گردشگری ایران - گردشگری چین - مفاد 7 گانه تفاهم نامه گردشگری ایران و چین

مفاد ۷ گانه تفاهم نامه گردشگری ایران و چین

آلا خسروانی
3 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
0 رای 0 / 5

مفاد ۷ گانه تفاهم نامه گردشگری ایران و چین

ایران و چین بر سر ایجاد تاسیسات و زیرساخت های گردشگری و همچنین بهبود امکانات خدمات عمومی گردشگری در امتداد جاده ابریشم تفاهم نامه امضا کردند. به گزارش دنیای اقتصاد، این یک بند از ۷ بند مورد تفاهم بین رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و وزیر گردشگری چین است. این تفاهم نامه در جریان سفر مسعود سلطانی فر به چین و در حاشیه اجلاس جهانی گردشگری به امضا رسید.

به گزارش دنیای اقتصاد، ایران و چین که حالا بیش از پیش سعی در توسعه روابط گردشگری خود دارند، آخرهفته گذشته تفاهم نامه ای را امضا کردند. در این تفاهم نامه مسائلی چون بازاریابی و تبلیغات، سرمایه گذاری، خدمات و امنیت، آموزش، تبادل دانش و تجربیات گردشگری و همچنین همکاری در پروژه گردشگری جاده ابریشم مورد تاکید قرار گرفت. براساس تفاهم نامه امضا شده توسط مسعود سلطانی فر و لی جیانجو که در هفت بند تنظیم شده، طرفین موافقت کردند به منظور فراهم کردن خدمات مناسب گردشگری و نیز افزایش تبادل گردشگر میان دو کشور، سلایق و انتظارات اتباع خود را در نظر گرفته و امکانات و شرایط لازم را برای آنان فراهم سازند.

 

 

علاوه بر این، توجه به نیاز و ظرفیت بازارهای یکدیگر در راستای توسعه محصولات گردشگری و نیز معرفی فرهنگ، تاریخ و سایر اشکال مرتبط با در حوزه این تفاهم نامه قرار می گیرد. همچنین معرفی ظرفیت های گردشگری دو کشور برای تورگردانان، فعالان گردشگری و اصحاب رسانه از دیگر بخش های مورد توافق طرفین است. این تفاهم نامه همچنین تاکید کرده که مسئولان دو کشور باید به ارتقای مکانیزم هماهنگی و ارتباطات در زمینه ایمنی گردشگری بپردازند و نظارت بر تورگردانان گردشگری را تقویت و آنها را نسبت به بهبود کیفیت خدمات گردشگری تشویق کنند.

طرفین همچنین خاطرنشان کردند اطلاعات و همکاری در زمینه تحصیل و آموزش کارکنان بخش خدمات گردشگری را به منظور تقویت نیروی انسانی، گسترش و همکاری خود را در ارتقای دانش و مهارت های آنان افزایش دهند. مواردی همچون توجه به الزامات توسعه پایدار، گسترش همکاری ها میان دفاتر خدمات گردشگری و شرکت های ذی ربط دو کشور، برنامه ریزی برای تورهای مستقل و مشترک، همکاری مشترک در طرح جاده ابریشم، برگزاری جلسات مشترک به منظور تبادل اطلاعات و برپایی نمایشگاه های مشترک از دیگر موارد تفاهم شده میان ایران و چین است.

آمادگی ایران برای سرمایه گذاری در پروژه های جاده ابریشم

معاون رئیس جمهوری کشورمان همچنین در جریان این سفر و در نشست بخش خصوصی دو کشور، با آینده دار و امیدبخش خواندن صنعت گردشگری در ایران به سرمایه گذاران چینی اطمینان داد که در صورت سرمایه گذاری در کشورمان به سود برسند. مسعود سلطانی فر همچنین آمادگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را برای ارائه کلیه تسهیلات و توصیه های مربوطه اعلام کرد.

براساس این گزارش، وی با بیان اینکه مطالعات به عمل آمده و تعداد در حال افزایش گردشگران ورودی به ایران نشان می دهد کشورمان نیازمند ساخت و تجهیز حداقل ۳۰۰ هتل ۳ تا ۵ ستاره در نقاط مختلف کشور است، تصریح کرد: تحقق این امر به سبب قوانین، مقررات و شرایط تشویقی بسیار مناسب برای سرمایه گذاران خارجی دور از انتظار نیست؛ شرایطی که در حال حاضر موجب جلب توجه و سرمایه گذاری بسیاری از شرکت های معتبر بین المللی و احداث چند هتل ۴ و ۵ ستاره مطابق با استانداردهای بین المللی در تهران و چند شهر ایران شده است.

 

 

رئیس سازمان میراث فرهنگی همچنین با اشاره به جاده باستانی ابریشم به عنوان یکی از حوزه های همکاری گردشگری ایران و چین، گفت: این جاده با اتصال غرب به شرق همواره رابطی میان اروپا و آسیا و مسیری برای مبادلات اقتصادی، فرهنگی و همکاری های دوستانه بوده و در طول تاریخ جایگاه سرزمین کهن و باستانی پارس همواره موقعیت فرهنگی و جغرافیایی بی همتایی به جاده ابریشم اعطا کرده است. سلطانی فر در این نشست که با حضور بیش از یکصد نفر از فعالان صنعت گردشگری چین از حوزه های مختلف تورگردانی، رسانه های تخصصی و سرمایه گذاری در محل سفارت ایران برگزار شد، با تاکید بر اهتمام دولت ایران نسبت به ارتقا و افزایش همکاری ها جهت توسعه گردشگری پایدار، آمادگی سازمان خود را درخصوص انتشار اطلاعات، تبادل فرهنگی و همکاری های تجاری و مالی بهتر، اعلام کرد.

وی ضرورت حضور و پشتیبانی دولت چین در چارچوب سیاست توسعه جاده ابریشم را غیرقابل انکار خواند و ضمن اشاره به برگزاری ششمین نشست کارگروه برنامه راه ابریشم سازمان جهانی جهانگردی در ماه گذشته در ارومیه ایران، افزود: ما علاقه مندی خود را جهت سرمایه گذاری در پروژه های مشترک جاده ابریشم با رویکرد توسعه پایدار، برگزاری تورهای تلفیقی در کشورهای مسیر، آموزش راهنمایان گردشگری و انجام فعالیت های بازاریابی و تبلیغاتی مشترک در زمینه معرفی محصولات گردشگری این مسیر اعلام می کنیم.

آمادگی ایران برای پذیرایی از گردشگران چینی

معاون رئیس جمهور، همچنین با بیان اینکه ایران و چین از اشتراکات تمدنی و فرهنگی بسیاری برخوردار بوده و این امر لزوم آشنایی جامعه چین با فرهنگ و تمدن ایران زمین را بیش از پیش آشکار می سازد، اظهار کرد: ایران با برخورداری از جاذبه های فرهنگی و طبیعی بی شمار، برای ورود هرچه بیشتر گردشگران چینی اعلام آمادگی و زمینه های لازم را برای حضور گردشگران این کشور فراهم می کند. رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ضمن اشاره به آمار منتشر شده توسط سازمان جهانی گردشگری از تعداد گردشگران بین المللی در سال گذشته میلادی که به بیش از یک میلیارد و ۱۸۴ میلیون نفر رسید، گفت: از آن میان بیش از ۱۱۷ میلیون نفر از کشور چین بودند و ایران امیدوار است با برنامه ریزی مناسب، درصد قابل قبولی از گردشگران چینی را در آینده نزدیک برای بازدید از جاذبه های گردشگری خود جذب کند.

در همین حال مسعود سلطانی فر، با پراهمیت خواندن نقش خبرنگاران و مطبوعات کشور چین در این عرصه و ضمن اعلام آمادگی ایران برای میزبانی از خبرنگاران چینی، از برگزاری تور آشناسازی برای اصحاب رسانه و تورگردانان چینی در فوریه ۲۰۱۷ و همزمان با دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران، خبر داد.

  توافق نامه ایران و چین در حوزه گردشگری  

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: اطمینان دارم با حضور هیات های خبرنگاری، کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم های مستند گردشگری چین در ایران، طی سال های نه چندان دور شاهد افزایش قابل ملاحظه ای در شمار گردشگران چینی به ایران خواهیم بود. وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با هدف معرفی جاذبه های گردشگری و فرصت های سرمایه گذاری مربوطه، دو نمایندگی اطلاع رسانی گردشگری در شهرهای گوانگجو و شانگهای ایجاد کرده است و برای اعطای مجوزهای بیشتر نمایندگی نیز آمادگی وجود دارد.

اجلاس جهانی گردشگری برای صلح و توسعه با هدف توسعه این صنعت با همت سازمان جهانی گردشگری و دولت جمهوری خلق چین پنج شنبه در تالار بزرگ خلق چین گشایش یافت و هدف از این نشست چهار روزه، توسعه این صنعت با همکاری کشورهای مختلف و مساعدت به رشد پایدار آن عنوان شده است.