علل و درمان گوش درد در هواپیما

علل و درمان گوش درد در هواپیما

سفرمی
23 خرداد 1397
0 دیدگاه
امتیاز این مطلب:
259 رای 2.82 / 5

سفر هوایی و گوش درد در هواپیما

گوش درد و گرفتگی گوش ، احساس ناخوشایندی ست که بسیاری در حین پرواز تجربه می کنند. این اتفاق برای افرادی که برای اولین بار با خرید بلیط هواپیما، سفر هوایی را تجربه می کنند، آزار دهنده تر است. اما چرا؟ چه کارهایی برای درمان و جلوگیری از گوش درد در هواپیما می توان انجام داد؟ اگر به این مورد توجه کافی نداشته باشید، احتمالا حین پرواز از خود می پرسید که چرا پیش از رزرو تور خارجی به این مشکلات فکر نکرده اید!

گوش درد در هواپیما

در ادامه به علل و درمان گوش درد در هواپیما می پردازیم.

اساسا چرا در حین پرواز گوش درد می گیریم؟

در حالت عادی فشار داخل و خارج گوش تقریبا با هم برابر است به همین علت پرده ی گوش یا همان پرده ی صماخ دقیقا در جای خود قرار دارد و اصوات را به درستی از خارج گوش به داخل آن منتقل می کند.

همه ی دردسر ها وقتی شروع می شود که فشار هوای دو طرف پرده ی گوش باهم متفاوت باشد، در این حالت احساس گرفتگی گوش و درد را تجربه می کنیم و اگر برای درمان یا پیش گیری از آن اقدامی نکنیم ممکن است آسیب های جبران ناپذیری به پرده ی گوش و استخوان های گوش میانی وارد شود، آسیب هایی که منجر به کم شنوایی و ناشنوایی می شود.

اساسا چرا در حین پرواز گوش درد می گیریم؟

در حین پرواز فشار هوا به طور ناگهانی کم می شود، این اتفاق منجر به تفاوت فاحش فشار هوای داخل و خارج گوش می شود. از آن جایی که فشار گوش میانی بسیار بالاتر از گوش خارجی ست، پرده ی صماخ به  سمت گوش خارجی برآمده می شود. در این حالت پرده ی گوش در جای درست خود قرار ندارد و نمی تواند اصوات را به خوبی منتقل کند به همین علت صدا های اطراف را درهم و برهم می شنویم یا به اصطلاح دچار گرفتگی گوش می شویم.

ممکن است از خود بپرسید چرا در حین کوهنوردی این احساس را تجربه نمی کنیم؟ پاسخ ساده است. چون در هنگام کوهنوردی فشار هوا به آرامی کاهش پیدا می کند و گوش میانی فرصت دارد خودش را با شرایط جدید تطبیق دهد، یعنی فشار داخلی گوش هم به تدریج کاهش پیدا می کند و با فشار خارجی برابر می شود.

چه باید کرد؟

گوش درد در هواپیما اجتناب ناپذیر است. بنابراین در ادامه 6 روش که به کمک آن می توانید از بروز گوش درد پیش گیری کنید یا درد آن را تا حد مقبولی کاهش دهید، به شما معرفی می کنیم.

قورت دهید، بجوید یا خمیازه بکشید !!!

تا به حال فکر کردید کاربرد آبنباتی که مهمانداران قبل از پرواز به ما می دهند، چیست؟ این آبنبات تنها جنبه ی خوش آمد گویی ندارد و علاوه بر جلوگیری از افت قند خون در حین پرواز، وظایف مهم تری را بر عهده دارد.

در گوش ما عضله ای به نام شیپور استاش وجود دارد که گوش را به حلق متصل می کند. وقتی شما چیزی را می جوید، قورت می دهید یا حتی خمیازه می کشید، شیپور استاش باز می شود و هوا را میان حلق و گوش میانی جا به جا می کند، همین امر موجب کم شدن فشار گوش میانی می شود و احساس ناخوشایند درد را به صورت شگفت انگیزی کاهش می دهد.

 قورت دهید، بجوید یا خمیازه بکشید!!!

مانور Valsalva

مانور Valsalva روشی ست که غواصان به هنگام افزایش فشار هوا و رفع گرفتگی گوش انجام می دهند.

در این روش کافی است بینی خود را بگیرید و با دهانتان هوا را بگیرید، حالا دهانتان راببندید و سعی کنید هوا را از بینی خارج کنید به صورتی که با مقاومت انگشت شست و اشاره ی خود رو به رو شوید.

به همین سادگی می توانید از شر گرفتگی و گوش درد در هواپیما خلاص شوید.

مانور Valsalva

از محافظ گوش استفاده کنید

استفاده از گوش گیر یا همان محافظ گوش در حین پرواز بسیار مفید است به ویژه اگر از گوش گیرهای فیلتر دار استفاده کنید. این گوش گیر ها فشار داخل و خارج گوش را متعادل می کند.

به موقع بیدار شوید

اگر پرواز بی دردسری را تجربه کرده اید، توصیه می کنیم برای تداوم این تجربه ی شیرین حتما به موقع از خواب بیدار شوید تا در هنگام فرود کاملا هوشیار باشید و به گوش های خود اجازه دهید با شرایط فرود تطبیق پیدا کنند.

بنابراین از همراه خود یا مهماندار بخواهید چند دقیقه قبل از فرود بیدارتان کنند.

به موقع بیدار شوید

زمان درستی را برای سفر انتخاب کنید

عفونت های سینوسی، سرما خوردگی و گرفتگی بینی می توانند گوش درد در هواپیما را تشدید کنند. بنابراین اگر از این مشکلات رنج می برید بهتر است زمان دیگری را برای سفر هوایی انتخاب کنید تا دچار دردسر نشوید.

استفاده از دارو

اگر با وجود بیماری هنوز هم به سفر هوایی اصرار دارید، توصیه می کنیم 30 دقیقه قبل از پرواز از اسپری های بینی استفاده کنید. این اسپری ها گرفتگی بینی را به صورت موقتی حل می کند. توجه کنید که استفاده ی بیش از حد از آن ها گرفتگی بینی و گوش را تشدید می کند.

استفاده از دارو

خلاصه

گوش درد و گرفتگی گوش از جمله عوارض ناشی از پرواز است که هر مسافری کم و بیش آن را تجربه کرده است. علت این پدیده ی نا خوشایند کم شدن ناگهانی فشار هوا و تغییر فشار در دو طرف پرده ی گوش است.

در این مطلب سعی کردیم به علل و درمان گوش درد در هواپیما بپردازیم. روش هایی که با انجام آن می توانید تا حد بسیار زیادی این احساس ناخوشایند را کاهش دهید و سفر هوایی بی دردسری را تجربه کنید. به طور کلی با شناخت ترفندهایی برای پروازهای طولانی مدت می توانید، سفری راحت تر و دلچسب تر را تجربه کنید.