی از مزایای مهم است. همین موضوع موجب شده اکثر مسافران به خرید این نوع بلیط گرایش پیدا کنند. علاوه بر این، به علت عدم قابلیت کنسلی و تغییر زمان پرواز، با نزدیک شدن به ساعت پرواز، ارزان تر از نرخ اصلی فروخته می شوند. در نهایت قیمت این بلیط طوری هست که مسافر را به خرید آن مجاب کند، چون مقرون به صرفه است.

بد نیست بدانید مسئولیت حمل و نقل داخلی و بین المللی اشخاص به عهده ایرلاین است. همین طور چارتر کننده مسئولیتی در بروز مشکلاتی مانند تاخیر در پرواز، گم شدن بار مسافر، لغو پرواز، بروز حوادث غیر مترقبه برای مسافرین و هواپیما و ... ندارد.

 

بلیط چارتری - سفر با هواپیما

 

مزایا و معایب بلیط های سیستمی

بلیط های سیستمی یا برنامه ای به صورت تکی به فروش می رسند. یکی از مزایای آن ها این است که مسافر می تواند ساعت و روز پرواز را در آن تغییر دهد. مزیت دیگر بلیط های سیستمی این است که برخلاف بلیط های چارتری، دارای قابلیت استرداد و کنسلی نیز می باشند. درصورت تمایل مسافر به کنسل کردن بلیط، مبلغی به عنوان جریمه کسر می گردد. باقی هزینه نیز به وی مسترد می شود. مبلغ کسر جریمه بستگی به مدت زمان باقی مانده به پرواز و همچنین شرکت هواپیمایی دارد. به طور مثال شرکت هواپیمایی ماهان اگر مسافر بلیت خود را، از ساعت ۱۲ ظهر روز قبل از پرواز (داخلی) تا ۳ ساعت مانده به پرواز، کنسل کند ۳۰ تنها درصد از مبلغ کل کم می کند. مابقی آن را هم به مسافر مسترد می نماید.

یکی از مزایای دیگر بلیط سیستمی این است که برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال تخفیف ۵۰ درصدی ارائه می دهد. البته این مبلغ ممکن است با توجه به شرکت هواپیمایی متغیر می باشد. یکی از معایب بلیط سیستمی، گران بودن قیمت آن در مقایسه با چارتری است. علت آن هم فراهم بودن امکان کنسلی و تغییر ساعت پرواز برای مسافر می باشد.

تفاوت بلیط چارتر و سیستمی

تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است. هیچگونه تفاوتی در نوع هواپیما، خدمات، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای سیستمی و چارتری وجود ندارد. شما با خرید بلیط هواپیما چارتر از همان خدماتی بهره می گیرید که در پروازهای سیستمی از آن بهره مند می شوید. البته توجه داشته باشید، پرواز چارتر با هواپیمای چارتر متفاوت می باشد. هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچک تر هستند و کمتر از ۱۰ نفر مسافر را جابه جا می کنند. این هواپیماها برای مسافر فضایی کاملا خصوصی فراهم می کنند و به مراتب لوکس تر و راحت تر می باشند. هواپیماهای چارتر معمولاً از جانب شخصیت های مطرح، مخصوصاً تجاری و سیاسی، جهت تسریع و تسهیل روند پرواز، اجاره می شوند.