راه اندازی موزه صنایع دستی ایران در چین و هند

آلا خسروانی
4 خرداد 1395
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
42 رای 3.5 / 5
راه اندازی موزه صنایع دستی ایران در چین و هند
معاون صنایع دستی، نامورمطلق، در ارتباط با راه اندازی موزه صنایع دستی ایران در چین و هند خبر داد. به گفته ی معاون صنایع دستی، آن ها به دنبال یافتن بازارهای جدید و نمایش صنایع دستی فاخر و نفیس ایرانی هستند. چین، هند و روسیه از جمله بازارهایی حائز اهمیت در این حوزه می باشند. به همین علت نمایشگاه صنایع دستی امسال در کشور روسیه برگزار خواهد شد. به زودی هم موزه ای برای نمایش آثار فاخر و نفیس ایرانی در چین و پس از آن در هند راه اندازی خواهد شد. نامورمطلق از وجود ۲ میلیون هنرمند صنایع دستی در کشور خبر داد. وی اضافه کرد: از این ۲ میلیون نفر، ۵۵ هزار هنرمند بیمه هستند. همچنین ۳۶۰ هزار نفر از این تعداد در سامانه ثبت نام کرده اند که همه این افراد نیاز به بیمه ندارند. ۳۰ هزار هنرمند صنعتگر در اولویت بیمه شدن هستند که ما در سال جدید تنها توانسته ایم سه هزار نفر را معرفی کنیم. البته مشخص نیست که این سه هزار نفر هم بتوانند از امکانات بیمه استفاده کنند. معاون صنایع دستی کشور در ادامه به فعالیت هایی که سال ۹۴ در زمینه حمایت از صنایع دستی انجام گرفته بود نیز اشاره کرد. نامورمطلق گفت: در سالی که گذشت توانستیم بندهایی از برنامه ششم توسعه را به صنایع دستی اختصاص دهیم. همین که هنرهای سنتی در اسناد بالادستی دیده شد و مورد توجه قرار گرفت، اتفاق خوشایندی بود. این مقام مسوول اضافه کرد: سال گذشته نمایشگاه های ترویجی در خارج از ایران برگزار شد و بارزترین نمونه این نمایشگاه ها، ارائه صنایع دستی در کشورهایی بود که رئیس جمهوری و هیات دولت به آن کشورها سفر می کردند. همچنین نمایشگاه هایی نیز در داخل کشور برگزار شد. وی خاطرنشان کرد: رشد صادرات صنایع دستی ما در سال ۹۴، ۱۳ درصد بیش از سال ۹۳ بود. همچنین ۵۵ درصد هم در زمینه فروش داخلی رشد داشتیم.

جزئیات نمایشگاه صنایع دستی

به گفته نامورمطلق، در بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی این ماه برخی موسسات حرفه ای حضور پیدا کرده اند. بعضی شرکت های خصوصی و فروشگاه های اینترنتی، غرفه هایی را اجاره کرده و به طور رایگان در اختیار هنرمندان مناطق محروم گذاشته اند. بانک توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید هم از جمله اسپانسرهای نمایشگاه صنایع دستی می باشند. معاون صنایع دستی ادامه داد: ما تاکنون شرایط خوبی را برای حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه صنایع دستی فراهم می کردیم. به طوری که هم رفت و آمد و هم اقامتشان در ایران رایگان بود. سال گذشته هزینه رفت و آمد پرداخت نشد و فقط غرفه ها به صورت رایگان در اختیارشان قرار گرفت. امسال غرفه مجانی را هم حذف کردیم. در نتیجه به جز کشور افغانستان، هیچ کشوری در نمایشگاه صنایع دستی شرکت نکرد.

وی افزود: ما در نمایشگاه صنایع دستی به جای آنکه فروش را جهانی کنیم، بخش تجاری را جهانی کرده ایم. در واقع این سرمایه را در اختیار تجاری گذاشته ایم که می خواهند به ایران بیایند و به تولیدکنندگان سفارش دهند. ما افرادی را از اروپا و چین دعوت کرده ایم تا بیشتر با صنایع دستی ما آشنا شوند. به گزارش ایسنا همچنین، معاون صنایع دستی کشور از راه اندازی کمپین تبلیغاتی صنایع دستی با مدیریت رضا کیانیان خبر داد. نامورمطلق بیان کرد: این کمپین برای تشویق مردم به صنایع دستی و خرید آن صورت گرفته است. همچنین اضافه کرد: با وجود آنکه سعی کردیم نمایشگاه امسال را تجاری کنیم، اما این طور نبوده که آن را به صورت کامل به بخش خصوصی بسپاریم. به همین دلیل برای ۱۰ استان محروم حداقل پنج غرفه رایگان در نظر گرفته ایم که این موضوع نشان دهنده این است که حمایت دولت از صنایع دستی سلب نشده است.

 

 

حضور تجار اروپایی در نمایشگاه صنایع دستی

در ادامه این نشست همچنین پویا محمودیان، مدیرکل صادرات صنایع دستی، از حضور دو هیات بزرگ تجاری اتحادیه اروپا در بیست و ششمین نمایشگاه صنایع دستی برای نخستین بار خبر داد. به گفته وی، تاجران کشورهای هند و آلمان در این هیات بزرگ تجاری حضور دارند. این هیات واردکننده صنایع دستی به کشورهای چین و هند هستند، که تاکنون صنایع دستی ایران جزو واردات آنها نبوده است. وی درباره غرفه های عرضه شده در این نمایشگاه توضیح داد: ۵۶۰ غرفه در فضایی بالغ بر پنج هزار و ۴۰۰ متر مربع در این نمایشگاه داریم. این تعداد غرفه ها به صورت مشخص به سایت های الکترونیک، اتحادیه ها، تعاونی ها، هنرمندان، صادرکنندگان و صنایع دستی فاخر و لوکس تعلق گرفته اند . به گزارش دنیای اقتصاد، بیست و ششمین نمایشگاه ملی صنایع دستی از پنجم تا دهم خرداد ماه در مصلای تهران برگزار خواهد شد.